Çift Terapisi
Videoyu oynat

Panik Atak

Panik Atak aslında kontrol duygusuyla çok ilgili bir rahatsızlıktır. Kişi kendi kontrolünü kaybedeceğini düşünmeye başladığı an farklı farklı semptomlar geliştirir.

Test

Sorununuz Gerçekten Panik Atak mı?

Emin olmak için 10 soruluk online testimizi yapın.

Panik atak belirtileri nelerdir?

Panik Atak
Hakkındaki Videoyu Oynat Panik Atak

Panik atakla ilgili bir film kesiti izle

panik atak-1
Videoyu oynat

Panik Atak konulu uzman videomuzun konuşma metni.

Panik atağı nasıl tedavi ediyoruz?

Panik Atak aslında kontrol duygusuyla çok ilgili bir rahatsızlıktır. Kişi kendi kontrolünü kaybedeceğini düşünmeye başladığı an farklı farklı semptomlar geliştirir. “Öleceğim, düşüp bayılacağım hissi, etraf beni görecek rezil olacağım, kalp krizi geçireceğim” demekle ilgili, yani kendi kontrolünü kaybediyor olma korkusu yaşar. En çok bu yüzden panik atak nöbetleri toplu taşıma araçlarında olabilir. Yani sizin kontrolünüz dışında bir yere gitmeniz gerektiğinde, kapalı mekanlarda olabilir.

Kişiye kendi nöbetini tetikleyen belirli yerler vardır burada.

Şimdi burada çok önemli bir deney var aslında. Panik atak hastalarına şunu yapıyorlar; Panik atağı olan iki gruba bunlar senin kalp atış seslerin deyip kulağına ses veriyorlar. Birinci gruba kulaklarına verdikleri ses gerçekten kendi kalp atışlarının sesi, ikinci gruba ise manipülasyon yapıyorlar gerçek kendi kalp atış sesinin vermiyorlar ve gittikçe hızlanan bir tempoyla ses veriyorlar. Ve paniklemeye, nöbet geçirmeye başladığında düğmeye basmalarını söylüyorlar.

Birinci gruptakiler gayet normal şekilde devam ettirip deneyin içinde kalabiliyorlar. İkinci grup ise kendi kalp sesini farklı şekilde yorumlayarak “Eyvah ben panik atak geçiriyorum.” diyor ve hakikaten kalp atışını arttırıyor ve düğmeye basıyorlar.

Dolayısıyla biz şunu diyoruz. Panik atağın eyvah her şey çok kötü olacak anı çok önemli bir an.

Nöbetin başladığı an aslında o an. İşte o anda kalabilmek psikoterapi odasının hedefi. O andaki dataları yorumlama hali, dataları aksi yönde yorumlamak ve ikna etmek değil, o duyguda kalabilme becerisini geliştirmeye çalışıyoruz.

Özellikle bir kişinin orada olması panik atak hastalarına çok iyi gelen bir şey ve çok güvenebileceği biri oluyor. Ve kendi kontrolünde olan biri, seans saatleri bellidir ve onun saatidir. Bu deneyin onun kendi bünyesi üzerindeki hakimiyeti hissetmesini ve biriyle bu yakınlığı kurarak o hali o duyguyu paylaşabilmesini sağlıyor. Bu da nöbetlerin 1-2 hafta sonra hemen kesilmesini ve daha da derinliğinde bu kontrol savunmasının nereden geldiğini anlayacağımız derinlikli bir sürece evriliyor.

Dolayısıyla panik atak, ilk nöbetlerin kesilmesi ile başlayan sonra arkadaki bilinç dışı dünyanın analiz edildiği bir psikoterapi programı çerçevesinde tedavi edilir.

Panik Atak ile ilgili bilimsel bir araştırma özeti

Araştırma En sık saptanan belirtiler çarpıntı, huzursuzluk hissi, ölüm korkusu, titreme, ağız kuruluğu, ümitsizlik ve çaresizlik hissi olmuştur.

Bunlardan üçü DSM-IV belirtilerinde yer alırken, özellikle bilişsel belirtiler olan huzursuzluk, ümitsizlik ve çaresizlik hissi yer almamaktadır.

Panik atak hastalarında görülen belirtilerin sıklığı

%98 Çarpıntı, %93 Kusma, %91 Ölüm korkusu, %88 Titreme / Sarsıntı, %86 Ağız kuruluğu, %86 Ümitsizlik, %85 Çaresizlik, %83 Ateş basması / ürperme, %81 Başdönmesi, %80 Dikkati toplayamama, %78 Terleme, %78 Çıldırma / Kontrolü kaybetme, %76 Nefes darlığı, %76 Boğaz düğümlenme hissi, %75 Boğulma hissi, %73 Vücutta uyuşmalar, %71 Göğüs ağrısı, %71 Midede rahatsızlık, %68 Kas ağrısı / Kas gerginliği, %65 Kulak çınlaması, %65 Bayılma hissi, %61 Depersonalizasyon / Derealizasyon, %61 Huzursuzluk, %61 Zihin bulanıklığı, %58 Görme bulanıklığı, %51 Konuşulanlara yanıt vermeme, %28 İşitme güçlüğü, %16 Bulantı.

Araştırmanın detaylarını okumak için tıklayın.

Kaynak: Panik Bozukluðu Alt Tiplerinin Belirtiler Açısından Araştırılması Sibel ÖRSEL, Olga GÜRİZ, Asena AKDEMİR, Hakan TÜRKÇAPAR

Panik Atak hakkında bir makale

MakaleHiç ani bir aşırı endişe ve korku dalgası yaşadınız mı? Belirtiler, tedavi ve kendi kendine yardım ipuçlarını içeren bu panik atak kılavuzunu keşfedin.

Panik atak nasıl başlar?

Panik Atak
Hakkındaki Videoyu Oynat Panik Atak

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle bireysel terapi için 700 TL, çift terapisi için 900 TL’dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.