psk-dr-Arzu-Korkmaz
Videoyu Oynat

Öfke Problemi

Öfke problemi yaşıyorum diyen kişiler genelde çok yoğun duygular hissederler. En görünür duygu öfke olduğu için öfke ile isimlendirirler bu duygularını.

Test

Gerçekten öfke sorununuz var mı?

Emin olmak için 10 soruluk online testimizi yapın.

Öfke Problemi konulu uzman videomuzun konuşma metni.

Öfke problemi yaşıyorum diyen kişilerin genelde kendilerini yatıştırma becerileri çok düşüktür.

Yani bu kişiler çok yoğun bir duygu hissederler. En görünür duygu öfke olduğu için öfke ile isimlendirirler bu duygularını.

Fakat duygular çok katmanlıdır aslında ve öfke genelde en dışta görünen katmandır. Genelde de toplumda daha kabul edilebilir bir duygu olduğu için bunu telaffuz etmekte çok zorlanmayız. Fakat öfkenin altında çok yoğun duygular vardır. Kırgınlık olabilir, üzgün olmak olabilir, değersizlik hissi olabilir, yetersizlik hissi olabilir.

Kişinin o öfkenin altında yüzleşmek istemediği ya da o an fark edemediği, göremediği duygularla ilgili çocuklukta bazı anıları vardır.

Ve genelde o anılarıyla ilgili durumlar bugünkü yaşantısında da tetiklendiğinde kişi aniden o öfke duygusuyla baş başa kalır ve kendini çok yatıştırmayı beceremez. Çocuk bir duygu hissettiğinde bu duyguyu isimlendiremez, bilemez. Ona bakım veren kişi anne, baba, bakıcısı, anneannesi, babaannesi artık her kimse, çocuk bir duygu hissettiğinde gelip çocuğa duygusunu söylerse, yani sen şu an öfkelendin, sen şu an kırıldın, üzüldün derse çocuk bu duygusunu anlayabilir ve bir süre sonra bunu yatıştırabilir.

Fakat kendini yatıştırma beceresi düşük bir ebeveyn ile ya da bakım veren kişiyle büyüyen çocuklar kendi duygularını isimlendiremezler ve böyle çocuklar yetişkin olduklarında da duygularını çok bilemezler sadece çok yoğun karışık bir duygu hissederler ve buna öfke der ve kendini yatıştırma becerisi olmayan ebeveynle büyüyen çocuk aynı şekilde kendini yatıştıramaz. Bu aslında çocuğun biraz bakım veren kişiden öğrendiği şeylerdir.

O yüzden genelde öfke duygusuyla gelen danışanlara o duygunun altında hangi duygular var yavaş yavaş bunlara bakarak bununla ilgili çocukluk anılarını, ergenlik anılarını, yetişkinlikteki anıları konuşarak terapide bir çok öfke probleminin üstesinden geliyoruz.

Öfke Sorunu

Uzm. Psk. Sümeyye Sürenoğlu

Uzm.Psk. Sümeyye Sürenoğlu
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Sümeyye Sürenoğlu

Öfke bu dönemlerde çok karşımıza gelen bir durum aslına bakarsanız. Peki neden diğer duygular bu kadar karşımıza çıkmıyor da öfke duygusu gündemde?

Aslında bunu neden bu şekilde yaşıyoruz? Öfke de diğer bir sürü duygumuz gibi onlardan bir tanesi ama öfkenin dışa vurum şekli zarar verici olabiliyor. Hem öfke duyan kişiye hem öfke duyulan kişiye bir zarardan bahsediyoruz ve nerede başlayacak nerede bitecek, bu duygunun yaşantılanması, hissedilmesi, nereye kadar sağlıklı, nereden sonra sağlıksız, nereye kadar normal kabul edeceğiz, nereye kadar aslında burada yolunda gitmeyen bir şeyler var diyeceğiz?

Buralar sürekli gündemimizde olan bir şeyler.

Öfke çok öğrenilen bir şey. Çünkü bazı duyguların davranışları çok gözle görülmeyen ya da duyguların etkisi daha hissedilerek aslında fark edilebilen bir şeyken öfke kendisini davranışsal olarak dışa vuran da bir duygu. Bu bağırmayla olabilir, yüksek sesle olabilir, sert davranışlarla olabilir, karşı tarafa ya da kendisine zarar verecek belki şiddet olarak nitelendirebileceğimiz bir duygu olduğu için üzerinde özellikle durduğumuz bir şey oluyor aslında bakarsanız.

Çiftler ilişkilerindeki öfke sorunu terapiye gelen kişilerin dile getirdiği problemlerin başlarında geliyor neredeyse. Birbirimize karşı çok öfkeliyiz, tahammül sınırımız yok, söylediği her şey beni sinirlendiriyor ve öfkelendiriyor. Ya da artık bu öfke o kadar kontrol edilemez bir hale geldi ki artık birbirimize zarar vermeye başladık fiziksel olarak da. Kendimize ve birbirimize zarar verdiğimiz bir yerdeyiz ve artık korkmaya başladık denilen bir yerde ortaya çıkan bir şey.

