Çift Terapisi
Videoyu Oynat

Psikiyatrik Destek

Bazı durumlarda psikoterapinin belki biraz bekleyip öncelikle psikiyatrik müdahalenin yapılıyor olması gerekir.

Test

İlaç kullanmaya gerçekten ihtiyacınız var mı?

Emin olmak için 10 soruluk online testimizi yapın.

Psikiyatrik destekle ilgili bir animasyon izle

psikiyatrik destek-2
Videoyu Oynat

Psikiyatrik Destek konulu uzman videomuzun konuşma metni.

Bazı durumlarda psikoterapinin belki biraz bekleyip öncelikle psikiyatrik müdahalenin yapılıyor olması lazım.

Bu hangi durumlarda olur? Artık günlük hayat fonksiyonalitenizin ciddi ölçüde zarar gördüğü, işe gitmekte zorlandığınız, yataktan çıkmak istemediğiniz, uykunuzun çok aşırı düzensiz olduğu, herhangi bir madde ile olan ilişkinizin artık kendi kontrolünüzün dışına çıkmaya başladığı durumlarda şöyle deriz.

“Psikoterapiyi sürdürebilmek için en azından psikoterapötik düzene eşlik edecek kadar fonksiyonalite lazım.”

Ama bu henüz o noktada yoksa ya da kişi bunu kabul etmek istemiyorsa, yani bunun için adım atmak istemiyorsa; çünkü psikoterapi ezgili bir iş.

Buna tek görüşmede iki görüşmede şöyle böyle toparlamak istiyorsa bu tip durumlarda psikiyatrik destek bizim çok imdadımıza yetişen önemli bir araç haline dönüşüyor. Teşhis seansından sonra bu tip durumlarda enstitü psikiyatrımıza yönlendirip kendisinden hem durumun analiz edilmesinde hem de gerekliyse ilaç tedavisinin uygulanması için yönlendiriyoruz.

Psikiyatrımızın başlattığı kontrol görüşmeleriyle izlediği psikiyatrik tedavi bir zaman sonra artık danışanı psikoterapinin de kucağına bırakabilir. Bu da sorunun daha derinlikli çalışılması ve o fonksiyonalite geri geldikten sonra arka plandaki gerçek sebeplerin analiz edileceği uygun bir zaman, uygun bir ruh hazırlığı daha sonra sağlanabilecek uygulamadır psikoterapi.

Psikiyatrik destek ne zaman gerekli?

Psk.Dr. Merve Yılmaz

Psk.Dr. Merve Yılmaz
Videoyu Oynat

Öncelikle psikiyatrist-psikolog arasındaki farkları öğrenmekte fayda var.

Psikiyatristler 6 yıllık tıp eğitiminin ardından psikiyatri alanında uzmanlaşan ve ilaç yazma yetkisine sahip hekimlerdir. Psikologlar ise üniversitelerin 4 yıllık fen-edebiyat fakültelerindeki psikoloji bölümlerinden mezun olan ve lisanslarının ardından çeşitli alanlarda uzmanlaşarak uzman psikolog unvanını alan, çeşitli tekniklerle ve konuşarak terapi uygulayan kişilerdir.

Psikoterapi ve psikiyatri aslında birbirinden ayrı düşünülemez. Bazen bazı vakalarda psikoterapi tek başına kullanılırken bazen ilaç tedavisi gerekebilir. Çoğunlukla da ilaç tedavisi ve psikoterapi birlikte yürütülür.

Peki ne zaman psikiyatrist desteğe ihtiyaç duyarız? Psikologlar duyguları ve davranışları inceleyerek sorunların altında yatan nedenleri anlamaya çalışır. Fakat bazen sorunların nedenleri psikolojik nedenlerden ziyade fizyolojik nedenlerdir. Bu nedenler; beynin normal yapısının bozulması, beynin nörokimyasal yapısındaki dengesizlikler ya da genetik faktörler olabilir.

İşte bu noktada psikiyatri devreye girer ve bu danışanların mutlaka ilaç desteği alması gerekir. Psikologlar danışanlarını çeşitli gözlemlerden geçirdikten sonra eğer ilaç desteğine ihtiyaç duyduğunu düşünüyorlarsa uygun bir psikiyatriste yönlendireceklerdir. Aynı şekilde psikiyatristler de ilaç desteği alan hastalarını psikoterapiste yönlendirebilirler.

Hangi noktada psikiyatrik destek gerekir?

Psk. Dr. Fulya Artukoğlu Tepret

Psk. Dr. Fulya Artukoğlu Tepret
Videoyu Oynat

Aslında ülkemizde psikiyatrik destek tek başına alınması gereken bir şeymiş gibi algılanıyor. Ama aslında terapi ve gerekliyse ilaç tedavisi almak daha doğru.

Çalışmalara baktığımızda uzun süreli değişimlerin ve dönüşümlerin ilaçla değil de kişinin kendi içsel süreçlerinin farkında olması ile mümkün olduğunu görüyoruz. Tabi ki bazı noktalarda kişinin işlevselliği çok büyük oranda etkileniyorsa ilaç tedavisi önemli.

Örneğin kişi yoğun kronik depresyondaysa ya da obsesyonları hayatını devam ettirmesini engelliyorsa orada ilaç tedavisine başlamak önemli. Şunu unutmamak gerekiyor, sadece ilaç tedavisi ile devam etmek bizim bazı şeyleri ertelememize sebep oluyor. O yüzden aslında en önemlisi terapi ve daha sonrasında eğer gerekiyorsa terapiye ilaçla devam etmek.

Elyn Saks: Bir hastanın bakış açısından bir akıl hastalık hikayesi

psikiyatrik destek-1
Videoyu Oynat

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle bireysel terapi için 700 TL, çift terapisi için 900 TL’dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.