Uzm.Psk. Erhan Özden
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Erhan Özden

Sağduyu Danışmanlık ve Evlilik Enstütüsü kimdir?

Bizler 20’ye yakın psikoterapiye gerçekten inanmış, psikoterapiyi hem özel hayatlarında hem de profesyonel hayatlarında kullanan bir grup profesyoneliz.

Teşhis Seansı ile ilgili sık sorulan sorular

Teşhis seansında içinde yaşadığınız durumu anlar, sebeplerini teşhis eder ve yapılması gereken hakkındaki fikrimizi söyleriz. Teşhis seansında müdahale etmeyiz. Terapide ise sizi ve ilişkinizi dönüştürmek için size özel belirlediğimiz en doğru yöntemi adım adım uygularız.

Neden olmasın? Bazen kişiler bu aşamada duyduklarına öyle şaşırırlar ki bunu gidip evde kendileri çalışmak isterler. Bizden kaynak isterler. Ve bir motivasyona da sahipseler pek de güzel şeyler yaparlar. Çünkü artık neye bakacaklarını biliyorlardır. Ama bazen de konular öyle zorludur ki birinin sizin elinizden tutması size güven verir. İki türlü de seçim sizin.

Maalesef hayır. Önce terapinin sizde iş göreceğinden emin olmamız lazım. Bir de size en iyi gelecek uzman ve yöntemi belirlemek terapinin en az yarısı sayılır. Sistemsiz ve tanımsız işe başlamıyoruz.

Teşhis seansında teşhis uzmanı terapistiniz yaptığınız sorun analizine göre o soruna özgü uzmana yönlendirilirsiniz. Kurumumuzda farklı branşlarda 20’yekın psikoterapist bulunmaktadır. Terapistlerin deneyimlerine göre ana terapi sürecindeki seanslar ücretlendirilir. Bu çerçevede teşhis seansınızdan sonraki terapi ücretleriniz 250 ile 800 TL arasında olacaktır. Teşhis sansı uzmanı terapistiniz sorununuzun niteliği, terapi için ayırabileceğiniz bütçe, size en faydalı olabilecek terapistin teknik altyapısı gibi pek çok niteliği dikkate alarak sizi her anlamda en uygun psikoterapiste yönlendirecektir.

Çünkü çok çeşitli demografilerde daha çok kişinin hayatına değmek ve fayda üretmek istiyoruz. İnanıyoruz ki teşhis sağlam olursa devamında atılacak adımlar da daha doğru olacaktır. Bu çerçevede teşhis seansında belirlediğimiz konunun kritikliği, danışanlarımızın lokasyonu, ekonomik şartları, mesleki durumları gibi pek çok değişkeni hesaba katarak danışanlarımız için en uygun yolu bulmaya çalışıyoruz.

Kimi danışanımızı psikoterapiye, kimisini psikiyatr kontrolünde ilaç veya belediye kapsamında ücretsiz psikolojik danışmanlığa yönlendiriyoruz. Bu yüzden çok fazla kesime hitap edebilecek ücretlerle teşhis seansı yapıyoruz.

06/2024 itibarı ile 9.095 adet teşhis seansı yaptık. Teşhis seansına gelen danışanlarımızın %80,5’i, bir psikoterapi programına; diğer danışanlarımız ise kendilerine önerdiğimiz alternatif çözümlere yöneldi veya kendi başlarına devam etmek istedi.

Teşhis Seansı görüşmeleri Sağduyu Danışmanlık ve Evlilik Enstitüsü’nün bu konudaki uzman şube yöneticisi terapistleri tarafından yapılmaktadır.

Kendileri tüm ekollere hakim ve size en doğru gelecek yöntemi önermek konusunda tecrübesi olan psikoterapistlerdir.

Sonrasında ise terapi sürecinize o konunun uzmanı bir ana terapistle devam edersiniz. Teşhis görüşmenizi yapan psikoterapist ana terapistinize bir rapor yazar. Ana terapistiniz bu rapor ve sizde gözlemledikleriyle birlikte formülasyonunu yapar ve müdahaleye başlar.

Tabi ki danışandan danışana değişir. Ama genellikle 20 seanslık programlarla çalışıyoruz. İlk seanstan itibaren ise programınızı durdurma hakkınız var. Bu bizim sizinle neyi çalışmamız gerektiğine ve bunun için gerek olan minimum zamana göre yapılandırılmış bir programdır. Bu süreden önce bizden değişimle ilgili bir sonuç beklememeniz gerekiyor.

