Uzm.Psk. Erhan Özden
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Erhan Özden

Aldatma / Aldatılma

Aldatma bir krizdir. Ve aynı zamanda bir fırsattır. Arkasındaki nedenler iyi anlaşılırsa ilişki eskisinden daha iyi bir hale gelebilir.

Aldatma / Aldatılma Testi

Sorununuz gerçekten Aldatma / Aldatılma mı?

Emin olmak için ücretsiz 10 soruluk online testimizi yapın.

Aldatma / Aldatılma konulu uzman videomuzun konuşma metni.

Aldatılma tabi en travmatik  konulardan biri. Çünkü temelde bizim o içimizdeki var oluşsal değersizlik duygumuzu harekete geçiren bir travma.

Bunu yaşayan kişinin terapiye başvurduğunda bu travmasını, incinmişliğini çalışmak terapinin tabi çok önemli bir hedefi oluyor. Yani bu duygu çok zor gelir yaşayan kişiye ama o duyguda kalmak kalabilmek bir psikoterapistle birlikte orada kalabilmek kişiye başka başka kazanımların kapısını da açabiliyor.

İlk başta aldatıldığını öğrendiğinde kişi bir şok yaşar hatta kimisi bunu inkar etmeye çalışır kendi bilinç dışında. Çünkü bir nevi pazarlık yapar ben bunu kabul edebilir miyim edemez miyim diye. Sonra öfke çıkacaktır. Ve çok derinde bir yaralanmış duygusu. Bu duyguların tabi hepsi çok önemli. Hepsinin bir terapi sürecindeki temasla işlenmesi gereken adım adım orada durulması gereken duygular.

Peki aldatılmak konusu gerçekten reaksiyonla mı çözülen, bir tür söküp atmayla mı çıkabilecek bir şey?

Pek öyle olmuyor aslında. Eğer orada durursanız, benim Salman Akhtar’ın çok sevdiğim bir metaforu var, kırılmış bir vazo mu ve kırılıp yapıştırılmış bir vazo mu yoksa hiç kırılmamış bir vazo mu daha sağlamdır sorusuna aslında kırılıp yapıştırılmış vazonun daha sağlam olduğunu söylüyor. Çünkü aslında gelen rüzgarlarda o sızıyı hisseden o esneyebilme becerisini de gösterebilen bir vazodur o artık. Dolayısıyla aldatılmayla ilgili diyebileceğim, bu toplum içinde çok yaygın olan bir şey.

Bunu yaşayan kişiler bence ikiye ayrılıyor. Bunu kabul etmek isteyen ve bunu kabul etmek istemeyenler. Eğer bu videoyu izliyorsanız belki kabul etme ve buradaki duygularınıza çok zorlansanız bile bakmaya çalıştığınızı anlayabiliriz bence. Ve burada biraz kalmak değerli bir şey. Tahmin edebiliyorum, çıldırasıya bir zorlanma olacaktır. Bir an geçip tekrar gelecektir, kafanızda senaryolar dönecektir, uykunuz tamamen belki yok olacaktır. Dünyaya güven hissiniz alt üst olacaktır, nasıl devam edip edemeyeceğiniz konusunda kafanız bomboş olabilir, ümitsiz olabilirsiniz ama bunların hepsi gerçekten yeni bir doğumun habercisi de olabiliyor.

Esther Perel ile devam edeyim kendisi de der ki, aldatılmış ilişkilerde ben derim ki artık eski ilişkiniz bitti ve şimdi şuna bakacaksınız yeni bir ilişkide davam edeceksiniz bu eski partnerinizle mi olacak yeni partnerinizle mi buna siz karar vereceksiniz der. Bu da işte bu süreci sağlıklı geçirmekle yapılacak bir sonraki adım olacaktır belki ilişkiyle ilgili alınacak karar.

Üçüncü Kişi Sorunları

Psk. Ava Şirin Tav

uzm-psk-Ava-Sirin-Tav
Videoyu oynat

Aldatma ilişkinin kaderini değiştirecek bir krizdir. Kişiler için ilişkideki dinamikler hızlı şekilde değişebilir çift için bir yol ayrımıdır.

