Uzm. Psk. Bengisu Kazak
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm. Psk. Bengisu Kazak

Çocuklarda Takıntı (OKB)

OKB, inatçı bir bozukluk gibi görünmekle birlikte tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavide aileyi desteklemek, çocuğa ve aileye bilgi vermek en önemli başlangıçtır.

Aldatma / Aldatılma Testi

Çocuğunuzun takıntı sorunu ne seviyede?

Öğrenmek için ücretsiz 6 soruluk testimizi yapın.

“Çocuklarda alt ıslatma problemi” uzman videomuzun konuşma metni.

Çocuğun durmaksızın ve genellikle uzun süreli olarak bazı hareket ya da düşünceleri yinelemesidir. Kız ve erkek çocuklarda hemen hemen eşit sıklıkta rastlanır.

Bu sorunu yaşayan çocuklar, zihinlerinde sürekli tekrarlayan belirli düşüncelere sahip olabilirler. Örneğin, temiz ya da düzenli olma konusunda sürekli endişe taşıyabilirler. Ya da ellerini sürekli yıkayabilirler. Kirlenme, bulaşma, kuşku, kötü bir şey olacak düşüncesi, hastalık, ölüm ve dinle ilgili düşünceler sık karşılaşılan obsesyonlardır.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan çocukların sorunları oldukça karmaşık olabilir. Bu sorunlar tikler ve nörolojik belirtilerle beraber görülebilir, bazen alışılmadık davranışlarla ortaya çıkabilir ve kaygıyı artırarak sosyalleşmeyi bozabilir.

OKB’ye kaygı bozuklukları, depresyon ve tik bozukluğu eşlik edebilir.

OKB, inatçı bir bozukluk gibi görünmekle birlikte tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavide aileyi desteklemek, çocuğa ve aileye bilgi vermek en önemli başlangıçtır. Aileyi ve çocuğu OKB hakkında bilgilendirmek, bu durumun destek alınarak düzelebileceği, tedavinin bazen zor ve uzun olma ihtimalinin olabileceği konusunda bilgilendirmek gerekir.

Tedavide ilaç kullanımı gerekebilir. İlaç tedavisi ve psikoterapi en etkili çözüm yoludur.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.

Çocuğunuzun terapiye ihtiyacı var mı anlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Uzman pedagogumuz sorunu çocuğunuzla birlikte analiz edip çözüm reçetesini paylaşsın. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle 700 TL’dir.

Teşhis Seansı
play

Telefonla Randevu Alın