Uzm.Psk. Erhan Özden
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Erhan Özden

Kronik Mutsuzluk (Arzu Kaybı)

Çiftlerin artık adeta paralel bir hayata geçtiği, herkesin kendi dünyasını yaşadığı ve hazzın o ilişkide artık çok geride kaldığı bir ilişki halidir. Sanki ilişkinin sadece adı vardır.

Test

Sorununuz gerçekten Kronik Mutsuzluk mu?

Emin olmak için 10 soruluk online testimizi yapın.

Kronik Mutsuzluk konulu uzman videomuzun konuşma metni.

Kimi ilişkilerde kronik mutsuzluk dediğimiz bir sorun vardır.

Kimileri bunun farkında bile değildir. Kimileri ise özellikle taraflardan biri bunun farkına varıp bir şey yapmak için adım atar.

Nedir kronik mutsuzluk? Çiftler böyle artık ikisi adeta paralel hayata geçtiği, herkesin kendi dünyasını yaşadığı ve hazzın o ilişkide artık çok geride kaldığı bir ilişki halidir. Sanki ilişkinin sadece adı vardır da diyebiliriz. Bu ilişkilenmenin, tutkunun, bağ kurmuş olmanın pek ruhu kalmamıştır o ilişkide.

Peki bu neden olur?

Aslında kronik mutsuzluk dediğimiz şey, kişinin içinde arzu hep saklıdır ama bu arzu ortaya çıktığında bir takım çatışmalara ya da kişi içinde bir takım korkulara bilinç dışı olarak neden oluyorsa bu bilinç dışınızın çok geri planda alt katmanda bir yere itilir. Ve bunu ne zaman ittiğinizin farkında bile olmazsınız aslıda. Böyle zamanla sanki o orada hiç yokmuş gibi hissetmeye başlarsınız. Aslında arzu içeridedir, bireysel bir şeydir. Onunla tetiklenir ama onunla yaklaştığınızda bu başka türlü kaygılara neden oluyorsa, arzulardan vaz geçme dediğimiz başka bir yere doğru gidebilir ilişki.

Peki ne yapılır burada terapide?

Terapide aslında çiftin daha güvenli bir şekilde iletişim kurabileceği ve bu arzunun hemen yanında duran korkuları konuşabileceği yere çifti çekmeye çalışırız. Çift bunları konuşabilir hale geldiğinde o bağı, o aman her şey çok kötü olacak korkusunu geçtiğinde en derindeki arzusuna dolaşmaya başlar. Arzu var oluşsal bir meseledir. Önündeki engelleri çektiğinizde kendiliğinden ortaya çıkıverir. İşte ilişkileri çok uzun zaman yaşatan şey de aslında bu arzuyu dinamik tutabilme halleridir.

İşte terapinin işlevi, içinizdeki arzunun önündeki engelleri önce sezip sonra gösterip sonra da bunun iletişimini sağlayıp ortadan kaldırmaktır.

Kronik Mutsuzluk

Psk. Dr. Fulya Artukoğlu Tepret

psk-dr-Fulya-Artukoglu-Tepret
Videoyu oynat

Mutsuzluk, keder gibi duygularımız ile temas etmek bazen bizim için çok zorlayıcı olabiliyor. Herkesin bu duyguyu deneyimleme şekli oldukça farklı.

Mutsuzluğu nasıl anlamlandırıyoruz ve onunla nasıl baş ediyoruz kişiye göre değişen bir durum. Genel olarak bir çerçeve çizecek olursak gözlemlediğim kadarıyla mutsuzluğu kaçmamız, kurtulmamız gereken bir duygu olarak gördüğümüz.

Mutsuzluk, kurtulmamız gereken bir duygu olmamalı. Tam aksine yaşanması ve anlamının aranması gereken bir duygu olmalı. Çoğunlukla terapiye gelen bireyler de bu duygudan kurtulma ümidiyle gelirler. Fakat mutsuzluk bizim için çok önemlidir çünkü mutsuzluk bir anlam arayışıdır da.

Mutsuzluğun bize anlatmak istediği bir şey vardır aslında. Mutsuzluk bana ne anlatmaya çalışıyor? Karşılanmamış bir ihtiyacı mı ya da tamamlanmamış bir ihtiyacı mı var? Şunu unutmamalıyız ki hep mutlu olursak aslında bazı değerleri kaybetmiş oluyoruz. Bu yüzden mutsuzluğu dinlemek, o anda kalmak ve tıpkı eski deneyimlerim gibi bu deneyimim de geçeceğini bilmek oldukça önemli.

Terapiye başlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Gelin ilk seansınızda yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm reçetenizi hazırlayalım. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle bireysel terapi için 700 TL, çift terapisi için 900 TL’dir.

Uzm. Psk. Bengisu Kazak
play

Online Randevu Alın

Telefonla Randevu Alın

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.