Uzm.Psk. Erhan Özden
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Erhan Özden

Boşanma Kararsızlığı

Boşanma kararsızlığı sanıldığının aksine netleşerek ve karar alarak değil; kararın psikolojik yükünü anlayarak gevşeyecek ve çözülecek bir problemdir.

Test

Boşanma Kararsızlığı mı yaşıyorsunuz?

Emin olmak için 10 soruluk online testimizi yapın.

Boşanma kararı
alma zorluğu

Psk.Dr. Fulya Artukoğlu Tepret

Psk. Dr. Fulya Artukoğlu Tepret
Videoyu Oynat

Boşanma kararı almak tabi ki zor bir karar. Ekonomik ve hukuki tüm süreçlerin yanında aslında bir de psikolojik bir durumu var.

Mal paylaşımı, varsa eğer çocuğun velayeti tüm bunların kararını almak tabi ki zor. Aslında orada kişinin bu kararı alması, bu kararı üstlenmesi.

Kişi burada boşandıktan sonra hayatının değişeceğinin ve dönüşeceğinin oldukça farkında oluyor. Ve bu sorumluluğu almaktan biraz korkabiliyor. Bu kararı almak zor çünkü kişi aslında bir anlamda bir yas süreci de, bir şeyin kaybı var aslında orada. Bir evliliğin kaybı var, bir eşin kaybı, bir yuvanın kaybı var aslında.

Tabi ki bu kayıpla baş edebilmek de aslında önemli. Kişinin bu kaybı birazcık yaşaması, bu duyguyla durması da gerekiyor. Ve daha sonrasında bu duyguyu tamamen yaşadıktan sonra değişim ve dönüşüm başlıyor.

Kişi burada tam olarak hangi duyguyu yaşıyor?

Sorumluluktan mı korkuyor, karşısındaki kişiyi yalnız bırakmaktan mı korkuyor ya da kendisi yalnız kalmaktan mı korkuyor? Ya da çocuklarla ilgili mi bir endişesi var? Terapi odasında tüm bunların konuşulması aslında oldukça önemli.

Boşanma Krizi

Uzm.Psk. Sümeyye Sürenoğlu

Uzm.Psk. Sümeyye Sürenoğlu
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Sümeyye Sürenoğlu

Boşanma krizi bir çok alanı beraberinde getiriyor.

Ya boşanma fikrim var ama bu doğru bir karar olacak mı? Ya da boşanma kararı zaten alınmış oluyor, bununla ilgili adım atmakta zorlanılan duygusal alanlarla ilgili ihtiyaç duyuyorlar. Ya da eğer çocukları varsa boşanma kararı alan çiftler, çift olarak bu ilişkide bitirme sürecini nasıl tamamlarsak olumlu bir duygusal yönelimle bitirmiş oluruz ve çocuklar bundan en az ekiyle ayrılır?

Boşanmakla ilgili fikriniz var ama emin olamadığınız yerlerde çalışılacak o kadar şey okuyor ki ayrılmak ve ayrılıkla ilgili. Çünkü günlük hayatta biz ayrılmayı, veda etmeyi, birbirimize hoşça kal demeyi bilmiyoruz.

Bir ayrılığın gerçekleşmesi için çok büyük bir olaya ihtiyaç duyuyoruz, patlamayla kapıyı çarpıp çıkarak gitmeyi biliyoruz.

Birinin gözlerine bakıp ben bu ilişkiden gidiyorum demek nasıl bir şey çok bildiğimiz bir şey değil.

Bu duygular bize ağır geliyor. Genelde ayrıldıktan sonra kendimizi ve duygularımızı daha farklı bir yerde tutmaya çalışıyoruz ama boşanma kararından sonra üzgün olmak, pişmanlıklar, yalnız kalma kaygısı bunlar çok beklediğimiz ve sağlıklı olan tepkiler.

İlk aşamada bunları kişilere tanıtmakla başlıyoruz. Evet ayrılık zor olabilir sizin için ama sizin için ağlamanın ne olduğu bizim için kıymetli.

Diğer kısımda ise boşanma kararı alınmış ama doğru bir karar mı emin olmak istiyor olabilirsiniz. Bu kararın doğruluğundan yanlışlığından ziyade sizi bu kararı almaya neler yöneltti buraya odaklandığınız bir terapi süreci oluyor.

Diğer konuda ise boşama kararı aldınız duygusal çatışmaları da hallettiniz ama çocuğunuz üzerindeki olumsuz etkiyi en aza indirmek istiyorsunuz ne yapmalısınız? Bu durumda çocuk terapistlerimizle beraber çalışarak süreci yönetiyoruz.

Boşanma kararsızlığı konulu videomuzun konuşma metni.

Boşanma terapisi çok farklı basamakları olan çok incelikli tasarlanması gereken bir süreçtir.

