ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

Çift terapisi işe yarıyor mu?

Çift terapisi

Neden bu kadar çok insan çift danışmanlığı konusunda şüpheci?

Birçok kişinin çiftler için psikolojik danışmanın etkililiği konusunda şüpheci olması anlaşılabilir bir durumdur. 1980’lerden önce, çiftlerin çalışmasında kullanılan en yaygın yöntemlerin başarısı sınırlıydı. Çoğu çift için ortalama başarı oranı yaklaşık yüzde 50 idi. Birbirini nasıl dinleyeceğiniz ve diğerinin bakış açısını nasıl takdir edeceğiniz dahil olmak üzere yararlı beceriler öğrenildi. Atıflar (diğer kişinin davranışı için kendimize verdiğimiz açıklamalar) olumsuzdan (örneğin, “Her zaman geç kalıyorsun çünkü zamanında gelmek için yeterince umursamıyorsun”) olumlu veya nötr (“Anladığım kadarıyla gerçekten sahip olduğunuzu anlıyorum. John Gottman’ın araştırması, “sonsuza dek mutlu bir şekilde” birlikte kalmak istiyorsanız kaçınmanız gereken kritik davranışları belirlemenize yardımcı oldu. Bunlar arasında, romantizmin yanı sıra arkadaşlık kurarken alay ve aşağılayıcı yorumlardan vazgeçmek de vardı (Gottman, 1999, 2015). Bu tamamen iyi ve iyiydi, ancak ilişkilerde kalıcı ve derin bir değişim için yeterli değildi. Çiftler daha az şey bildirdiğinde bile Terapinin bitiminde sıkıntı, sonraki aylarda yeni alışkanlıklar düşme eğiliminde oldu ve eski sorunlar geri döndü.

Çift terapisi ne kadar etkilidir?

İyi haber şu ki, Amerikan Psikoloji Derneği’ne göre, şu anda uygulandığı şekliyle – Duygusal Odaklı Terapi (EFT) kullanarak – çift danışmanlığı şu anda kabaca yüzde 75 etkili. Sonuç çalışmaları askeri çiftler, TSSB’li gaziler, kronik hastalığı olan çocukların ebeveynleri ve kısır çiftler gibi yüksek stresli müşteriler için çift terapisini içermektedir. Sonuçlar ayrıca farklı kültürel gruplarda olumlu ve önemlidir.

Etkinliği nasıl ölçüyoruz?

En yaygın sonuç ölçüsü, İkili Uyum Ölçeği (DAS) adı verilen özel bir anketin kullanıldığı kendi kendine bildirimdir. Bu ölçü 1976’dan beri kullanılmaktadır ve geçmiş on yıllardaki başarı oranlarıyla şimdiki başarı oranlarının iyi bir karşılaştırmasını sağlar. En önemli olumlu sonuç, ortaklar arasındaki şikayetlerin (“ilişki sıkıntısı”) azalmasıdır. Tedavi sonrası skorlar, aynı çiftin tedavi öncesi skorlarıyla ve ayrıca tedavi için bekleme listesine alınmış çiftlerin skorlarıyla karşılaştırılır. Olumlu sonuçların, tedavinin sona ermesinden sonra en az iki yıl boyunca sürekli olarak devam ettiği bulunmuştur. (Johnson ve diğerleri, 1999)

Kim yüzde 25 “başarısız” grubunda olma eğilimindedir?

Taciz edici ilişkiler içinde olan çiftler (ister fiziksel ister duygusal istismar), istismar edici davranış durana kadar terapide iyileşme beklememelidir. Kişinin ihtiyaçlarına bağlı olarak, kendi kendini kontrol etmeye yönelik çalışmak veya güvenliği sürdürmek için her partner için genellikle ayrı terapi önerilir. Aynı şekilde ayrılık sürecinde çiftler için EFT önerilmez. Ayrılma süreci, EFT’nin amaçlarına, yani daha güvenli bir bağlanma kurma amacına aykırıdır. Bağımlı kişi aktif olarak bağımlılığı yönetmek için çalıştığı sürece, fiziksel veya duygusal istismarın yokluğunda madde bağımlılığı çiftlerin terapisini engellemez.

