ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

Panik Atak hakkında bir makale

Panik Atak

Panik atak, beklenmedikliği ve zayıflatıcı, hareketsizleştirici yoğunluğu ile karakterize yoğun bir korku dalgasıdır. Kalbiniz çarpıyor, nefes alamıyorsunuz ve ölüyor veya deliriyormuş gibi hissedebilirsiniz. Panik ataklar genellikle aniden, herhangi bir uyarı olmaksızın ve bazen de net bir tetikleyici olmadan ortaya çıkar. Rahatladığınızda veya uyuduğunuzda bile ortaya çıkabilirler.

Panik atak tek seferlik bir olay olabilir, ancak birçok insan tekrarlayan ataklar yaşar. Tekrarlayan panik ataklar genellikle bir köprüyü geçmek veya topluluk önünde konuşmak gibi belirli bir durum tarafından tetiklenir – özellikle bu durum daha önce bir panik atağa neden olmuşsa. Genellikle, paniğe neden olan durum, kendinizi tehlikede hissettiğiniz ve kaçamayacağınızı hissettiğiniz, vücudun savaş ya da kaç tepkisini tetikleyen durumdur. Bir veya daha fazla panik atak yaşayabilirsiniz, ancak bunun dışında tamamen mutlu ve sağlıklı olabilirsiniz. Veya panik ataklarınız, panik bozukluğu, sosyal fobi veya depresyon gibi başka bir bozukluğun parçası olarak ortaya çıkabilir . Nedeni ne olursa olsun, panik atak tedavi edilebilir. Panik semptomlarını azaltmak veya ortadan kaldırmak, güveninizi yeniden kazanmak ve hayatınızın kontrolünü geri almak için kullanabileceğiniz stratejiler var.

Paula’nın hikayesi

Paula ilk panik atağını altı ay önce geçirdi. Ofisinde, önemli bir iş sunumuna hazırlanırken aniden yoğun bir korku dalgası hissetti. Sonra oda dönmeye başladı ve kusacakmış gibi hissetti. Tüm vücudu titriyordu, nefes alamıyordu ve kalbi göğsünden dışarı fırlıyordu. Olay geçene kadar masasını tuttu ama bu onu derinden sarstı. Paula bir sonraki panik atağını üç hafta sonra geçirdi ve o zamandan beri, artan sıklıkta meydana geliyorlar. Ne zaman ve nerede bir saldırıya uğrayacağını asla bilemez, ancak toplum içinde bir saldırıya uğramaktan korkar. Sonuç olarak, işten sonra arkadaşlarıyla dışarı çıkmak yerine evde kalıyor. Ayrıca panik atak geçirirse mahsur kalmaktan korktuğu için 12. kattaki ofisine asansöre binmeyi reddediyor.

Panik atak belirtileri ve semptomları

Panik atağın belirti ve semptomları aniden gelişir ve genellikle 10 dakika içinde zirveye ulaşır. Nadiren bir saatten fazla sürer ve çoğu 20 ila 30 dakika içinde biter. Panik ataklar her yerde ve her zaman olabilir. Bir mağazada alışveriş yaparken, caddede yürürken, arabanızda sürerken, hatta evde kanepede otururken bir tane içebilirsiniz. Panik atak belirtileri şunları içerir:

 • Nefes darlığı veya hiperventilasyon
 • Kalp çarpıntısı veya yarışan kalp
 • Göğüs ağrısı veya rahatsızlık
 • Titreme veya titreme
 • boğulma hissi
 • Gerçek dışı veya çevrenizden kopuk hissetmek
 • Terlemek
 • Mide bulantısı veya mide bulantısı
 • Baş dönmesi, sersemlik veya baygınlık hissi
 • Uyuşma veya karıncalanma hissi
 • Sıcak veya soğuk flaşlar
 • Ölmekten, kontrolünü kaybetmekten veya delirmekten korkma

Kalp krizi mi yoksa panik atak mı?

Panik atak semptomlarının çoğu fizikseldir ve çoğu zaman bu semptomlar o kadar şiddetlidir ki kalp krizi geçirdiğinizi düşünebilirsiniz. Aslında, panik ataktan muzdarip birçok insan, yaşamı tehdit eden bir tıbbi sorun olduğuna inandıkları bir şey için tedavi almak için doktora veya acil servise tekrar tekrar giderler. Göğüs ağrısı, kalp atış hızının artması veya nefes almada zorluk gibi semptomların olası tıbbi nedenlerini dışlamak önemli olsa da, genellikle panik, potansiyel bir neden olarak göz ardı edilir – tam tersi değil.

