Uzm.Psk. Erhan Özden
play

Çiftler için terapi programlarında neler yaparız?

Terapi programında ilişkinizde bugün yaşadığınız sorunla kendi bireysel kişiliğiniz, çocukluk yaşantınız, hayal kırıklıklarınız, orada ne varsa taşıdıklarınız arasındaki bağa odaklanırız.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti 1500 TL‘dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Evlilik terapisinin bilimsel sonuçları

MakaleEvlilik terapisinin ilişkideki etkisi üzerine uluslararası üniversitelerde yapılmış
5 büyük araştırmayı inceleyin.

“Çiftler için terapi programlarında neler yaparız?​” videomuzun konuşma metni.

İlişki terapisi son 50-60 yıldır dünyanın keşfettiği yeni bir psikoterapi tekniği.

Aslında ilişkinizde bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Belki bize başvurmadaki sinyaliniz ilişkimde çok büyük bir zorlanma var, ne yapacağımı bilmiyorum şeklinde olacaktır. İlişki terapisi programında ise biz ilişkinizde bugün yaşadığınız sorunla kendi bireysel kişiliğiniz, çocukluk yaşantınız, hayal kırıklıklarınız, orada ne varsa taşıdığınız bunlar arasındaki bağa odaklanırız.

Çünkü şuna inanırız, bizler yaralarımızı da ilk ilişkimizden aldık, annemizle olan ilişkimizden, iyileşmemizi de ilişkilerle sağlayabiliyoruz. Dolayısıyla ilişki terapisinin ana oturduğu yapı budur aslında.

Kişinin ilişkisinde yaşadığı sorunla kişilik yapısı, bireysel hayatı arasındaki bağı yakalamak ve ilişkiyi kendi bireysel yaralarımızı onaracak bir çerçeveye oturtmak.

Aslında ilişkiye baktığınız zaman yaşatmamız gereken, bizden bağımsız bir varlık değildir. İlişki bize bireysel olarak hayatımızda konfor sağlamasını istediğimiz, bunun için yararlandığımız bir modeldir ilişki, bir araçtır. Dolayısıyla ihtiyacımızı gören, fark eden ve ona dokunabilen ilişki iyi ilişkidir.

İşte ilişki terapisi programında biz bu ilişki neden çalışmaz hale gelmiş, zorlanmış, hangi bireysel yaralar orada da sızlıyor onu fark etmeye çalışıyoruz ve çifte fark ettiriyoruz. Sonra partneriyle bir de bu yönden tanıştırmaya başlıyoruz danışanlarımızı.

Onun çocukluk hikayesi ve bugün buraya neyle geldiği, hangi yaralar aslında bugün burdaki ilişkide sızlıyor. Siz kolu kanıyor gibi görüyorsunuz ama arkadaki hangi damar kesik olduğu için bugün kolda o kanı görüyorsunuz bunu fark ettirmeye çalışıyoruz.

Sonrasında çiftler bunu gördüklerinde bir şaşırma oluyor öncelikle yani partnerlerini kendi çocukluk hikayelerini bugüne nasıl geldiğini görünce gerçekten şok hali oluyor. Çünkü bilinç dışımız orayı hep bastırır. Sonra ne yapıyoruz? Çiftin arasında çok güçlü, derin bir bağ oluşturmaya çalışıyoruz.

İlişki terapisini aslında farklı kılan bireysel terapiden en önemli özellik bu. Bireysel terapide danışanla bağı biz bire birde kurarken ilişki terapisinde kendisi daha çok yöneten pozisyonunda kalıyor ilişkiyi, geriye çekiliyor, ilişkiyi birbirine doğru çeviriyor, o bağın burada oluşmasını sağlıyor.

O yüzden ilişki terapisi hızlı ve kısa süreli bir müdahaledir.

Bireysel terapi 2 yıl sürebiliyorken, ilişki terapisi 5 ay, 6 ayda noktaladığımız bir şeydir.

Çünkü birbirini onarabilme becerisini orada inşa eder, ondan sonra evlerine göndeririz ve orada iyileşme süreci aslında devam ediyordur, kriz yaşadıkça buraya belki müracaat edecekleri bir düzleme sokmaya çalışırız. İşte dünyada ilişki terapisinin bu kadar çok konuşulmasının, bu kadar cazip olmasının sebebi bu hızlı ve etkili müdahale mantığı aslında. İlişki içinde iyileşme bir psikoterapist yerine. İşte psikoterapist aslında o iyileşme ortamını tasarlayan kişidir. Siz belki bugün bir acı yaşıyorsunuz ilişkinizle ilgili ama o sizin kendinizi keşfetmeniz ve oradaki yarayı onarmanız için bunu bir fırsat sesi olarak duyabilmek çok önemli. İşte ilişki terapisi başından sonuna bu sesi duymak ve ona göre bir hastane inşa etme ilişki içinde programıdır diye düşünebilirsiniz.

Çift terapisi programı

İlişkideki asıl sorunu dönüştürmeye ve aradaki yakınlık hissini canlandırmaya odaklanmış terapi programıdır.

Uzm.Psk. Erhan Özden
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Erhan Özden

WhatsApp Danışma Hattı

WhatsApp Danışma HattıBize haftanın 7 günü
09:00 – 21:00 saatleri arasında WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Boşanma terapisi programı

Boşanmayı düşünen çifte karar rehberliği yapar. Karara göre ilişkiyi onarma veya sağlıklı boşanma sürecini inşa eder.

Uzm.Psk. Erhan Özden
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Erhan Özden

WhatsApp Danışma Hattı

Eşim terapiye gelmek istemiyor. Ne yapayım?

Formu doldurun, çift terapisi uzmanımız sizi arasın. Bu konudaki önerisini paylaşsın.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.