Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Çocuk teşhis seansı ne işe yarar?

Bu seansta çocuğun ihtiyaçları göz önünde bulundurulup gerçek ihtiyacı ne ise o yolda ilerliyoruz.

Çocuklarda Alt Islatma

Çocuklarda Alt Islatma Anne baba çatışmaları, kardeş doğumu, okul sorunları gibi çocuğun yaşamındaki değişkenler alt ıslatmaya neden olabilir.

Özgül Öğrenme Güçlüğü

Öğrenme GüçlüğüÖğrenme güçlüğü; okuma, yazma, bilgileri işleme, konuşma dili, yazı dili veya düşünme becerileri gibi konularda güçlükler yaşayan bireyler için kullanılmaktadır.

Boşanma Süreci ve Çocuk

Boşanma Süreci ve ÇocukBoşanma süreci her aile için zorlayıcı ve kayıp içeren bir süreçtir. Ancak unutulmamalıdır ki “anne babası boşanmış her çocuk ruhsal ve fiziksel zorluklarla karşılaşacak” yaklaşımı çok yanlıştır.

Çocuklarda Öfke Problemi

Çocuklarda Öfke ProblemiÇocuk yürümeye başlamasıyla beraber engellemelerle karşılaşır. Hem bireyselleşmek için hem de engellemelere karşı öfke duygusunu yoğun şekilde hisseder ve baş etmekte zorlanır.

Kardeş Kıskançlığı

Kardeş KıskançlığıÇocuğumuza baktığımızda kardeşine fiziksel olarak zarar vermeye başladıysa, kardeşini dışlıyorsa psikolojik olarak müdahale edilebilir.
Sınav kaygısı

Sınav Kaygısı

Sınav kaygısı bilgi edinmenin önüne geçen veya edinilen bilginin sınav esnasında uygun şekilde kullanımın engelleyen ve var olabilecek başarıyı engelleyen yoğun kaygı durumudur.
Kaka tutma

Kaka Tutma

Kaka tutma, özellikle 2-4 yaş aralığında oldukça yoğun olarak gözlemlediğimiz bir sorundur. Çocuğun kakasını tutmasının altında birçok neden yatıyor olabilir.

Karşı Gelme, Karşıt Olma Bozukluğu (KOB)

Karşı Gelme, Karşıt Olma Bozukluğu (KOB) Karşı gelme davranışı, çocukta çok yoğun ve sürekli bir şekilde ortaya çıkıyorsa, çocuğun sosyal ilişkilerini, okul hayatını ve aile ilişkilerini zedeliyorsa bir bozukluktan bahsedebiliriz.

Çocukluk Çağında Mastürbasyon

Mastürbasyon çocuğun cinsel bölgeleriyle oynayayarak haz ve rahatlama sağladığı, normal gelişiminin bir parçasıdır.

Çocuklarda Takıntı (OKB)

Çocuklarda TakıntıOKB, inatçı bir bozukluk gibi görünmekle birlikte tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavide aileyi desteklemek, çocuğa ve aileye bilgi vermek en önemli başlangıçtır.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite BozukluğuNörogelişimsel bir bozukluktur. Sinir sistemi ve beyin gelişimi üzerinde etkisi olup ruhsal sorunların da ortaya çıkmasına neden almaktadır.
Tırnak Yeme ve Parmak Emme

Tırnak Yeme ve Parmak Emme

Çocuğun yaşadığı gerilim, agresyon, kaygı ve korku gibi duyguları dışa vuramadığı durumlarda, kendisine yönelttiği saldırganlık dürtüsünün bir belirtisidir.

Çocuklarda Ayrılık Kaygısı

Çocuklarda Ayrılık Kaygısı Çocuğunuz 4 yaş ve üzerindeyse, evden veya ebeveyninden ayrılırken yoğun bir korku, endişe yaşıyorsa ayrılık anksiyetesi yaşıyor demektir.

Çocuklarda Depresyon

Çocuklarda Depresyon Çocukluk çağı depresyonu; bebeklik dönemi, oyun dönemi ya da okul dönemi yaşanan dış etkilerin çocuğa yansıtılması sonucu oluşan bir uyum sorunudur.

Çocukluk Çağı Korkuları

Çocukluk Çağı Korkuları Çocukluk dönemi korkuları gelişimsel ve dönemsel olabilirler ama bir çoğu erişkinlerin, ailenin bu korkuları pekiştirmesi ve ortaya çıkarmasıyla görülebilir.

Akran Zorbalığı

Akran Zorbalığı Akran zorbalığı, aralarında güç eşitsizliği olan çocuklar arasında bireysel veya gruplar halinde sürekli ve tekrarlanan rahatsız edici ya da zarar verici davranışlardır.

Çocuklarda Sınır Koyamama Sorunu

Çocuklarda Sınır Koyamama Sorunu Çocukların bir davranışı neden yapmaması gerektiğini öğrenmeleri ve sınırları bilmeleri için onlara yönlerini gösteren işaret ve uyarılara ihtiyacı vardır..

Çocuğunuzun terapiye ihtiyacı var mı anlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Uzman pedagogumuz sorunu çocuğunuzla birlikte analiz edip çözüm reçetesini paylaşsın. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle 700 TL’dir.

Teşhis Seansı
play

Telefonla Randevu Alın

Çocuğa Ölümü Anlatmak

Çocuğa Ölümü AnlatmakÖlümü konuşmak, yetişkinler için bile oldukça zor bir kavramdır. Bunu çocuğa anlatmak ise ciddi bir titizlik gerektirir.
Çocuklarda Uyku Problemleri

Çocuklarda Uyku Problemleri

Uyku özellikle çocukların gelişim döneminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Uykunun bu dönemlerde sağlıklı ve düzenli bir şekilde gerçekleşmesi gerekir.
Çocuklarda İnternet ve Oyun Bağımlılığı

Çocuklarda İnternet ve Oyun Bağımlılığı

Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi çocuğun bağımlısı olduğu teknolojik cihaz veya oyuna ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı durumdur.

Çocuklarda Fobi

Çocuklarda Fobi Çocuklukta fobinin oluşmasının nedeni, çocuğun korku uyandıran nesne ya da duruma doğrudan maruz kalmış olması olabilir.
Çocuklarda Fobi

Çocuklarda Yeme Bozuklukları

Çocuklarda yeme bozuklukları 3’e ayrılır. Bunlar; Pika, Ruminasyon Bozukluğu ve Beslenme Bozukluğudur.

Annelerde Tükenmişlik Sendromu

Annelerde Tükenmişlik Sendromu Son zamanlarda gündemde olan, “Tükenmişlik Sendromu” ebeveynlik sırasında da yaşanan bir süreç olabiliyor.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.