Bireysel Sorunlar
play

Hangi bireysel sorunlar psikoterapiyle çözülür?

Kişinin hayatında yaşadığı duygusal döngülere daha yakından baktığımız ve olumsuz hissettiği duygularda kalma kapasitesini artırmasına yönelik farklı teknikler kullandığımız bir yerdir terapi.

Öfke Problemi

Öfke Problemi

Öfke problemi yaşıyorum diyen kişiler genelde çok yoğun duygular hissederler. En görünür duygu öfke olduğu için öfke ile isimlendirirler bu duygularını.

Depresyon

Depresyon

Yoğun olarak anlamsızlık, hedefsizlik, isteksizlik, mutsuzluk yaşıyorum. Aşırı halsizlik ve yorgunluğum var. Bu negatif duygulardan nasıl kurtulabilirim?
Uyku Problemi

Uyku Problemi

Uykusuzluk bir semptom olarak ele alındığında aslında bir çok sorunun göstergesi olabilir.

Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği

Uzun süre dikkatini tutmakta zorlanma hali olarak özetleyebiliriz. İş hayatında, ilişkilerinde, iletişimde zorlanma şeklinde görebiliriz.

Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk

Bipolar yapı dediğimiz şey hem biyolojik sebepli genetik boyutu olan, hem de psikolojik tarafı olan çift yönlü bir rahatsızlıktır.

Bireysel Terapi Programları

Terapi ProgramlarıBireysel sorunu soruna özgü seçilmiş psikoterapötik teknikle çözümleyen 20 seanslık bireysel terapi programıdır.

“Hangi bireysel sorunlar psikoterapiyle çözülür?” videomuzun konuşma metni.

Bu videoda terapi ne işe yarar ve nasıl iyileşme olur bu konudan bahsetmek istiyorum.

Genellikle şu soruyu çok sıklıkla duyuyorum. Bir problemimiz olduğunda biz gidip arkadaşımıza da anlatıyoruz rahatlıyoruz ya da bir yere gidiyorum güzel bir tatil yapıyorum rahatlıyorum. Bunu kendi başıma yapabiliyorken neden bir terapiste gidip bunu para vererek yapayım? Bu kendi açısından baktığı zaman kişi haklı bir soru çünkü şöyle bir yanılgı var; terapi gittiğimizde iyi hissedeceğimiz rahatlayacağımız bir yermiş gibi algıladığımız için.

Halbuki terapide genelde çok iyi hissettiğimiz duygular yaşamayız çünkü terapi süreci normal zamanlarda çok da yüzleşmek istemediğimiz, kaçındığımız, bakmak istemediğimiz yerlere yönümüzü döndüğümüz ve daha derinlere doğru hayatımızda baktığımız bir yer.

Kişi normal bir sohbette diyelim ki olumsuz bir duygusu var üzgün, arkadaşına bunu anlattığında arkadaşı bir süre sonra bu duyguyu o da hisseder ve birlikte üzülürler. Onun da üzülmesi kişiye ilk önce iyi gelir rahatlatır, fakat daha sonra bu duygu bir süre sonra tekrardan kişiyi yakalar çünkü o anlık bir rahatlamadır.

Biz terapide kişi sıklıkla yaşadığı bu duyguları duygusal döngüleri nasıl yaşıyor, çocukluğunda bu duyguları nasıl yaşadı? Bu duyguları yaşadığı anılar neler bunlara bakarız.

Ergenlikte, yetişkinlikte aslında kişinin genel çerçevede hayatında yaşadığı duygusal döngülere daha yakından baktığımız ve kişinin olumsuz hissettiği duygularda kalma kapasitesini artırmasına yönelik farklı teknikler kullandığımız bir yerdir terapi.

Kaygı Bozukluğu (Anksiyete)

AnksiyeteKaygı bozukluğu olan bir kişi için kaygı kaybolmaz ve zamanla daha da kötüleşebilir. Semptomlar iş performansı, okul çalışması ve ilişkiler gibi günlük aktivitelere müdahale edebilir.
Panik Atak

Panik Atak

Panik Atak aslında kontrol duygusuyla çok ilgili bir rahatsızlıktır. Kişi kendi kontrolünü kaybedeceğini düşünmeye başladığı an farklı farklı semptomlar geliştirir.
Alkolizm

Alkolizm

Alkol hayatımın bir parçası oldu. Alkol almadığım zamanlarda yoksunluk hissediyorum. Tüm hayatımı etkilemeye başladı, bu durumdan nasıl kurtulabilirim?

Yeme Bozukluğu (Obezite)

ObeziteObezite hastalığı önemli bir psikososyal yük ile ilişkilidir. Bir çok kişi aynı zamanda ruh halleri, benlik saygısı, yaşam kalitesi ve beden imajı ile ilgili sorunlarla da mücadele eder.
Makale

Değersizlik Hissi

İnsan olarak temel duygularımızdan biri değer görme ve sevilme ihtiyacı. Değersizlik duygusunu zaman zaman hepimiz yaşarız ama bazı kişiler bunu çok yoğun bir şekilde yaşayabilirler.

Kumar Bağımlılığı

Kumar BağımlılığıBir tür heyecan arayışı, kontrol edebilmek gibi duygulara hitap eder. Ancak kaybetme zinciriyle birlikte kişinin kendine yönelttiği suçluluk duygusunu telafi etmek için daha fazla oynamasıyla sonuçlanır.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle bireysel terapi için 700 TL, çift terapisi için 900 TL’dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Psikiyatrik Destek (İlaç Tedavisi)

Psikiyatrik DestekBazı durumlarda psikoterapinin belki biraz bekleyip öncelikle psikiyatrik müdahalenin yapılıyor olması gerekir.
Obsesyon

Obsesyon (OKB)

Obsesyon tedavisinde en önemli konu kişinin bağ kurabilmesi, kendini odaya bırakabilmesi ve obsesyonlarını yenmek yerine arkasındaki anlamın keşfedilmesi.

Madde Bağımlılığı

Madde BağımlılığıKişi neden maddeye yöneliyor? Aslında kendi içinde baş etmekte zorlandığı sorunlarla ilgili bir kaçış alanı yarattığını görüyoruz kişilerin ve bu kaçış alanı bir noktadan sonra yerleştiği bir alana dönüşüyor.

Hayvan Fobisi (Zoofobi)

Hayvan FobisiFobiler kategorik olarak aslında bizim bilinç dışımızda sakladığımız bazı açmazların sembolik ifadeleridir. Aslında orada korku duyulan şey kendisine verdiğimiz anlamdır.
Şizoid

Çekingen (Şizoid) Kişilik Yapısı

Şizoid yapı aslında kendini uzay boşluğunda gibi hissetmek ister, dünyadan biraz uzakta. Ama çok uzaklaşıp yörüngesini de kaybetmek istemez.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.