psk-dr-Fulya-Artukoglu-Tepret
Videoyu Oynat

Değersizlik Hissi

İnsan olarak temel duygularımızdan biri değer görme ve sevilme ihtiyacı. Değersizlik duygusunu zaman zaman hepimiz yaşarız ama bazı kişiler bunu çok yoğun bir şekilde yaşayabilirler.

Sorununuz gerçekten Değersizlik Hissi mi?

TestEmin olmak için 10 soruluk online testimizi yapın.

Değersizlik hissi konulu uzman videomuzun konuşma metni.

İnsan olarak temel duygularımızdan biri değer görme duygusu ve sevilme ihtiyacı.

Kişi dünyaya geldiği andan itibaren ebeveynleri tarafından değer görmek ve sevilmek ister.

Zaman zaman değersizlik duygusunu hepimiz yaşarız ama bazı kişiler bu duyguyu çok yoğun yaşarlar. Bu kişilere baktığımız zaman çocukluk dönemlerinde çok fazla kontrolcü, eleştirel, suçlayıcı ebeveynlere sahip olduğunu görüyoruz.

Tabi değersizlik duygusuyla baş edebilmek için bir takım davranışlar geliştiriyoruz. En çok karşılaştığımız şey çok fazla çalışmak, işkolik olmak, mükemmeliyetçi olmak olabiliyor.

Diğer bir uçta ise kişinin bu değersizlik duygusuyla baş edebilmek için tamamen eleştirilere kapalı olduğunun kendisini olduğundan daha öz güvenli göstermeye çalıştığını görüyoruz. Bir diğer şekli ise kişinin sürekli olarak kendini suçlayan yöneticileri partnerleri bulduğu ve bu ilişkileri hayatında devam ettirdiğini görebiliyoruz.

Çoğunlukla değersizlik duygusu yaşayan kişiler bize ilişki sorunları ile gelebiliyor. Terapi odasında biz daha çok bu iç sesimizin nereden geldiği üzerine çalışıyoruz.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle bireysel terapi için 700 TL, çift terapisi için 900 TL’dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.