Uzm.Psk. Erhan Özden
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Erhan Özden

Psikoterapinizi nasıl bir ekibin yapacağını enstitü başkanımızdan dinleyin.

Bizler 20’ye yakın psikoterapiye gerçekten inanmış, psikoterapiyi hem özel hayatlarında hem de profesyonel hayatlarında kullanan bir grup profesyoneliz.

Sağduyu Terapi’yi farklı kılan rakamlar

Araştırma75.305 seans gerçekleştirdik. Yaptığımız her seans sonunda bir ağaç dikseydik bugün 500 dönümlük bir ormanımız olurdu.

Seanslarımızı dijital ortamda takip etmeye başladığımız 05 Mart 2012’den bugüne kadar toplamda 75.305 seans gerçekleştirdik. Bu Türkiye’deki bir kurum çatısı altından tamamlanmış en fazla seans adedidir. Tabi ki çok iyi seanslar yaptık. O kadar iyi olmayan seanslar da yaptık. Ama çok ama çok öğrendik.

570 çiftin terapi sürecini tamamladık. Ve onları mutlu şekilde uğurladık.

Nereden mi biliyoruz? Sağduyu Terapi’de istediğiniz an terapi programınızı durdurup ücretini geri alabilme hakkınız var. 1.690 danışanımız kendileriyle yaptığımız çalışmaya inandı ve sonuna kadar bizimle geldi. Enstitü’den aldıklarıyla ilişkilerine devam etti veya çok şey öğrenip yollarını sağlıklı şekilde ayırmaya karar verdi.

1.450 saat psikoterapi eğitimi verdik.

Sağduyu Terapi Akademi bünyesinde şu ana kadar kişilik modelleri, çift terapisi, cinsel terapi konularında 1.450 saatin üzerinde eğitim verdik. Bu eğitimlerimizden şu ana kadar 620 terapist mezun ettik. Mezun terapistlerimizden bize göre en dikkat çekenleriyle kendi bünyemizde çalışmaya başladık.

9 yıldır Imago Relationship Institute’un Türkiye tek temsilcisiyiz.

Imago Enstitüsü çift terapisini çok ciddiye alan ve dünyanın 30 ülkesinde temsilciliği olan Amerika merkezli bir akademidir. 2012 yılında Sağduyu Terapi’yi ziyaret eden Imago yöneticileri kurumumuzu temsilcisi ilan etmiş ve yaptığımız seansları süpervizörleri eşliğinde denetlemeye devam etmektedir.

Şubelerimiz

AraştırmaSağduyu Terapi Kadıköy, Bakırköy şubelerinde ve online olarak dünyanın her yerinde Türkçe ve İngilizce terapi hizmeti sunmaktadır.

Medya

Medyada Sağduyu Terapi

Sağduyu Terapi NTV, CNN, TRT kanallarına konuk oldu ve terapiyi anlattı. 

Başarımızın arkasındaki nedenler

Bize başvurduğunuz ilk an sizinle teşhis seansınızı yapan tüm alanlara hakim terapistimizi tanıştırıyoruz. Kendisi sorununuzu 45 dakika analiz ederek sizi en doğru tekniklerle çalışacak terapiste yönlendiriyor.

Bize başvurduğunuzda belki kafanız çok karışık oluyor. Hangi terapistin size en uygun tekniği uygulayacağını bilemiyorsunuz. Çünkü o sırada kafanız yaşadığınız sorunla çok meşgul oluyor. Güvenmek istiyorsunuz. Birileri sizin adınıza bunu düşünsün ve sizi sizin için en doğru şeyi yapsın istiyorsunuz.

Sağduyu Terapi olarak bu ihtiyacınızın farkındayız. Bu yüzden çok farklı ekollerden terapistlerle çalışıyoruz. Çünkü her ilişki farklıdır. Her ilişkinin faydalanacağı teknik de terapist de özel bir frekans gibidir. İşte sizinle bir teşhis görüşmesi yapıyor olmamızın anlamı da tam bu.

Yaşadığınız sorunu dinleyip arkasındaki sebepleri analiz ediyor ve size neyin çalışılması gerektiğine dair bir çerçeve sunuyoruz. Teşhis seansında gördüklerimizi sizinle seans sonunda paylaşıyoruz. Bu tespit size “hah aynı ben!” gibi hissettirmişse bir sonraki adımda sizinle çalışacak terapisti paylaşıyoruz. Teşhis seansını yapan uzman terapistimiz sizinle en doğru çalışacak tekniği bilen ve buna göre yönlendirme yapabilen uzman bir terapist oluyor. Bu sayede terapist danışan eş güdümü adına daha 1. dakikada çok önemli bir adım atmış oluyoruz. Çünkü zaman kaybına ve sorunları defalarca anlatmaya haliniz yok. Bunun farkındayız.

İşte bu şube yöneticisi terapistlerimizin teşhis seanslarının becerisinden olsa gerek bugüne kadar bize başvuran danışanlarımızın %80,5’i teşhis seansında yapılan tespiti anlamlı bulup terapiye başlama kararı aldı. Terapiye başlamak istemeyen danışanlarımız ise ya teşhis görüşmesindeki tespiti anlamlı buldu ve bunu kendi başına çalışmak istedi. Ya da yapılan teşhisin yeterince doğru olmadığını düşündü ve “hayır” dedi.

