psk-Umit-Erdogan
Videoyu Oynat

Narsist İlişki

İlişkinin başlarında birbirinize duygusal olarak yakınlık gösterebilirken, zaman geçtikçe partneriniz duygusal ihtiyaçlarınızı ihmal etmeye başlayabilir. Bu durumda kendinizi yalnız ve anlaşılmaz hissedebilirsiniz.

Test

İlişkiniz gerçekten Narsist İlişki mi?

Emin olmak için 10 soruluk online testimizi yapın.

Narsist İlişki konulu uzman videomuzun konuşma metni.

Partnerinizle ilişkinin başlarında birbirinize duygusal olarak yakınlık gösterebilirken zaman geçtikçe partneriniz işiyle fazlasıyla meşgul oluyor, size neredeyse hiç vakit ayırmıyor ve sizin duygusal ihtiyaçlarınızı fark edemiyor olabilir. Bu durumda kendinizi yalnız ve anlaşılmaz hissediyor olabilirsiniz.

Partnerinizle ilişkiniz üzerine konuşmak istediğinizde kendisine haklı sebepler gösterip sizi sadece kendinizi düşünüyor olmakla ilgili yoğun suçluluk duygularında bırakabilir. Partnerinizle aranızda açılan bu mesafe gittikçe haklı-haksız, düşünceli-düşüncesiz gibi iki zıt kutba dönüştüğünde bu durum aranızdaki iletişim kanallarının da kapanmasına yol açacaktır. Bu her iki taraf için de oldukça yıpratıcı bir sürece dönüşebilir. Haklı olarak hissettiğiniz çaresizlik duygusunu ve partnerinizin sizin üzerinizde yarattığı suçluluk duygularını bir terapi ortamında dile getiriyor olmanız duygusal olarak yaşadığınız ağır yükü hafifletebilir.

Süreç içinde kendinizi bulabileceğiniz bir başka boyut da partneriniz ilişki içinde kendi ihtiyaçlarını sizin ihtiyaçlarınızdan daha önemliymiş gibi bir yere koyabilir. Bu durum kendi isteklerinizi ikinci plana atmanıza hatta yok saymanıza neden olabilir. Bunu konuşmayı denediğinizde sizin söylediklerinizi kabul etmeyebilir ya da kendi yaptıklarını mantıklı bir sebeple savunabilir. Bu durum ciddi anlamda sizin öz saygınızı zedeleyebilir. Kendinizi değersiz hissetmenize yol açabilir. Belki de diğer ilişkilerinizi de olumsuz etkileyecek bir sürece giriyor olabilirsiniz.

İlişkilerde görünen diğer bir durum partneriniz sizin hatalarınızı bulmaya çalışıyor ve bunun üzerinden sizi suçluyor olabilir. Bu durumda siz de kendinizi savunuyorken bulabilirsiniz. Belki burada partneriniz kendi içsel çatışmalarını sizin üzerinizden yaşantılıyor olabilir. Bunun sebebi bazen insan kendiyle ilişkili meselelerden dikkati başka bir yere çekerek kurtulabileceğini sanması. Çiftler arasında görülebilecek diğer bir mesele de siz partnerinize olan ihtiyacınızı onunla paylaşırken onu güvenli bir liman olarak görürken onun sizin bu yakınlaşma isteğinize tepkisiz kalması. Bu durum sizi incitebilir ve bunu ilişkiye yansıttığınızda partneriniz aslında sizi kaybetme korkusundan dolayı samimi sıcak davranabilir. Siz de eskisi gibi ona yakın davrandığınızda partneriniz yine sizin duygusal ihtiyaçlarınızı görmüyormuş gibi eski davranış biçimini tekrarlayabilir. Haliyle ilişki çok fazla yakınlaşma uzaklaşma döngülerinin yaşandığı bir form kazanabilir.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti 1500 TL‘dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.