İlişkilerindeki boşlukları ve sorunları gidermek için bir fırsat olarak görmek ya da ilişkide giderilemeyecek hasarlar farklılıklar varsa bunlarla yüzleşerek yeni bir hayat inşa etmek söz konusudur.

Aldatmanın taraflarca nasıl anlamlandırıldığı önemlidir. Bu anlamlandırma süreci ilişkinin bu krizi aşıp aşamayacağını belirleyecektir. Kültürel faktörler kadar bireysel özelliklerimiz de anlamlandırma sürecini etkiler. Yüklediğimiz anlamlar kadar aldatmaya zemin hazırlayan nedenler de önemlidir. Bazen neden ilişkinin kendisidir. Eşler arası duygusal bağ kopmuş ve kişilerin bu ilişkiye ruhsal yatırımı kalmadıysa aldatma bir sonuçtur.

Aldatılan açısından değersizlik, çaresizlik gibi duygular öne çıkar. Ve kişi bunları yönetmekte güçlük çekebilir. Aynı zamanda bir kayıp ve yas duygusu hakimdir. Bildiğiniz ve inandığınız anlamda ilişkiniz çökmüştür. Bu süreçte anksiyete atakları, depresyon görebiliriz. Eşler arası bağın sürdüğü, cinsel işlev bozuklukları ya da duygusal bir boşluk gibi dönemsel sorunların söz konusu olduğu ilişkilerde soruna dönük çözüm yolları geliştirmek ilişkiyi daha sağlıklı bir zemine oturtmak mümkündür.

En zor kısım güven duygusunun yeniden inşasıdır.

Güvenin yeniden inşası başka bir iletişimin kurulmasıyla ve süreçte yaşanılan duygularla açık yüreklikle yüzleşilmesiyle mümkündür. Bu krizleri ilişkide yürümeyen şeyin göstereni olarak okumak ve ilişkide eskiye göre daha sağlam yeni bir düzen kurmak mümkündür. Fakat bazen de doğru karar ilişkiyi noktalamak sağlıklı bir ayrılığı mümkün kılmaktır.

Çiftlerin kendileri için son derece zor olan bu süreçte bir evlilik terapistinde profesyonel destek almalarının karar sürecinde önemli olduğunu düşünüyorum.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti 1500 TL‘dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Üçüncü Kişi Sorunları

Psk. Fulya Artukoğlu Terpet

Psk.Dr. Fulya Artukoğlu Tepret
Hakkındaki Videoyu Oynat Psk.Dr. Fulya Artukoğlu Tepret

Aldatılmaya benzer bir şeyler yaşıyorum iç dünyam alt üst. Buradan bir çıkış var mı?

Aldatma çoğu zaman çiftler arasında krize neden olduğu gibi aldatılan kişide de öfke ve keder hislerine sebep olabilir. İlişkide üçüncü bir kişinin varlığı çiftler arasında çok zorlayıcı ve acılı olabiliyor. Kişiler böyle bir şeyle karşılaştıklarında veya karşılaşma ihtimali olduğunda ilişkiyi hemen sonlandırmak isteyebiliyorlar. Fakat biz terapistler aldatmaya daha farklı bakıyoruz. Aldatma bir sebep değil bizim için bir sonuç aslında. Yani bu duruma sebep olan bazı ilişkisel faktörler olduğunu düşünüyoruz. Aldatma ilişkide var olan sorunların dışa yansımasıdır. Aldatma ilişkide bir problem olduğunu bize haykırır. Davranıştan çok altında yatan ihtiyaç önemlidir. Aldatmanın nereden kaynaklandığını, ilişkinin ihtiyacının ne olduğunu terapide ararız.

Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman bir uzman desteği almak ve bu davranışı anlamlandırmak ilişki için ve bireyler için kıymetlidir.

Aldatma konusuna farklı bir bakış açısı videosu izleyin

aldatma-1
Videoyu oynat

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.