Uzm.Psk. Erhan Özden
Videoyu Oynat

Obsesyonu nasıl tedavi ediyoruz?

Obsesyon tedavisinde en önemli konu kişinin bağ kurabilmesi, kendini odaya bırakabilmesi ve obsesyonlarını yenmek yerine arkasındaki anlamın keşfedilmesi.

Test

Obsesyon sorununuz ne seviyede?

Emin olmak için 10 soruluk online testimizi yapın.

Obsesyon Problemi (OKB)

Uzm. Psk. Dnş. Zuhal Akıntı Bingöl

uzm-psk-dns-Zuhal-Akinti-Bingol-3
Videoyu Oynat

Obsesyonlar, yani takıntılar da bir semptomdur aslında.

OKB kapsamında görülebilirken bazen yoğun stres zamanlarında da artış gösterebilir. Çeşitli versiyonları olabilir. Örneğin temizlik, kontrol, dini değerlerle ilgili obsesyonlar.

Kişi bunun mantıksız olduğunun farkındadır çoğu zaman ama bunları düşünmeyi engelleyemez. Ve bu obsesyonlar o kadar zorlayıcı olur ki genelde bunlara telafi davranışları ortaya çıkar. Bu çok ileri derecedeyse bazen psikiyatrik destek almak, belki ilaç tedavisi almak ama bununla beraber de psikoterapi desteği almak daha kalıcı çözüm getirecektir.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle bireysel terapi için 700 TL, çift terapisi için 900 TL’dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

“Obsesyonu nasıl tedavi ediyoruz?” konulu uzman videomuzun konuşma metni.

Obsesyon dediğimiz şey kişinin genellikle toplumdaki artık herkesin belli bir bilinci olduğu için kendi teşhisini koyabiliyor aslında.

Bazı şeylerin çok muntazam gitmesiyle ilgili gösterdiği aşırı hassasiyet ve hatta bunun zihinsel bir tekrara rutine dönüyor olması.

Yani dış dünyada belki işte her şeyi aynı hizaya getirme, ellerini 5 defa – 10 defa yıkama gibi davranış örüntüleri olduğu gibi, aslında obsesif yapının zihnindeki karmaşa daha da fazla ve yorucudur. Kafasında bütün planı vardır ve asla kafasındakinin çok az bir kısmı davranışlarına yansıyordur.

Dolayısıyla obsesif problem yaşayan danışanlarımız aslında çok yorgundurlar, hiç dinlenemezler, tetiktedirler.

İşte daha birinci dakikada bir psikoterapistin onun duygusunu duyması kendini bir parça bırakabilmesini sağlıyor. Ki bu çok büyük bir şeydir obsesif danışan için.

Bırakabildiğinde her şeyin alt üst olmadığını deneyimlemeye başlar o 50 dakikalık terapi odasında. Ve bu deneyim ona daha fazla güven hissettirmeye başlar. Daha fazla köklenmeyi sağlar. Çünkü bu köklenmeyi ve güveni hissedemediği için kişi bir takım obsesif ritüellerin içine giriyor. Onların anlamsızlığını kendisi düşünür, bunlara gerek yok diyebilir. Ama bir şekilde o boşluğu doldurmak için aslında obsesif savunmalara sarılır.

İkinci adımda ise obsesyonun tedavisinde, o takıntı olan yapılan şeyin içsel anlamı deşifre edilmeye çalışılır. Mesela ellerini çok fazla yıkayan bir danışanın aslında içindeki o kirlenmişlik duygusu ve bir şekilde o halinden uzaklaşma çabası, kurtulma çabası ve bu kirlenmişlik hissinin kaynağı içerdeki hangi psikolojik yaşantıya denk geliyor, geçmiş anıya denk geliyor, bu bulunmaya çalışılır. Tabii ki oradaki temizlenme fiziksel bir temizlenme değildir. Bu anlamı keşfetmek de aslında terapinin heyecan veren noktalarından bir tanesi.

Dolayısıyla obsesyon tedavisinde en önemli konu kişinin bağ kurabilmesi, kendini odaya bırakabilmesi ve obsesyonlarını yenmek yerine arkasındaki anlamın keşfedilmesi. Çünkü yenmek bir tür şey gibi “mor fili aklına getirme” dedikçe mor filin aklımızda canlanması gibi bir kısır döngüye bizi sokabiliyor. Çok teknik çalışılması gereken bir konu obsesyon.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.