Çiftler boşanma terapisine geldiklerinde aslında yaşadıkları en büyük zorlanmanın nedeni kararlarından da çok fazla emin olmamalarıdır. Bu çok fazla aceleye getirilmemesi gereken bir karar şüphesiz. Çünkü boşanmak hayatımızın da belki bizi en çok etkileyecek kararlarından biri. Bundan iyi emin olmak isteriz, hata yapmış gibi, pişmanlık hissetmeyeceğimiz bir netliği ararız. Ve hatta çiftlerimizin çoğu bu kararın zorluğundan dolayı o aradaki evrede kalırlar. Ne boşanabildikleri ne ilişkiye devam edebildikleri o arada kalırlar sırf bu kararın zorluğundan dolayı.

Dolayısıyla biz bu kararın altındaki berraklaşma için ihtiyaç olan şeye odaklanırız bu da şu. “Bu ilişkiyle ilgili benim ihtiyacım ne? Çocukluğumdan bu yana getirdiğim yaralarım, benliğim, arzum ne? Ve bu ilişki bana bunları verebiliyor mu? Veremiyorsa da neden veremiyor? Bu çözülebilecek bir şey mi?” Bu üç soruyu cevapladığınızda ondan sonra çiftler kendi kendilerine o ilişkide nereye gitmek istediklerini fark etmeye başlarlar.

Kalmak ya da devam etmek?

Kalmaksa tabi ki bu zorlanılan noktaların burada yüksek bir motivasyon gerektirir, her iki tarafın da üstelik. Bu zorlanılan noktalara bu motivasyonla ve psikoterapistin rehberliğinde ilişkiyi onarmak üzere dokunmaya başlarız. Adım adım tıkanmış noktanın arkasındaki sebepleri keşfederiz ve ilişkiyi dönüştürmeye başlarız.

Ama bazen çiftin en çok ihtiyaç duyduğu bu motivasyon taraflardan birinde yoktur ve bu çok anlaşılır bir şeydir. Tükenmişlik halidir bu artık. Durumu anlamıştır, o ilişkide ne var ne yok ve belki çözülebilir de gördüğü bir şeydir ama içeride o arzu yoktur. Ki bu da çok saygı duyulacak, anlaşılması gereken bir şeydir. Var oluşsal bir duygudur arzu. Ve bu noktada da kişi bunu görmesine rağmen gitmek ister. Neyin ne olduğunu görmesine rağmen ve burada da ayrılık sürecinin tasarlanması önemlidir. Çünkü bu ayrılık kararı aldığınızda, her ilişki bir kişiyle biter aslında.

Biz birlikte karar aldık denilen ilişkiler bile aslında iki tarafın da bildiği bir kişi tarafından sonlandırılma kararı alınır. İşte bu bir kişi bazen suçlu hisseder, sanki büyük bir kararın iki tarafı da mağdur edecek özellikle partnerini mağdur edecek tarafıyla ilgili suçlu hissederler. Ortada bir çocuk varsa ekstra bir suçluluk duygusu oluşur. Kendilerini bekleyen yeni hayatla ilgili bilinmezliğin verdiği hafif ürperten bir hal oluşur.

İşte evlerin ayrışması, maddi varlıkların paylaşılması. Bunlar çok sert, insan doğasını çok zorlayan süreçlerdir. Ve dolayısıyla bu süreçlerde de çifte bireysel olarak rehberlik yapmak çok önemli. Bu zorlanmadan dolayı değil de gerçekten partnerimizi istediğinizden dolayı kalıyorsanız bu süreçlerdeki zorlanmaların hepsi dokunarak, her süreçteki zorlanmanızı konuşarak bireysel yönlendirmelerle birazcık o arkadaki zorlanmanın sebebini merak ederek kolaylaştırılabilen süreçler.

Tabi ki boşanmak zor bir süreç ama bütün haliyle baktığınızda zor. Bunu sürece böldüğünüzde ve her süreçte kendinizin ve partnerinizin duygularını önemsediğinizde ve belki profesyonel destek aldığınızda insan için hayatının en önemli büyüme fırsatlarından biri haline dönüşebiliyor.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti 1500 TL‘dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Boşanma kararsızlığı hakkında bir makale

MakaleEvlilikte kararsızlık döngüsüne yakalanmış mısınız? Her evliliğin ve bu konudaki her anlamlı ilişkinin – iyi günleri ve pek de iyi olmayan günleri vardır.

Boşanma kararsızlığı ile ilgili bilimsel bir araştırma özeti

AraştırmaBoston ve Minnesota Üniversitelerinde yapılan bir araştırmada halen evli olan 30 katılımcının boşanma kararı alma süreçlerinde sevgi ve mutluluğun rolleri hakkındaki sorulara verdiği yanıtlar analiz edilmiştir.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.