Panik bozukluğunun belirti ve semptomları

Pek çok insan daha fazla atak veya komplikasyon olmadan sadece bir veya iki panik atak yaşarken – ve bu sizseniz endişelenmek için çok az neden var – bazı insanlar panik bozukluğu geliştirmeye devam ediyor. Panik bozukluğu, davranışta büyük değişiklikler veya daha fazla atak geçirme konusunda sürekli endişe ile birlikte tekrarlayan panik ataklarla karakterizedir.

Aşağıdaki durumlarda panik bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz:

 • Belirli bir duruma bağlı olmayan sık, beklenmedik panik ataklar yaşıyorsanız,
 • Başka bir panik atak geçirme konusunda çok endişeleniyorsanız,
 • Daha önce paniklediğiniz yerlerden kaçınmak gibi panik ataklar nedeniyle farklı davranıyorsanız.

Tek bir panik atak sadece birkaç dakika sürebilirken, deneyimin etkileri kalıcı bir iz bırakabilir. Panik bozukluğunuz varsa, tekrarlayan panik ataklar duygusal bir bedel alır. Saldırılar sırasında hissettiğiniz yoğun korku ve terörün hatırası, kendinize olan güveninizi olumsuz yönde etkileyebilir ve günlük yaşamınızda ciddi aksamalara neden olabilir.

Sonunda, bu aşağıdaki panik bozukluğu semptomlarına yol açar:

Beklenti kaygısı – Panik ataklar arasında rahat ve normal benliğiniz gibi hissetmek yerine, endişeli ve gergin hissedersiniz. Bu kaygı, gelecekte panik atak geçirme korkusundan kaynaklanır. Bu “korku korkusu” çoğu zaman mevcuttur ve aşırı derecede engelleyici olabilir.

Fobik kaçınma – Belirli durumlardan veya ortamlardan kaçınmaya başlarsınız. Bu kaçınma, kaçındığınız durumun önceki bir panik atağa neden olduğu inancına dayanabilir. Ya da panik atak geçirmeniz durumunda kaçmanın zor olacağı veya yardımın sağlanamayacağı yerlerden kaçınabilirsiniz. En uç noktasına götürüldüğünde, fobik kaçınma agorafobiye dönüşür.

Agorafobi ile panik bozukluğu

Agorafobinin geleneksel olarak halka açık yerlerden ve açık alanlardan korkmayı içerdiği düşünülüyordu. Ancak günümüzde agorafobinin panik atak ve panik bozukluğun bir komplikasyonu olarak geliştiğine inanılmaktadır. Herhangi bir noktada gelişebilmesine rağmen, agorafobi genellikle ilk tekrarlayan panik ataklarınızdan sonraki bir yıl içinde ortaya çıkar.

Agorafobik iseniz, kaçmanın zor veya utanç verici olacağı bir durumda panik atak geçirmekten korkarsınız. Ayrıca yardım alamayacağınız bir panik atak geçirmekten de korkabilirsiniz. Bu korkular nedeniyle, giderek daha fazla durumdan kaçınmaya başlarsınız.

Örneğin, şunlardan kaçınmaya başlayabilirsiniz:

 • Alışveriş merkezleri veya spor sahaları gibi kalabalık yerler.
 • Arabalar, uçaklar, metrolar ve diğer seyahat biçimleri.
 • Panik atak geçirmenin utanç verici olacağı sosyal toplantılar, restoranlar veya diğer durumlar.
 • Panik tetiklemesi durumunda fiziksel egzersiz.
 • Alkol, kafein, şeker veya belirli ilaçlar gibi paniğe neden olabilecek belirli yiyecek veya içecekler.
 • Sizi güvende hissettiren biri yanınızda olmadan herhangi bir yere gitmek. Daha ciddi vakalarda, yalnızca evde kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Panik atak ve panik bozukluğunun nedenleri

Panik atak ve panik bozukluğunun kesin nedenleri bilinmemekle birlikte, ailelerde panik atak geçirme eğilimi vardır. Üniversiteden mezun olmak ve işyerine girmek, evlenmek veya bebek sahibi olmak gibi önemli yaşam geçişleriyle de bir bağlantı var gibi görünüyor. Sevilen birinin ölümü, boşanma veya iş kaybı gibi şiddetli stres de panik atakları tetikleyebilir. Panik ataklara tıbbi durumlar ve diğer fiziksel nedenler de neden olabilir.

