Psk. Merve Yılmaz
Hakkındaki Videoyu Oynat Psk. Merve Yılmaz

Çocuklarda alt ıslatma problemi

Anne baba çatışmaları, kardeş doğumu, okul sorunları gibi çocuğun yaşamındaki değişkenler alt ıslatmaya neden olabilir.

“Çocuklarda alt ıslatma problemi” uzman videomuzun konuşma metni.

Gece alt ıslatma sorunu (enürezis), fizyolojik bir nedeni olmayan, haftanın en az 2 günü görülen geceleri idrar kaçırma durumudur.

Alt ıslatmalar 5 yaşına kadar sorun olarak kabul edilmez ancak 5 yaşından sonra da devam ediyorsa sorun olarak görülür.

Alt ıslatmanın pek çok nedeni olmakla birlikte genetik olabileceği de bilinmelidir. Bununla birlikte anne baba çatışmaları, kardeş doğumu, okul sorunları ve hatalı tuvalet eğitimi gibi çocuğun yaşamındaki değişkenler de alt ıslatmaya neden olabilir.

Sorunun fizyolojik bir nedeni olup olmadığı bir hekim tarafından muhakkak araştırılmalıdır, fizyolojik bir nedenden kaynaklanmadığı kesinleştiğinde farklı çözüm yolları aranabilir.

Alt ıslatmaların çözümünde ilk olarak uykudan 2 saat önce sıvı kısıtlaması ve uykudan önce mesanenin tamamen boşaltılması için tuvalete gidilmesi denenebilir. Alt ıslatma sorunu yaşayan çocukların uykuları genellikle ağırdır bu sebeple gece belirli saatlerde alarmlar kurmak, o saatlerde çocuğu tam olarak uyandırarak tuvalete götürmek faydalı olabilir.

Tüm bunlar neticesinde sorun hala devam ediyorsa mutlaka bir çocuk psikoloğundan destek alınmalıdır.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.

Çocuğunuzun terapiye ihtiyacı var mı anlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Uzman pedagogumuz sorunu çocuğunuzla birlikte analiz edip çözüm reçetesini paylaşsın. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle 700 TL’dir.

Teşhis Seansı
play

Telefonla Randevu Alın