Uzm.Psk. Erhan Özden
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Erhan Özden

Bipolar Bozukluk

Bipolar yapı dediğimiz şey hem organik sebepli genetik tarafı olan, hem de psikolojik tarafı olan çift yönlü bir rahatsızlıktır.

Aldatma / Aldatılma Testi

Gerçekten Bipolar Bozukluğunuz var mı?

Emin olmak için 10 soruluk online testimizi yapın.

Bipolar bozuklukla ilgili araştırmanın özetini izle

Uzm.Psk. Erhan Özden
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Erhan Özden

Bipolar Rahatsızlık Nedir?

bipolar1
Videoyu Oynat

Bipolar konulu uzman videomuzun konuşma metni.

Bipolar yapıyı nasıl tedavi ediyoruz?

Öncelikle bipoların doğru teşhis edilmesi çok önemli, çünkü sıklıkla borderline ile karıştırılabiliyor. Aslında bipolar yapı dediğimiz şey hem organik sebepli genetik tarafı olan hem de psikolojik tarafı olan çift yönlü bir rahatsızlıktır.

Şuradan tanırız biz bipoları; belli zamanlarda çok büyük bir enerji patlaması yaşar çok fazla konuşur, içerikten bağımsız konuşur, çok fazla hareket eder, alışveriş yapar, yani adeta taşan, fışkıran bir enerji var ve bunu nereye bırakacağını bilemiyor ve hiç alamıyor gibi düşünün. Sürekli akan bir musluk gibi, hiç küvet gibi değil. Karşı tarafı hiç dinleyemiyor, duyamıyor sadece taşıyor gibi hissedersiniz onu. Ve sonra birkaç hafta sonra, borderline kişilikte bu çok hızlıdır mesela, ayırıcı tanımlardan biri, daha depresif bir moda geçer. Bu sefer canı çok sıkkındır, dışarı çıkmak istemez, iştahsızlık vardır, uyku düzeni bozuktur gibi. Özellikle bu depresif döneme geçtiğinde hareketli dönemdeki suçluluğu da hissetmeye başlar aldığı kararların, yaptığı sevgililerin, iş girişimlerinin de suçluluğunu hissetmeye başlar.

Şimdi bunun tedavisi iki bacaklıdır. Bir tarafı organik tarafla ilgili farmakoloji tedavi dediğimiz ilaç tedavisi, psikiyatrist kontrolüyle uygulanması önemli çünkü bunun sadece psikolojik bir hal değil hormanlarla ilgili olan bir tarafı da vardır. İkinci olarak da psikolojik tarafının bu geçişlerde hissettiği tarafların bir terapi odasında terapistle kurduğu bağın güvencesi altında sağlanması, deneyimlenmesi çok önemlidir. Mesela OKB araştırmalarında ilacın ve psikoterapinin beyindeki etkisinin aynı olduğunu görüyorsunuz. Bipolarda da ilaç desteğinin ve psikoterapinin birlikte olması hedefleniyor.

Dolayısıyla psikolog ve psikiyatrinin tedavinin içinde aynı anda oluyor olması bipolar için önemlidir.

Makale

Bipolar Bozukluk ile ilgili bilimsel bir makale

Bipolar bozukluk (eski adıyla manik-depresif hastalık veya manik depresyon), ruh halinde, enerjide, aktivite düzeylerinde, konsantrasyonda ve günlük görevleri yerine getirme yeteneğinde olağan dışı değişimlere neden olan bir zihinsel bozukluktur.

Bipolar Bozukluk ile ilgili bilimsel bir araştırma özeti

Araştırma Bipolar bozukluk ile anksiyete bozukluklarının yüksek oranda birliktelik gösterdiklerini bildirmektedir.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle bireysel terapi için 700 TL, çift terapisi için 900 TL’dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.