ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

Psikoterapi Nedir?

Aldatma Aldatılma

Psikoterapi danışanın ve psikoloğun kişiliğine; öne sürülen probleme göre değişen bir süreçtir.

Psikoterapi tıbbi bir müdahale değildir. Danışanın aktif katılımını gerektirir. Psikoterapinin başarısında hem seans sırasında hem de seans dışında aktif çabanız çok önemlidir.Psikoterapi süreci sıklıkla yaşamınızın tatsız yönlerini tartışmayı gerektirir. Bu sebeple, bu süreçte; üzüntü, suçluluk, günahkarlık, öfke, hayal kırıklığı, yalnızlık ve acizlik gibi rahatsız edici duygular yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sürece katlanabildiğiniz takdirde daha iyi ilişkiler, odaklanılan problemlerin çözümü ve huzursuzluk duygularında önemli bir azalma olacak. Ancak süreç içinde ne yaşayacağınıza dair herhangi bir garanti mevcut değildir.

Sağduyu Danışmanlık ve Evlilik Enstitüsü olarak dünyanın son 80 yılda keşfettiği psikoterapi kavramının, bilimsel metodla uygulandığı zaman çok değerli sonuçlar verdiğine inanıyor ve bunu her gün yeni mucizelerle gözlemliyoruz. Ancak önemli nokta psikoterapinin bir sohbetten farklı, derin bir teknik altyapısı olan ve yapılandırılmış bir çalışma yöntemi olduğunu bilmektir.

Psikoterapi, yöntemini uygulamak için konuşmayı kullanır, ama konuşma değildir.

Kişinin iç dünyasının çözümlemesini yapan, neden-sonuç ilişkilerini kuran, bu sayede nedensiz gibi görünen her tepkinizin çok güçlü bir nedeni olduğunu keşfetmenizi sağlayan, terapistle kurulacak eşsiz bağın en temel ihtiyaçlarımızı karşılamasına odaklanmış bir yöntemdir. Bu bağ ve keşif istediğiniz yöndeki değişimin de şifresidir. Eğer bilimsel çerçeveden uzaklaşırsanız faydasız bir sohbete dönüşme riski oldukça fazla olduğundan dünyada psikoterapinin doğru yapılması adına enstitüler kurulmuştur. Türkiye’de bunu denetleyen bir kurum henüz yoktur. Terapi arayışındaki danışan bunu terapi kurumlarının sertifikasyonlarını sorgulayarak kişisel bir çabayla gerçekleştirmektedir.

Sağduyu Danışmanlık ve Evlilik Enstitüsü, kurulduğu günden bu yana psikoterapi kavramının dünyadaki örneklerini inceleyerek kendi kültürümüze adapte eden bir kurumdur.

Bu konudaki çalışmaları sayesinde Uluslarası Imago Relationship Institute tarafından Türkiye temsilcisi seçilmiştir. Kurum terapistlerimiz Imago Enstitüsü süpervizörleri tarafından düzenli olarak süpervize edilmektedir. Psikoterapi kavramının özünden ödün vermeden tüm ciddiyetiyle uygulamaya çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bilimsellikten biraz bile sapmak psikoterapiyi bambaşka bir alana sokacaktır. Psikoterapi ciddiyetle uygulandığında ise kayda değer sonuçlar vermektedir.

Bireysel terapi programlarında çalıştığımız sorun tiplerini görmek için tıklayın.

Çift terapi programlarında çalıştığımız sorun tiplerini görmek için tıklayın.

Cinsel terapi programlarında çalıştığımız sorun tiplerini görmek için tıklayın.

Terk Edilme Korkusu
Bireysel Terapi

Terk Edilme Korkusu

Terk edilme korkusunda terapi için önemli olan işlevselliğimizi ne kadar etkilediği. Ne oluyor da bir anda içimizde terk edilmeye dair korku, kaygı, endişe, belki kaybetmeye dair duygular oluşuyor?

Devamını Okuyun »
İlişki Analiz Testi
Bireysel Terapi

Kişilik Analiz Testi nedir?

Kişilik Analiz Testi (KAT) Sağduyu uzmanlarının teorik olarak bildikleri ve seans odasında gözlemledikleri kişilik modellerini yorumlayarak bir teste dönüştürdükleri bir AR-GE çalışması sonucu doğmuştur. KAT,

Devamını Okuyun »