Uzm. Psk. Bengisu Kazak
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm. Psk. Bengisu Kazak

Çocuklarda Ayrılık Kaygısı

Çocuğunuz 4 yaş ve üzerindeyse, evden veya ebeveyninden ayrılırken yoğun bir korku, endişe yaşıyorsa ayrılık anksiyetesi yaşıyor demektir.

Çocuklarda Depresyon Testi

Çocuğunuzda ayrılık anksiyetesi var mı?

Öğrenmek için ücretsiz 6 soruluk testimizi yapın.

“Çocuklarda Ayrılık Kaygısı” videomuzun konuşma metni.

Ayrılık kaygısı ortalama çocuk 8 aylıkken başlar. Bakım verenden 0-3 yaş arasında ayrılırken stres yaşaması çocuğun gelişiminin bir parçasıdır ve normal kabul edilir.

Bununla beraber, çocuk sosyal ortamlara girdikçe ve bakım veren kişiler dışındaki insanlarla iletişim kurmayı öğrendikçe ayrılık kaygısının azalarak bitmesi beklenmektedir.

Fakat çocuğunuz 4 yaş ve üzerindeyse, evden veya ebeveyninden ayrılırken yoğun bir korku, endişe yaşamaya devam ediyor ve günlük yaşamını olumsuz etkilemeye başlamışsa çocuğunuz ayrılık anksiyetesi yaşıyor demektir.

Ayrılık kaygısı yaşayan çocuklar annelerinden ayrılmak istemezler; onlara yapışık bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. Ayrılık anksiyetesi bozukluğu olan çocuklar bakım veren kişiden ayrılma durumu söz konusu olduğunda abartılı tepkiler gösterir; ağlar, titrer, huzursuzlaşır, bedensel yakınmaları ortaya çıkar, ebeveynine yapışır ve bırakmak istemez.

Genellikle ailenin söylemleri çocukları rahatlatamaz. Bu sorunu yaşayan çocuklar; okula gitmekte zorlanır, karın ağrısı, kusma gibi şikayetleri olur, tek başlarına uyumak istemezler ve kendi başlarına hareket etme kapasiteleri de oldukça sınırlı olur.

Çocuğunuzun terapiye ihtiyacı var mı anlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Uzman pedagogumuz sorunu çocuğunuzla birlikte analiz edip çözüm reçetesini paylaşsın. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle 700 TL’dir.

Teşhis Seansı
play

Telefonla Randevu Alın

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.