Panik belirtileri yaşıyorsanız, aşağıdaki olasılıkları ekarte etmek için bir doktora görünmeniz önemlidir:

 • Mitral kapak prolapsusu, kalp kapakçıklarından biri düzgün kapanmadığında ortaya çıkan küçük bir kalp sorunu
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid bezi)
 • Hipoglisemi (düşük kan şekeri)
 • Uyarıcı kullanımı (amfetaminler, kokain, kafein)
 • İlaç çekilmesi

Panik ataklar için kendi kendine yardım ipuçları

Panik ataklarınız hakkında ne kadar güçsüz veya kontrolden çıkmış olursanız olun, kendinize yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey olduğunu bilmek önemlidir. Aşağıdaki kendi kendine yardım teknikleri, paniğin üstesinden gelmenize yardımcı olmak için büyük bir fark yaratabilir:

Panik ve kaygı hakkında bilgi edinin. Panik hakkında daha fazla şey bilmek, sıkıntınızı gidermek için uzun bir yol kat edebilir. Kadar okuyun  anksiyete , panik bozukluk ve panik atak sırasında yaşanan savaş ya da kaç tepkisinin. Panik yaptığınızda sahip olduğunuz hislerin ve hislerin normal olduğunu ve delirmediğinizi öğreneceksiniz.

Sigara, alkol ve kafeinden kaçının. Bunların hepsi, duyarlı kişilerde panik atakları tetikleyebilir. Sigara alışkanlığından kurtulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, bkz . Sigarayı Bırakma . Ayrıca, diyet hapları ve uyuşuk olmayan soğuk algınlığı ilaçları gibi uyarıcı içeren ilaçlara dikkat edin.

Nefesinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin. Hiperventilasyon, panik atak sırasında ortaya çıkan birçok hissi (baş dönmesi ve göğüste sıkışma gibi) beraberinde getirir. Derin nefes almak ise panik semptomlarını hafifletebilir. Nefesinizi kontrol etmeyi öğrenerek, endişeli hissetmeye başladığınızda kendinizi sakinleştirebilirsiniz. Ve nefesinizi nasıl kontrol edeceğinizi biliyorsanız, korktuğunuz hisleri yaratma olasılığınız da azalır.

Gevşeme tekniklerini uygulayın. Düzenli olarak uygulandığında, yoga, meditasyon ve ilerleyici kas gevşemesi gibi aktiviteler, vücudun gevşeme tepkisini güçlendirir – kaygı ve panikle ilgili stres tepkisinin tersi. Ve bu gevşeme uygulamaları sadece rahatlamayı teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda neşe ve dinginlik duygularını da arttırır.

Aileniz ve arkadaşlarınızla yüz yüze bağlantı kurun. Kaygı belirtileri, kendinizi izole hissettiğinizde daha da kötüleşebilir, bu nedenle sizi önemseyen insanlarla düzenli olarak iletişime geçin. Gidecek kimseniz olmadığını düşünüyorsanız, yeni insanlarla tanışmanın ve destekleyici arkadaşlıklar kurmanın yollarını keşfedin.

Düzenli egzersiz. Egzersiz doğal bir kaygı gidericidir, bu nedenle çoğu gün en az 30 dakika hareket etmeye çalışın (10 dakikalık üç seans da aynı derecede iyidir). Yürümek, koşmak, yüzmek veya dans etmek gibi hem kollarınızı hem de bacaklarınızı hareket ettirmeyi gerektiren ritmik aerobik egzersiz özellikle etkili olabilir.

Yeterince dinlendirici bir uyku alın. Yetersiz veya kalitesiz uyku kaygıyı daha da kötüleştirebilir, bu nedenle bir gecede yedi ila dokuz saat dinlendirici bir uyku çekmeye çalışın. İyi uyumak sizin için bir sorunsa, iyi bir gece uykusu almak için bu ipuçları yardımcı olabilir.

Panik atak ve panik bozukluğu tedavisi

Panik atak, panik bozukluk ve agorafobi ile mücadelede en etkili profesyonel tedavi şekli terapidir. Kısa bir tedavi süreci bile yardımcı olabilir.

Bilişsel davranışçı terapi, panik ataklarınızı sürdüren veya tetikleyen düşünce kalıplarına ve davranışlara odaklanır ve korkularınıza daha gerçekçi bir ışıkta bakmanıza yardımcı olur. Örneğin, araba kullanırken panik atak geçirdiyseniz, gerçekten olabilecek en kötü şey nedir? Aracınızı yolun kenarına çekmeniz gerekebilecek olsa da, arabanızı çarpmanız veya kalp krizi geçirmeniz olası değildir. Gerçekten feci bir şey olmayacağını öğrendiğinizde, panik deneyimi daha az korkutucu hale gelir.

