Psk. Dr. Fulya Artukoğlu Tepret
Videoyu oynat

Dikkat Eksikliği

Uzun süre dikkatini tutmakta zorlanma hali olarak özetleyebiliriz dikkat eksikliğini. Ve bunun artık bir noktada iş hayatında, ilişkilerinde, iletişimde zorlanma şekilde görebiliriz.

Test

Dikkat Eksikliği sorunu yaşıyor musunuz?

Emin olmak için 10 soruluk online testimizi yapın.

Dikkat Eksikliği konulu uzman videomuzun konuşma metni.

Dikkat eksikliği şu tabloyla görülür. Kişi belirli bir işte konsantrasyonunu uzun süre sürdüremez. Bir anda kafası bambaşka bir yere geçer ve sonra tekrar geri gelir.

Bu internet sitelerinde dolaşırken çok olur. Bir şeyi araştırmak üzere girer sonra bir bakar ki kendini bambaşka sitelerde bulur. İşte başka konularla ilgilenirken bulur ve hatırlamaya çalışır ben neredeydim diye. Yola çıkar nereye gittiğini bile unutacak düzeyde bazen dikkat kaybı yaşar kişi.

Uzun süre bir şeyde dikkatini tutmakta zorlanma hali olarak özetleyebiliriz dikkat eksikliğini.

Ve bunun artık bir noktada iş hayatında da, ilişkilerinde, iletişimde böyle uzun süreli diyalogları sürdürmede zorlanma şekilde görebiliriz.

Peki neden kaynaklanıyor dikkat eksikliği?

Aslında dikkat eksikliği zihnin arkasında, zihnin böyle bilinç dışı – bilinç birlikte çalışan sistemdir. Bilinç dışında bazı şeylerle zihniniz çok meşgulse özellikle bunları bastırmakla ilgili çok meşgulse, bilinç kısmına yeterli alan açılamaması gibi bir şey olarak düşünebilirsiniz bunu. Çok fazla bastırmakla enerji kaybeder. Bu kişilerin zaten çok iyi dinlemediklerini, sabahleyin yorgun kalktıklarını da görürsünüz baş ağrılarını da görürsünüz dikkat eksikliği yaşayan kişilerin.

Sanki sürekli bir koşturmada, maratonda gibidirler. Çünkü o bazı kendilerini rahatsız eden şeyleri bastırmakla ilgili sürekli bir çaba vardır. Dolayısıyla günlük hayatın işlevini yerine getirtecek dikkati de korumakta zorlanırlar.

Şimdi bunu alarm sinyali olarak duymak çok önemli. Dikkati yerine getirebilmek için bastırılan şeyin içeriğinin ne olduğunu anlayabilmek psikoterapi için tabi ki çok önemli bir şey.

Ve dikkat eksikliğinin yanında çoğunlukla dikkat eksikliği yaşayan kişilerin yan semptomları da vardır. Bunlar uyku problemleri, istediği zamanda uyumama hali gibi. Bu bütün semptomları bir arada ele almak bu noktada faydalı olacaktır. Dikkat merkezde yanda uyku problemi ve konsantre olamama gibi sorunların bir arada ele alınması lazım. Bunların hepsinde işte bu bastırılan içeriğe dönüp bakmakla olabilecek olan bir şey.

Kimi zaman dikkat eksikliğiyle ilgili ilaç tedavisi de uygulanabiliyor.

Bunu genellikle biz psikoterapide fayda sağlayamadığımız noktada belki bir B seçeneği olarak tercih etmeyi, ben azından daha doğru görüyorum.

Çünkü genellikle dikkat eksikliği organik bir sebepten olmuyor. Daha çok bu bastırılan içerikle ilgili oluyor. Bunu anladığınızda bunu hayatınızın içine getirmeye başlıyorsunuz. Ve böylece daha bütüncül bir kişilik yapısına sahip olmaya başlıyorsunuz. Dolayısıyla bunu da terapistinize duyacağınız güven sayesinde terapi odasında, o zihnin arka taraflarına basamaklarından inmek oralara yavaş yavaş bakmak birlikte, o birlikteliğin güvenliğiyle kendinizi keşfetmek, aslında dikkatin de kendinize geri gelmesini, dolayısıyla da etrafınıza geri gelmesini sağlayacak bir yol diye düşünüyorum.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle bireysel terapi için 700 TL, çift terapisi için 900 TL’dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.