ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

Boşanma kararsızlığı hakkında bir makale

Değersizlik Hissi
Evliliğinizin geleceğini bilmemek, asla inemeyeceğiniz bir hız trenine biniyormuşsunuz gibi hissedebilir; sonsuz inişler ve çıkışlar ve döngü-çözülmeler var. Sakin dönemler olmasına rağmen, bunlar az, çok uzak ve kısa ömürlüdür. Boşanmayı düşünen yüzlerce danışanla görüştükten sonra, birçok benzerliği ve bu insanların izlediği çok tahmin edilebilir bir yolu fark etmeye başladım. Bu evlilik içi kararsızlık döngüsü, dediğim gibi, hapis gibi gelebilir, her ne kadar özgür olmak için gereken tek şey atlı karıncadan uzaklaşmak olsa da.

Evlilikte Kararsızlık Döngüsü

Evlilikteki kararsızlık döngüsü sakin veya rutin bir dönemle başlar ve ardından yavaş bir gerginlik artar. Bu noktada evlilik sorgulanabilir veya sorgulanmayabilir, ancak varsa, sorgulama aslında gerilimleri artırabilir ve tartışmaya veya krize ulaşma sürecini hızlandırabilir. Tartışma veya krizden sonra, genellikle pişmanlık duyulur, ardından başka bir sorgulama dönemi gelir, ancak bu, zamanla gerilimler azaldıkça ve nihayetinde rutin aşama geri döndükçe azalır. Ve döngü tekrar ediyor. İnsanların yıllarca boşanma kararsızlığı döngüsünde kaldığını gördüm. Ama ne burada, ne de bu yerde kalmak ilişkiniz, sağlığınız ve hayatınızın her alanında ciddi sonuçlar doğurabilir. Nedeni şu: Bir süre sonra hayattaki herhangi bir şey (bir iş, bir ev veya bir ilişki) hakkında kararsız kalırsanız, enerjiniz tükenir ve bitkin olursunuz. Yorgun olduğunuzda, kendiniz veya başkaları için tam olarak mevcut değilsiniz. Ne burada ne de orada olduğunuzda yaşam kaliteniz muazzam bir şekilde tehlikeye girer. Bazı kararlar aceleye getirilemez ve kesinlikle evliliğinizin kaderi hafife alınacak bir şey değildir, ancak kararınızı vermenize yardımcı olmak için destek almanızı tavsiye ederim. Pek çok insan hiçbir şey yapmaz ve bir şekilde “bileceğini” veya eşlerinin devenin sırtını kırmak için son saman görevi gören bir şey yapacağını umar. Bu her zaman olmaz.

Karar Verme Araçları

Bazen öyle ya da böyle bir karar vermeniz gerekir. Kararınıza ulaşmanıza yardımcı olabilecek bazı araçlar şunlardır:
  • Kitap okuyun.
  • Arkadaşlarınızla konuşun.
  • Terapi, destek grubu arayın veya din adamlarıyla konuşun.
  • Dua etmeye veya meditasyon yapmaya meyilliyseniz, bunu da yapın.
  • Ayrıca, günlük tutmanın harika bir savunucusuyum ve konuşmanın basitçe kopyalanamayacağını, yazarak çok fazla netlik kazanılabileceğini hissediyorum.

 

Kaynak: Susan Pease Gadoua / Psychology Today

Yazarın açık yazılı izni olmadan bu yayının hiçbir bölümü çoğaltılamaz. Bu şartlara uyulmaması sizi yasal işlemlere ve telif hakkı ihlali nedeniyle zararlara maruz bırakabilir.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti 1500 TL‘dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın