Uzm.Psk. Sümeyye Sürenoğlu
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Sümeyye Sürenoğlu

Şizoid İlişki

Ben varmışım, yokmuşum çok da önemli değil sanki senin için, her şeyi tek başına yapıyorsun, ben kendimi dışarıda hissediyorum.

Test

İlişkiniz Gerçekten Şizoid İlişki mi?

Emin olmak için 10 soruluk online testimizi yapın.

Şizoid İlişki konulu uzman videomuzun konuşma metni.

Şizoid İlişkide kişilik yapılanmasına bakıyoruz. Bu kişiler bizim kültürümüzde çok olan kişiler aslında. İlişkileri, yaşama şekilleri, partnerlerini algılama şekilleri üzerinden yapmaya çalıştığımız gruplama diyebiliriz.

Romantik bir ilişkinin içinde bu insanlar nasıl var olacağını çok fazla bilemezler.

Evet bir şeyler kalbini çarptırıyordur, midede kelebekler uçuşuyordur ya da o kişiyle birlikteyken kendini iyi hissediyordur, arzuladığı şeyler de vardır illa ki ama zaman zaman kendilerine şu soruyu sorarken bulurlar “ben gerçekten ne hissediyorum?” ama bunu da anlamlandıramazlar.

Partnerle herhangi bir çatışma halinde ne yapacaklarını bilemezler, daha çok partnerini sakinleştirmeye çalışan, sürekli uyum sağlamak zorunda hisseden kişilerdir diyebiliriz. Bu ilişki içerisinde zorlandıkları bir durumdur çünkü herhangi bir çatışma ile ne yapacaklarını çok bilmezler.

Şizoid yapılanma içerisinde olan kişiler ne yaparlarsa yapsınlar ebeveynleri tarafından sevildiğine, değer gördüklerine dair bir veriye sahip olamayacaklarını düşünürler. İlişki içine girdilerinde ise daha geriye çekilen, duygularını nasıl ifade edeceklerini bilemeyen daha çok kendi iç dünyalarında yaşamaya eğilimli kişiler olabilir.

İlişki içinde zorlandıkları yerlerden birisi de şudur; partnerleri sürekli şunu söyleyebilir “ben varmışım yokmuşum çok da önemli değil sanki senin için, her şeyi tek başına yapıyorsun ben kendimi dışarıda hissediyorum.” dedikleri noktada da aslında anlamlandıramazlar. Çünkü biriyle bir ilişki içinde ortak olmayı, sırtını birine yaslamayı, birine güvenmeyi çok bilmedikleri için sırtlarını kendilerine yaslayarak daha çok duygularını iç dünyalarında yaşayarak yaşamlarını sürdürmek daha kolaydır.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti 1500 TL‘dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.