Nasıl çalışır?

Kısaca özetlemek gerekirse, EFT, sıkıntılı çiftler arasındaki kısıtlı etkileşim kalıplarını değiştirmeye ve böylece birbirlerine olan duygusal tepkileri değiştirmeye yönelik sistematik bir yaklaşımdır. Davranışları ve düşünceleri değiştirmeye yönelik önceki tedavilerin aksine, EFT duygusal bağı güçlendirecek şekilde duygusal tepkilerde değişikliklere yol açar. Amaç, daha güvenli bir bağlantı kurmaktır. Deneyimlerime göre, en az altı aylık bir taahhüt gerektiriyor. Birçok çift, hayatlarındaki diğer koşullara ve seansların sıklığına bağlı olarak daha fazla zamana ihtiyaç duyar.

Olumlu bir sonuca ulaşma şansı nasıl en üst düzeye çıkarılabilir?

Olumlu sonuçlar, terapiye başlayan eşlerin bazı temel becerileri öğrenmeye ve birbirlerine karşı duygusal olarak savunmasız olmanın yanı sıra daha bilinçli olmaya istekli olduklarında büyük olasılıkla ortaya çıkar. “Hissetme” kelimeleri kullanmak gibi yalnızca çok temel iletişim becerileri gereklidir. Çoğu insan duyguları düşüncelerden ayırmakta güçlük çeker. Ancak bu beceri öğrenilebilir ve terapi sürecinde teşvik edilir.

Başarılı çiftlerin ikinci önemli özelliği, karşılıklı mutluluğu geliştirmek için çalışan, rakip olarak değil, bir ekip üyesi olarak birbirlerini görmeyi kazanma yeteneğidir. Kendinizi “aynı ekipte” olarak görmek, iş birliğini ve ayrıca her bir kişinin duygusal olarak savunmasız olma istekliliğini artırır.

Üçüncüsü, partner için empati hissetme yeteneği, EFT’deki işin kritik bir parçasıdır. Her insanın, diğerinin kırılganlık duygularına ve geçmiş duygusal travmalarına karşı şefkat göstermesi gerekir.

Son olarak, çiftlerin çalışmasında başarılı olmanın ön koşulu, her bireyin problemlerde kendi rolüne sahip olma istekliliğinin yanı sıra olumlu bir değişim yaratma sürecidir. Birçok kişi, diğer kişiyle ilgili şikayetlerin bir listesi ve terapistin şikayetleri onaylama ve ardından diğer kişinin davranışını değiştirme arzusuyla çift terapisine gelir. Genellikle geçerli şikayetler olsa da, her iki kişi de kendi davranışlarının bazı yönlerini değiştirmeye açık olmadıkça hiçbir şey çözülemez.

Umarız bu makale çift danışmanlığı ile ilgili bazı sorularınızı yanıtlamanıza yardımcı olmuştur.

Referanslar: Gottman, J. & Silver, N. (1999, 2015). The Seven Principles for Making Marriage Work. Random House, LLC: New York. Johnson, S., & Hunsley, J., & Greenberg, L., & Schindler, D. (1999). Emotionally focused couples therapy: status and challenges. Clinical Psychology: Science and Practice, V6 N1, 70-73

Terk Edilme Korkusu
Bireysel Terapi

Terk Edilme Korkusu

Terk edilme korkusunda terapi için önemli olan işlevselliğimizi ne kadar etkilediği. Ne oluyor da bir anda içimizde terk edilmeye dair korku, kaygı, endişe, belki kaybetmeye dair duygular oluşuyor?

Devamını Okuyun »