Terapi süreci ile ilgili sık sorulan sorular

Tabi ki danışandan danışana değişir. Ama genellikle 20 seanslık programlarla çalışıyoruz. İlk seanstan itibaren ise programınızı durdurma hakkınız var. Bu bizim sizinle neyi çalışmamız gerektiğine ve bunun için gerek olan minimum zamana göre yapılandırılmış bir programdır. Bu süreden önce bizden değişimle ilgili bir sonuç beklememeniz gerekiyor.

Evet ve evet. Bu konuda Sağduyu Danışmanlık ve Evlilik Enstitüsü Mahremiyet Protokolünü daha terapiniz başlamadan size sunuyoruz. Bu protokol bizim sizle ilgili her şeyi en özenli şekilde saklı tutacağımıza dair hukuki olarak bizi bağlayan taahhüdümüzdür.

Zaman zaman aile mahkemeleri bizden bilgi dahi istese bu protokolü kendilerine sunup size dair tek cümle paylaşmıyoruz.

Harika olacak. Zaten eğer eşinizden bütün bütün vazgeçmediyseniz çoğunlukla da amacımız bu oluyor. Çiftlerden birinin kendi kendine attığı adım ötekinde de bir dönüşüm motivasyonu oluşturuyor. Buradaki şifre kesinlikle onu terapiye çekiştirmemek. Sonrasında “beni de alın” aranıza dediğinde sizi eşinizle birlikte sürdüreceğiniz bir çift terapistine aktarıyoruz. Yok eğer eşiniz başından sonuna terapi konusunda bir isteklilik göstermezse sizinle dahi ilişkinize dair yapabileceğimiz çok şey oluyor.

İlişki 3 ayaklı bir masa gibidir. Siz, partneriniz ve ilişkiniz. Masanın 2 ayağına sizinle birlikte dokunabiliyoruz. Bu 2 ayağın aldıkları yeni konuma göre 3. ayak da kendi iç sorgusunu çoğunlukla gerçekleştirmeye başlıyor. Ve ilişki dönüşmeye başlıyor.

Konu cinsellikse partnerinizin odada olmasının rahatsız edici bir tarafı yoksa çift olarak başlamasını öneriyoruz. Çünkü çifler aralarındaki birliktelik enerjisiyle ve partnerinizin de yapacağı ev ödevleriyle büyük bir hız alabiliyor. Ancak bazı durumlarda kaygınızın bizzat sebebi partneriniz olabiliyor. Bu tip durumlarda tek başlayıp gerekirse süreç içinde ara ara partnerinizi de terapiye dahil etmek en iyisi oluyor.

Sağduyu Danışmanlık ve Evlilik Enstütüsü kimdir konulu videomuzun konuşma metni.

Bizler 20’ye yakın psikoterapiye gerçekten inanmış, psikoterapiyi hem özel hayatlarında hem de profesyonel hayatlarında kullanan bir grup arkadaşız. Aslında bizim grupta en büyük değerimiz oluşmuş olan bir kültürün olması.

2008’den bu yana herkesin içeride yaptığı binlerce seanstan edindiği bilgileri daha sonra gelen genç nesle aktardığı bir kültür oluşmuş durumda.

Bu deneyimli terapistlerimiz ve mesleğe yeni başladığı halde heyecanlı olan terapistlerimiz arasındaki uyum en büyük değerimiz bence. Bilgi aktarıla aktarıla gidiyor enstitü içinde. Herkes hafta içi seanslarını yapar, haftada bir genel süpervizyon toplantıları yapılır ve burada danışanlarımızda gördüklerimizi paylaşıp diğer psikoterapistlerin ve süpervizörlerin fikirleri alınır. Dolayısıyla işimizi hep daha iyi yapmak konusunda oturmuş bir sistemimiz var.

Bir diğer gurur duyduğumuz şey tabi ki 2015 yılında edindiğimiz Imago Enstitüsü’nün Türkiye temsilcisi olmamız. Psikoterapistlerimizin Amerika’daki süpervizörlerden eğitim ve süpervizyon alıyor olmaları gurur duyduğumuz özelliklerden biri.

En büyük odağımız tabi ki iyi bir terapi sunabilmek.

Bunun dışında başka alanlarda da çıktı vermek istiyoruz, mesela geliştirdiğimiz kişilik testi ve ilişki testimiz var. Online seminerlerimiz var gerçekleştirdiğimiz. Psikolojik bir dergimiz var: Maske. Bunlar yarı eğlenceli yarı klinik anlamda kendi deneyimlerimizi paylaştığımız platformlarımız.

Dolayısıyla çok öğrenen kendini çok sorgulayan ve işini iyi yapmaya çalışan bir heyecan diyebiliriz Sağduyu Terapi için.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.