Uzm.Psk. Erhan Özden
play

Terapi odasında neler oluyor?

Odada kaçtığınız her şey, karanlık her nokta aydınlanıyor, ve korkutucu bir şey olmaktan çıkıyor. Bir tür lunaparka gidip, ilk başta o aletlere binmekten korkup daha sonra onlardan keyif almaya başladığınız bir yolculuğa dönüşüyor.

Hangi tip kişiliksiniz? Öğrenmek için testi yapın.

TestKişilik Analiz Testi 45 soru içerir ve 8 dakika sürmektedir. Test sonunda uzmanımızın size özel analiz videosu karşınıza gelir. Cevaplarınız gizli kalır. Test ücretsizdir.

Benim için en doğru terapist hangisi nasıl bulacağım?

char-nasil
play

Bu doğruluğun kriteri nedir? Aldığı lisans eğitimi mi, mesleki eğitimi mi, cinsiyeti mi, yaşı mı çok fazla soru vardır.

Biz Sağduyu Danışmalık ve Evlilik Enstitüsü bünyesinde bunun farkında olduğumuz için özel bir süreç tanımlıyoruz: Teşhis Seansı.

Burada danışanın bize getirdiği sorunu dinlemek ve arkasındaki sebepleri teşhis etmenin yanında o kişi için en doğru terapi tekniğini ve taripsti de bulmaya çalışıyoruz.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti 1500 TL‘dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Bireysel Terapi Programları

Terapi ProgramlarıBireysel sorunu soruna özgü seçilmiş psikoterapötik teknikle çözümleyen 20 seanslık bireysel terapi programıdır.

Terapi odasında neler oluyor videomuzun konuşma metni.

Psikoterapi aslında son 80-100 yıldır bulunmuş dünyanın keşfettiği bir çalışma yöntemi, gittikçe olgunlaşan bir çalışma yöntemi.

Bireysel terapide ne yapılır?

Psikoterapide aslında günlük hayat işleyişimize ters bir yaklaşımla ele almaya başlarız sorunları. Nedir günlük hayat işleyişimiz? Bir sorun yaşadığımızda fonksiyonalite icabı hemen oradan uzaklaşmaya çalışırız, bir şekilde onun bizi tıkamasının önüne geçmeye çalışırız. Bastırırız, inkar ederiz, öfkeleniriz gibi.

Psikoterapide ise bir nevi yolun o tarafından bu tarafa doğru geri geliş vardır. Bir dakika demeye başlarız. Orada ne var acaba? Sizi eğer öfkelendiren bir şey varsa, rahatsız eden bir şey varsa, ya da uykusuzsanız, ya da rüyalarınızda bu dönem belirli bir tema varsa bilinçdışınız, arkada bir şeyler var ve sizi yoruyor ve uzaklaşma çabası o şeye iyi gelmiyor. O zaman yakınlaşmaya başlarız.

Peki kişi neden kendi başına yapmakta zorlanır?

Çünkü kendimizin katmanlarına girdiğimizde orada kaybolacağımızı hissetmeye başlarız. Biz bir ötekiyle büyüdük aslında, kendimiz büyümedik ve ruhunuzu katmanlarına da yine bir ötekiyle erişebiliyoruz. Öteki bizim kaybolmamamız ve kendi içimizdeki o yerlere ulaşabilmek konusundaki güvenli bağımız oluveriyor.

İşte o yüzden bir psikoterapist öncelikle varlığıyla o odadaki danışınına güven vermeyi hedefler. Sonra merak eder arkada neler oluyor? Ne danışanımızı bugün bu odaya getirdi? Ve söylediğinden öte neler var acaba orada? Bunlar günlük hayat içinde sorulmayan hatta sorulmaması gereken belki sorular olurken terapi odasında çok işlevsel bir anlam kazanabiliyor. Ve tabi bir noktadan sonra bir meraklı bir yolculuğa dönüşmeye başlıyor kişinin kendi kendini katmanlarını keşfettiği, “a bu bundanmış, bu bundanmış, bu da bundanmış” gibi bütün bunları da çözmeye döndüğü bir boyuta evrilir terapi.

Dolasıyla psikoterapiye, bireysel terapiye baktığınız zaman odada ne oluyor?

Odada kaçtığınız her şey, karanlık her nokta aydınlanıyor, ve korkutucu bir şey olmaktan daha farklı bir şey, bir tür lunaparka gidip, ilk başta o aletlere binmekten korkup daha sonra onlardan keyif almaya başladığınız bir yolculuğa dönüşüyor.

Biriyle konuşmam lazım!

WhatsApp Danışma HattıFormu doldurun, uzmanımız sizi arasın, sorununuzu çözmeye yönelik tavsiyelerini paylaşsın. Ücretsiz.

WhatsApp Danışma Hattı

Bir yakınım için destek arıyorum

Formu doldurun, uzmanımız sizi arasın. Yakınınızla ilgili önerisini paylaşsın. Ücretsiz.

WhatsApp Danışma Hattı

Doğum gününüze özel ücretsiz check-up seansına katılın

Doğum gününüzden 1 gün önce sizi arayıp ücretsiz seansa davet edelim. Dünden bugüne hayatınıza birlikte bakalım ve anlayalım şimdi neredeyiz.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.