Panik bozukluğu için maruz kalma tedavisi, paniğin fiziksel hislerini güvenli ve kontrollü bir ortamda deneyimlemenizi sağlayarak size daha sağlıklı başa çıkma yollarını öğrenme fırsatı verir. Hiperventilasyon yapmanız, başınızı iki yana sallamanız veya nefesinizi tutmanız istenebilir. Bu farklı egzersizler, panik belirtilerine benzer duyumlara neden olur. Her maruz kalma ile, bu içsel bedensel duyumlardan daha az korkar ve paniğiniz üzerinde daha büyük bir kontrol duygusu hissedersiniz.

Agorafobili panik bozukluğu için maruz kalma tedavisi, korktuğunuz ve kaçındığınız durumlara maruz kalmayı da içerir. Spesifik fobiler için maruz bırakma terapisinde olduğu gibi, panik gitmeye başlayana kadar korkulan durumla karşı karşıya kalırsınız . Bu deneyim sayesinde, durumun zararlı olmadığını ve duygularınız üzerinde kontrol sahibi olduğunuzu öğrenirsiniz.

Panik atak ve panik bozukluğu için ilaç

Panik bozukluğunun bazı semptomlarını geçici olarak kontrol etmek veya azaltmak için ilaç kullanılabilir. Ancak, sorunu tedavi etmez veya çözmez. İlaç, ağır vakalarda faydalı olabilir, ancak takip edilen tek tedavi bu olmamalıdır. İlaç tedavisi, panik bozukluğunun altında yatan nedenleri ele alan terapi ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi diğer tedavilerle birleştirildiğinde en etkilidir.

Kullanılan ilaçlar şunları içerebilir:

Antidepresanlar. Antidepresanların etkisini göstermeye başlaması birkaç hafta alır , bu yüzden onları sadece panik atak sırasında değil, sürekli olarak almalısınız.

Benzodiazepinler. Bunlar çok hızlı etki eden (genellikle 30 dakika ila bir saat içinde) anti-anksiyete ilaçlarıdır . Panik atak sırasında bunları almak semptomların hızlı bir şekilde giderilmesini sağlar. Bununla birlikte, benzodiazepinler son derece bağımlılık yapar ve ciddi yoksunluk semptomlarına sahiptir, bu nedenle dikkatli kullanılmaları gerekir.

Panik atak geçiren birine nasıl yardım edilir?

Bir arkadaşınızın veya sevdiğiniz birinin panik atak geçirdiğini görmek korkutucu olabilir. Solunumları anormal derecede hızlı ve sığ olabilir, baş dönmesi veya sersemlik olabilir, titreyebilir, terleyebilir, mide bulantısı hissedebilir veya kalp krizi geçirdiklerini düşünebilirler. Bir duruma panikle tepki vermelerinin ne kadar mantıksız olduğunu düşünürseniz düşünün, tehlikenin sevdikleriniz için çok gerçek göründüğünü hatırlamak önemlidir. Onlara sadece sakinleşmelerini söylemek veya korkularını en aza indirmek yardımcı olmaz. Ancak sevdiklerinizin panik atak geçirmesine yardımcı olarak, gelecekteki herhangi bir ataktan daha az korkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sakin ol. Sakin, anlayışlı ve yargılayıcı olmamak, sevdiklerinizin paniğinin daha çabuk geçmesine yardımcı olacaktır.

Sevdiğiniz kişinin nefesine odaklanın. Arkadaşınızın oturması için sessiz bir yer bulun ve birkaç dakika boyunca yavaş, derin nefesler alması için ona rehberlik edin.

Fiziksel bir şey yap. Birlikte kollarınızı kaldırın ve indirin veya ayaklarınızı yere vurun. Sevdiklerinizin stresinin bir kısmını yakmanıza yardımcı olabilir. Çevresindeki beş şeyi adlandırmasını isteyerek veya ortak bir ilgi alanı hakkında yatıştırıcı bir şekilde konuşarak arkadaşınızı kendi kafasından uzaklaştırın.

Sevdiklerinizi yardım aramaya teşvik edin. Panik atak sona erdiğinde, sevdiğiniz kişi önünüzde bir atak geçirdiği için utanabilir. Onları rahatlatın ve endişeleri için yardım aramaları için onları cesaretlendirin.

Makalenin tamamını okumak için tıklayın. (İngilizce)

Melinda Smith, MA, Lawrence Robinson ve Jeanne Segal, Ph.D..

Akran zorbalığı
Çocuk Terapileri

Zorbalık

Zorbalık, akran zorbalığı, aralarında güç eşitsizliği olan çocuklar arasında bireysel veya gruplar halinde sürekli ve tekrarlanan rahatsız edici ya da zarar verici davranışlardır.

Devamını Okuyun »