Burada birkaç şeye bakıyoruz. Öfke duygusu davranışsal olarak çok görünebilir bir yerde olduğu için bu çocukluktan itibaren öğrendiğimiz bir durum olmuş olabiliyor. Eğer büyüdüğümüz evde sürekli öfkeye dair davranışlar gördüysek ve hatta bu davranışlara maruz kaldıysak yetişkin olduğumuzda başka ne yapacağımızı çok bilemiyor hale geliyoruz. Bunun haricinde de biz büyüdüğümüz evde şiddet olmayabilir ama sadece öfke olabilir. Bu ne demek? Bazen yetişkinler heyecanlandıklarında da, kırıldıklarında da, hayal kırıklığı yaşadıklarında da, suçluluk hissettiklerinde de, aşağılanmış hissettidiklerinde de, eleştirildiklerinde de; ya ben şu an eleştirilmiş hissediyorum duygusu o kadar ağır gelir ki bunu öfke duygusu olarak ifade etmek daha kolay bir şeydir o yüzden şuna bakmak gerekiyor.

Karşımızda duran öfke duygusu aslında altta hissedilen diğer duygulardan kaçmak için başvurduğumuz ve ortaya çıkarttığımız bir duygu mu yoksa zaten başka bir türlü duyguyu deneyimlemeyi bilmediğimiz için davranışsal olarak da gösterebildiğimiz bir duygu mu oralara bakıp çalışıyor oluyoruz.

Öfke Problemini Nasıl Tedavi Ediyoruz?

Uzm.Psk. Erhan Özden

Bireysel Terapi
Hakkındaki Videoyu Oynat Bireysel Terapi

Öfke problemi olan kişileri şöyle tanırız biz aslında genellikle, zaman zaman birden parlama hali, bazen davranış şiddeti, bazen bağırma çağırma, bazen zarar verme, bazen daha fiziksel noktaya varabilen ani ve aşırı tepkisellik olarak görürüz.

Kişi bu patlamalarından sonra da büyük bir pişmanlık da hisseder hem etrafını üzdüğü için, kendisini bu şekilde gördüğü için, o kendisinin de aslında görmek istediği bir görüntü değildir aslında.

Çoğu kişi şöyle zanneder; sanki etrafına ders vermek için bu öfke patlamalarını yapıyor. Aslında öfke problemi yaşayan kişiler bir tür kontrol kaybından bunu gerçekten yaşarlar ve sonrasında kendileri de bu duruma üzülürler. Ve bir daha yapmayacağım daha dikkatli olacağım şeklinde kendilerine söz verirler ama kendilerini hayal kırıklığına uğrattıkları için bir kat daha öfkelenmeye başlarlar. Dolayısıyla bu suçluluk buna bağlı öfkeye katkısı apayrı bir konudur.

Böyle zaman zaman yüksek frekanslı tepkiler gösterir öfke problemi yaşayan kişiler, aslında bu kontrol duygusuyla çok ilişkilidir.

Bu kişilerin genellikle baktığınızda etrafındakilerle ilişkisinin kontrol edebilmek, her şeyin onun istediği gibi gidebilmesi gibi bir beklenti olduğunu görürsünüz. Ve bu beklediği gibi gitmediği zaman tolerans eşiği bu kişilerin biraz düşüktür ve hemen tepki vermeye başlarlar. Bu tepki bir tür onlar için kontrolün tam tersine adeta kontrolü kaybetme şeklinde olur. Çok fazla kontrol etmeye çalışıyorsunuz hayatınızı etrafınızı bunu yeterince yapamadığınızda da tamamen kontrolü kaybedip adeta tamamen dağılma bambaşka bir hal yaşama bambaşka bir kişiliğe geçme gibi aşırı tepkisellik, aşırı kontrol kaybıyla tepki veriyorsunuz.

Dolayısıyla bizim burada odaklanmamız gereken şey “neden öfkeleniyorsun?” değil de “neden bu kadar kontrol etmekle ilgili bir çaba içindesin?” kısmıdır.

Demek ki bunu da altında bir kaygı vardır aslında bu kaygı dünyanın dışında kalacak olmakla ilgili kaygı olabilir etrafından reddedilecekle ilgili kaygı olabilir başka başka kaygılar oluyor olabilir. Dolayısıyla kaygı kontrol duygusunu, kontrol duygusu da doğal olarak her zaman bu kadar kontrol edemeyeceğimiz için öfkeye sebep oluyor olabilir.

Peki nasıl tedavi ediyoruz?

Tabi ki bu kaygıya odaklanıyoruz terapi odasında. Arkasındaki duyguyu anlamaya çalışıyoruz. Psikoterapi bu konuda şöyle bir işlevsel olabiliyor öfkeyi kontrol etmek için bir takım davranışsal beceriler yerine arkadaki bu kaygıya odaklanmayı daha çok tercih eder psikodinamik terapi. Çünkü bunu bir şey gibi görmeyiz biz bazı egzersizleri yapacağız ve öfkemizi başka yollardan ifade ediyor olacağız. Bu da bir yöntem ama arkadaki kaygıyı birlikte onarıyor olmak sanki daha derinlikli bir çalışma. Temelleri daha sağlam olan bir çalışma. Çünkü öfkeyi durdurursunuz ama kaygı başka bir kanaldan bazen depresif tepkiler olarak kendini tekrardan ortaya koyabilir.

Dolayısıyla bu kaygıyı ve kontrol duygusunun birlikte ele alındığı bir öfke tedavisi aslında kişinin yaşam konforunun artmasından daha da önemlisi yaşamla olan tatmin duygusunun da çok daha yüksek bir düzeye ermesini ve dinginliğini kazanmasını sağlayacak bir fırsattır.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle bireysel terapi için 700 TL, çift terapisi için 900 TL’dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.