psk-dr-Ava-Sirin-Tav-mor
Videoyu Oynat

Cinsel sorunları psikoterapiyle çözmek mümkün mü?

İlişkide cinsellik kısmında sorun yaşayan çiftlerin ilerleyen dönemlerde evlilik problemleri de yaşadıklarını görüyoruz. Bu sorunları cinsel terapiler ile çözmek mümkün.

Uzm.Psk. Çisem Akın

Lisans: Abant İzzet Baysal Üniversitesi 06/2024 itibarı ile kurumumuzda 1190 seans gerçekleştirdi.

Psk.Dr. Ava Şirin Tav

Lisans: İstanbul Tıp Fakültesi 06/2024 itibarı ile kurumumuzda seans gerçekleştirdi.

“Cinsel sorunları psikoterapiyle çözmek mümkün mü?” konulu videomuzun konuşma metni.

Cinsellik yakın ilişkilerde önemli bir konu. Yakın ilişkilerin turnosol kağıdı gibi düşünebiliriz cinselliği. Çünkü aslında iyi bir iletişim ve yakınlaşmanın ürünü iyi bir cinsellik. İlişkide cinsellik kısmında sorun yaşayan çiftlerin ilerleyen dönemlerde evlilik problemleri yaşadıkları ve bu alanı özellikle görmezden geldiklerinde de sorunun büyüyerek evlilik için bir probleme dönüştüğünü görüyoruz.

Genellikle insanlar cinsellikten konuşmaktan hoşlanmıyorlar. Biraz daha geleneksel toplum yapısında geliştiğimiz için. Cinsel eğitim, cinsel bilgilendirme ve çiftlerin karşılıklı olarak cinsellik alanında ne istediklerini çok rahat bir şekilde birbirleriyle konuşamadıklarını görüyorum çift terapilerinde.

İlişkideki problemler bazen çift ilişkisindeki iletişimin güçlendirilmesi ve o dinamiklerdeki problemlerin çözülmesiyle kendiliğinden çözülebiliyor. Ama bazen de ilişkinin başından beri olan ve göz ardı edilen cinsel işlev bozuklukları olabiliyor ya da bazen bazı ilişkilerde dönemsel sebeplerden dolayı cinsel işlev bozuklukları görülebiliyor. Bu durumda aslında sorunun ne zaman ne şekilde ortaya çıktığını tespit edip çözüme yönelik tedavi oluşturmak mümkün.

Cinsellik üzerine konuşmak genellikle çiftler için zor bir konu. O yüzden cinsel terapi ilişkilerindeki problem büyüdüğü zaman başvuruyorlar. Bazen çifterden sadece biri başvuruyor çünkü sorunun sadece kendinde olduğunu düşünüyor ama aslında cinsel terapi partnerle beraber yürütülecek bir tedavi en sağlıklı şekilde. Yine de bireysel başvurularda da çiftin o problemi taşıyan kişi üzerinden yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Uzm.Psk. Sümeyye Sürenoğlu

Lisans: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi 06/2024 itibarı ile kurumumuzda 1910 seans gerçekleştirdi.

Cinsel Terapi Programı

TestVajinismus, erken boşalma, cinsel isteksizlik, ereksiyon zayıflığı gibi sorunlarla başvuran danışanların psikoterapiyle tedavisini içerir.

Benim için en doğru terapist hangisi nasıl bulacağım?

Uzm.Psk. Erhan Özden
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Erhan Özden

Bu doğruluğun kriteri nedir? Aldığı lisans eğitimi mi, mesleki eğitimi mi, cinsiyeti mi, yaşı mı çok fazla soru vardır.

Biz Sağduyu Danışmalık ve Evlilik Enstitüsü bünyesinde bunun farkında olduğumuz için çift terapisine başlarken özel bir süreç tanımlıyoruz: Teşhis Seansı. Burada danışanın bize getirdiği sorunu dinlemek ve arkasındaki sebepleri teşhis etmenin yanında o kişi için en doğru çift terapisi tekniğini ve terapisti de bulmaya çalışıyoruz.

Cinsel Teşhis Seansı ne işe yarar?

Yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm haritasını paylaşırız. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti %50 erken ödeme indirimiyle 700 TL’dir.

Psk.Dnş. Arzu Korkmaz
play

WhatsApp Danışma Hattı

Eşim terapiye gelmek istemiyor. Ne yapayım?

Formu doldurun, çift terapisi uzmanımız sizi arasın. Bu konudaki önerisini paylaşsın.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.