ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

İnternet ve Oyun Bağımlılığı

Çocuklarda İnternet ve Oyun Bağımlılığı

İnternet ve oyun bağımlılığını basitçe şöyle tanımlayabiliriz; diğer bağımlılıklarda olduğu gibi çocuğun bağımlısı olduğu teknolojik cihaz veya oyuna ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı durumdur.

Teknoloji bağımlılığın belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Yalnızca birkaç dakika diyerek saatler harcamak,
  • Çocuğumuzun ekran karşısında geçirdiği zaman hakkında yalan söylemesi,
  • Çocuğumuzun insanlarla internet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaya tercih etmesi,
  • İnternete girmek için yemek öğünlerinden, derslerden ödün vermesi,
  • Bilgisayarın başında çok fazla zaman geçirdiği için suçluluk duyuyorken bir yandan da büyük bir zevk alması ve bu iki duygu arasında gidip gelmesi,
  • Çocuğumuzun bilgisayarından uzak kaldığını zaman gergin ve boşluktaymış gibi hissetmesi,
  • Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalması.

 

Çocuklarda İnternet ve oyun bağımlılığını engellemek için 3 temel adımdan bahsedebiliriz.

İlk adım teknoloji kullanım süresini kontrol altında tutmak olacaktır. 2 yaşından küçük çocukların internet, televizyon ya da bilgisayarla karşılaşması uygun değildir. Okul öncesi yaş grubu için günde 30 dakika, ilkokulda 45 dakika, ortaokulda 1 saat kullanım uygundur. Lise çağında da günlük 2 saat yeterlidir.

İkincisi; çocuklara yaşına uygun, doğru bir bilgilendirme ile sağlıklı bir çerçeve çizmektir. Yani, internetin ve teknolojinin sağlıklı ve doğru olarak nasıl kullanılacağıyla ilgili detaylı, doğru ve yeterli bilgi vermek ve bu bilginin alışkanlık haline gelmesini sağlamaktır.

Üçüncüsü; teknoloji ve internet bağımlılığına sebep olan risk faktörlerini ortadan kaldırmaktır.

Şehirleşmeyle beraber çocukların ve gençlerin yaşam alanları inanılmaz derece daralmış durumdadır. Bu durum çocukları daha hızlı bir şekilde internete ve oyuna yönlendiriyor. Dolayısıyla internet bağımlılığını önlemek anlamında atılacak en önemli adım, risk faktörlerini minimuma indirmeye çalışarak çocuklara gerçek hayatta yaşam alanı sağlamaktan geçiyor.

Eğer çocuğumuzda bağımlılık belirtileri var ise, ilk başta şunu tespit etmek gerekiyor: Bu bir teknoloji bağımlılığı mıdır, yoksa ciddi anlamda hayata zarar verecek şekilde bir kötüye kullanım mıdır?

Bağımlılık düzeyinde değil, kötüye kullanım düzeyindeyse; yani kişi interneti veya teknolojik araçları hayatında olumsuz etki edecek düzeyde kullanıyor ise, o zaman bu olumsuz ve kötüye kullanıma sebep olan faktörlerin üzerinde durmak lazım.

Şayet İnternet ve oyun bağımlılığı varsa mutlaka psikolojik ve psikiyatrik desteğe başvurmak gerekir. Uzman görüşü almak ve bağımlılık tanısı konulduktan sonra tedavisine başlanması gerekir.

Çünkü bağımlılık dediğimiz şey bir hastalıktır. Hastalıktan bahsediyorsak tedaviden de bahsetmemiz gerekiyor. Tedaviden bahsediyorsak da uzman görüşüne, yardımına başvurmamız lazım.

Çocuğunuzun terapiye ihtiyacı var mı anlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Uzman pedagogumuz sorunu çocuğunuzla birlikte analiz edip çözüm reçetesini paylaşsın. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle 600 TL’dir.

Teşhis Seansı
play

Telefonla Randevu Alın

İlişki Analiz Testi
Bireysel Terapi

Kişilik Analiz Testi nedir?

Kişilik Analiz Testi (KAT) Sağduyu uzmanlarının teorik olarak bildikleri ve seans odasında gözlemledikleri kişilik modellerini yorumlayarak bir teste dönüştürdükleri bir AR-GE çalışması sonucu doğmuştur. KAT,

Devamını Okuyun »
Cinsel Terapiler
Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Programı

Vajinismus, erken boşalma, ereksiyon zayıflığı gibi somut veya cinsel arzunun bütünüyle kaybolması gibi bir nedenle çözüm arayışına giren birey ve çift için cinsel psikoterapistlerle yapılandırılmış

Devamını Okuyun »
Terk Edilme Korkusu
Bireysel Terapi

Terk Edilme Korkusu

Terk edilme korkusunda terapi için önemli olan işlevselliğimizi ne kadar etkilediği. Ne oluyor da bir anda içimizde terk edilmeye dair korku, kaygı, endişe, belki kaybetmeye dair duygular oluşuyor?

Devamını Okuyun »