Psk. Merve Yılmaz
Hakkındaki Videoyu Oynat Psk. Merve Yılmaz

Çocuklarda Kaka Tutma

Kaka tutma, özellikle 2-4 yaş aralığında oldukça yoğun olarak gözlemlediğimiz bir sorundur. Çocuğun kakasını tutmasının altında birçok neden yatıyor olabilir.

“Çocuklarda Kaka Tutma” uzman videomuzun konuşma metni.

Kaka tutma, özellikle 2-4 yaş aralığında oldukça yoğun olarak gözlemlediğimiz bir sorundur. Çocuğun kakasını tutmasının altında bir çok neden yatıyor olabilir.

Fizyolojik olarak kaka tutmayı açıklayan bir nedenle karşılaşılmadığında bu sorunun psikolojik nedenleri dikkat çeker.

Kaka tutmanın nedenleri arasında en önemlisi kontrol duygusu kazanmaktır. Çocuklar 2-4 yaş aralığında özerklik kazanmak isterler ve özellikle kontrol gücü yüksek bir ebeveyn figürüyle karşılaştıklarında kendi varlığını ispat edebilmek ben de buradayım diyebilmek için kakanın kontrolünü ellerinde tutarlar. Ya da daha önce yaşamış olduğu bir kabızlık sonrası, her kakasını yaptığında acı hissedeceklerini düşünebilirler.

Kaka tutma sorunuyla karşılaşıldığında, beslenme düzeniyle ilgili düzenlemelere gitmek, çocuğa tuvaletini yapmakla ilgili baskılar yapmaktan kaçınmak, tuvalet ortamını çocuğun kendi seçtiği malzemelerle (çıkartmalar, sevimli klozet aparatları vs.) eğlenceli bir hale getirmek, en önemlisi de çocukla bol bol vakit geçirip oyun oynamak faydalı olabilir.

Bu denemelerden sonra sorun hala devam ediyorsa, gelecekte daha büyük sorunlara yol açmadan çocuklarla çalışan bir uzmandan destek alınmalıdır.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.

Çocuğunuzun terapiye ihtiyacı var mı anlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Uzman pedagogumuz sorunu çocuğunuzla birlikte analiz edip çözüm reçetesini paylaşsın. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle 700 TL’dir.

Teşhis Seansı
play

Telefonla Randevu Alın