Hepsi bize çok şey öğretiyor. Bu sayede her geçen gün daha kişiye göre incelmiş tekniklerle ve çalışma sistemiyle danışanlarımızı karşılıyoruz.

Size yönlendirilen terapistin nereye odaklandığını ve nasıl çalıştığını geniş bir terapist kadrosuyla haftalık olarak izliyoruz. Soruyoruz. Sorguluyoruz. Eleştiriyoruz.

Sağduyu Terapi’deki tüm terapistlerin lisans eğitimlerinin yanında bazı yurt içi ya da yurt dışı enstitülerden psikoterapi becerileri sertifikaları almış olmaları gerekir. Hassas değerlendirmeler sonrasında Sağduyu Terapi’ye dahil olur. İlk 1 yıl özel statüde birkaç danışan alır ve süpervizörler tarafından izlenir. Daha sonra eğer yetkinliğinden emin olunmuşsa ana kadroya atanır.

Ana kadroya atanan bir terapist de bir Sağduyu Terapi standardı olarak mutlaka haftalık bir başka süpervizörle danışanlarıyla ilgili değerlendirme toplantısı yapar. Bu toplantıda danışanıyla hangi teknikle çalıştığını ve o haftaki seanslarında hangi müdahaleleri yaptığını süpervizörüne özetler. Süpervizörünün terapistin gözünden kaçmış noktalara işaret etmesi veya yanlış bir müdahale varsa buna dair geri bildirim vermesi sonucunda danışanına müdahalesiyle ilgili formülasyonunu her hafta daha da geliştirir.

Yanı sıra kurum içinde ayda 2 defa akran süpervizyonu dediğimiz tüm terapistlerin bir araya gelerek vakalarını tartıştıkları bilimsel platformlar olur. Burada farklı ekolleri uygulayan terapistler kendi bakış açılarını vakalarla öne sürer ve bunların hepsinden tüm terapistler kendi yöntemleriyle ilgili bir bakış açısı edinmiş olur.

Ayrıca Amerika’daki Imago Relationship Institute süpervizör terapisti Louis MC Loud’la Enstitü terapistleri 2 haftada bir online süpervizyon toplantısı gerçekleştirir. Louis MC Loud Imago Tekniğinin uygulanışına dair terapistlerimizi denetler ve müdahalelerini onaylar. Sağduyu Terapi 30’un üzerinde ülkede faaliyet gösteren Uluslararası Imago Enstitüsü’nün Türkiye Tek Temsilcisidir.

Bazı dönemlerde kadromuzu genişletmek adına genç yıldız terapist adayları belirliyor ve kendilerine Sağduyu Terapi Akademi çatısı altında deneyimli terapistlerimizin sunumlarıyla farklı terapi eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Amacımız deneyimli kadromuzun teknik bilgisini genç kadromuzun parlak bakış açısıyla birleştirerek danışanlarımızın karşısına her geçen gün daha da iyi terapistler çıkarmaktır.

Bire bir, grup ve uluslararası olmak üzere 3 kademeli süpervizyonları yapıyor olmamızın tek bir nedeni var. Bizi hayatınızın zor bir noktasında başvurdunuz. Ve işimizi mükemmel yapıyor olmamız böyle bir zamanda her şeyden çok önemli. Bunun farkındayız.

Gerçekten size dokunabilmiş miyiz bilimsel ölçeklerle ölçüp sizinle paylaşıyoruz.

Sağduyu Terapi olarak tüm kadromuzun terapistlik becerilerinden emin olmamızın yanı sıra psikoterapinin danışanlarımızın üzerinizde gerçekten elle tutulur bir farklılık oluşturup oluşturmadığını bizzat danışanlarımıza terapinin başında ve sonunda uyguladığımız bilimsel testlerle değerlendiriyoruz.

Gerçekten sizin için doğru terapisti belirlemiş miyiz, doğru bir teknikle mi çalışmışız, direnç noktaları aşılabilmiş mi gibi 3 temel konuda doğru ilerleyip ilerlemediğimizi bu ölçüm testleriyle fark ediyoruz. Eğer işler umduğumuz gibi gitmediyse de süpervizör ekibimizle hemen bir durum değerlendirmesi yapıyoruz, nerede hata yaptık bunu tespit ediyoruz. Ve anlamlı bir sebep görürsek sizi kurum içinde bir başka terapiste yönlendiriyoruz. Çünkü şunu biliyoruz. Bize hayatınızın çok önemli bir noktasında başvurdunuz. Bize güvendiniz. Gerçekten bir şeylerin değişeceğini umdunuz.

Buna karşın size en doğru müdahaleyi yapmak bizim mesleki ve insani sorumluluğumuzdur. Danışan Hakları Beyannamesi de tam da bu yüzden var. Bize her an ne için ve hangi prensiplerle çalışmamız gerektiğini hatırlatması için.

Bize adım attığınız an sürecinizin en verimli şekilde geçmesi için bir işleyiş sistemi tasarladık. Her şey aramızdaki ilişkiyi en verimli şekilde değerlendirmek hayaliyle düşünüldü. Ve sistemin doğru çalışıp çalışmadığını izleyen Sağduyu Terapi MultiMedya Sistemi değimiz bir yazılımımız var. İlk seanstan son seansa kadar yapılan her şeyi buradan izliyoruz. Tabi ki %100 mahremiyet güvencesi ve sistem erişim şifreleriyle.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.