ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

Hayvan fobisi (Zoofobi) nedir? Nasıl tedavi edilir?

Hayvan fobisi (Zoofobi)

Hayvan Fobisi (Zoofobi), hayvanlara karşı yoğun, kontrol edilemez bir korkudur. Önemli strese neden olabilir ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bununla birlikte, zoofobi ve fobiyle ilişkili diğer anksiyete bozuklukları yüksek oranda tedavi edilebilir. Nedenleri, semptomları ve tedavi seçenekleri dahil olmak üzere zoofobi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Zoofobi nedir?

Hayvan Fobisi, bir kişinin hayvanları gördüğüne veya düşündüğüne tepki olarak endişe veya korku yaşadığı bir tür anksiyete bozukluğudur.

Anksiyete bozuklukları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin %31,1’ini hayatlarının bir noktasında ve dünya çapında yılda yaklaşık 264 milyon insanı etkileyen en yaygın akıl sağlığı durumları arasındadır. Bir fobi belirli bir nesne veya durumla ilgili yoğun korku ya da kaygı olduğunu. Kan, iğne batması ve yükseklik gibi bir çok fobi tetikleyicisi çoğu insanda kaygı uyandırır. Bununla birlikte, fobisi olan bir kişi, durumun veya nesnenin gerçek tehdidini çok aşan aşırı bir korku ve endişe hisseder.

Aşağıdakiler dahil birkaç farklı fobi türü vardır:

Spesifik fobiler: Belirli bir nesne veya durum, bir kişide uygun olmayan düzeyde korku veya endişeye neden olduğunda ortaya çıkar.

Sosyal anksiyete bozukluğu: Bu daha önce sosyal fobi olarak biliniyordu. Sosyal ve performatif durumlar hakkında yoğun kaygı içerir.

Agorafobi: Bu, güvenli olmayan durumlarda veya kaçışın zor olduğu ve yardımın bulunmadığı ortamlarda sıkışıp kalma korkusudur.

Hayvan Fobisi, belirli fobilerin bir alt kümesidir. Belirli zoofobilerin bazı örnekleri şunları içerir:

 • Araknofobi (örümcek korkusu)
 • Apifobi (arı korkusu)
 • Sinofobi (köpek korkusu)
 • Entomofobi (böcek korkusu)
 • İktiyofobi (balık korkusu)
 • Murofobi (fare ve sıçan korkusu)
 • Ornitofobi (kuş korkusu)
 • Ofidiofobi (yılan korkusu)

Nedenleri

2015 raporunda, Almanya’dan araştırmacılar şunu buldu: %5,4 ile %11,1 son 12 ay içinde genel popülasyonun belirli bir fobisi vardı. Ayrıca, %8.3 ila %13,8’inin yaşamları boyunca belirli fobileri olduğunu bildirdiler. Birinin yazarlarına göre 2018 incelemesi, zoofobi ve yükseklik korkusu en yaygın özgül fobilerdir.

Bir çok spesifik fobinin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.

Bir kişi, özellikle stresli veya korkutucu bir deneyimden sonra bir fobi geliştirebilir. Ayrıca, bir çocuk bir ebeveynde, bakıcıda veya diğer ev üyesinde fobik bir tepki gözlemledikten sonra bir fobiyi benimseyebilir veya öğrenebilir.

Bir örnek, çocukluk döneminde bir köpek ısırığından sonra köpek korkusu geliştirmek olabilir. Bir kişi hayatının herhangi bir noktasında belirli bir fobi geliştirebilse de, belirli fobilerin çoğu çocukluk döneminde gelişir. Bir çok fobinin çocukluk ve ergenlik döneminde gelip gidebileceğini, ancak bazılarının yetişkinlikte de sürebileceğini belirtilir. Kadınlar, erkeklerden daha sık belirli fobiler geliştirir. Dünya Ruh Sağlığı Araştırmalarına göre, yaklaşık %9,8’i kadınların %4,9’u belirli bir fobiye sahip olduğunu bildirdi.

Belirtileri

Hayvan Fobisi olan bir kişi aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilir:

 • Fobik yanıtı kışkırtan hayvanın varlığında veya hayvan hakkında düşünürken kontrol edilemeyen korku veya endişe hissi
 • Ne pahasına olursa olsun korku kaynağından kaçınmaya çalışmak
 • Korku tepkisinin aşırı ve gerçek tehdide orantısız olduğunu kabul etmek, ancak yine de duyguları kontrol edememek
 • Korku hissini tetikleyen hayvana maruz kaldığında düzgün çalışamama

Hayvan Fobisi genellikle korku, panik ve endişe duygularını içerir. Bu psikolojik tepkiler aşağıdaki fiziksel semptomlara yol açabilir:

 • Artan kalp hızı
 • Sığ veya hızlı nefes alma
 • Terlemek
 • Titreme
 • Uyuşma
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Zoofobisi olan çocuklar, aşağıdaki eylemler yoluyla endişe veya korku ifade edebilir:

 • Ağlamak
 • Bağırmak
 • Sinir krizi geçirmek
 • Bir kişinin veya bir nesnenin arkasına saklanmaya çalışmak
 • Fiziksel olarak bir ebeveyne veya bakıcıya sarılmak
 • Hareketsiz veya sessiz hale gelmek

Tedavisi

Zoofobi gibi fobileri tedavi etmeye ve hatta iyileştirmeye yardımcı olabilecek birkaç tedavi seçeneği vardır. Aşağıdaki bölümlerde bu seçenekler daha ayrıntılı olarak incelenecektir.

Maruz kalma tedavisi Maruz kalma terapisi, insanların fobiler ve diğer anksiyete bozukluklarıyla yüzleşmelerine ve nihayetinde üstesinden gelmelerine yardımcı olan bir psikoterapi şeklidir. Maruz kalma terapisi sırasında, eğitimli bir ruh sağlığı uzmanı, bir kişiyi yavaş yavaş endişe veya korkularının kaynağına maruz bırakacaktır. Akıl sağlığı uzmanı, maruz kalma seansları sırasında kişinin tepkilerini, düşüncelerini, duygularını ve hislerini not edecektir.

Maruz kalma tedavisini yalnızca lisanslı bir ruh sağlığı uzmanı yönetmelidir. Anksiyete bozukluklarını tedavi etmek ve maruz kalma tedavisini uygulamak için özel eğitim ve öğretim almış olmalıdırlar.

Bilişsel davranışçı terapi

Bilişsel davranışçı terapi (CBT) zoofobi ve diğer anksiyete bozuklukları için başka bir etkili tedavidir.

BDT, irrasyonel düşünce ve inançları belirlemeye ve değiştirmeye odaklanır. CBT alan kişiler, mantıksız inançları ve olumsuz davranış kalıplarını belirlemelerine ve yönetmelerine yardımcı olacak çeşitli beceriler geliştirmek için genellikle lisanslı bir terapistle birlikte çalışır.

Belirli fobileri olan kişilerin tek bir korkusu veya birden fazla fobisi olabilir. Tek fobisi olan bireylerle karşılaştırıldığında, birden fazla fobisi olan kişilerin ek duygudurum veya anksiyete bozuklukları geliştirme riski daha yüksektir.

Diğer seçenekler

Bir akıl sağlığı uzmanı, birden fazla fobisi veya anksiyete bozukluğu olan kişiler için maruz kalma terapisi, CBT ve ilaç kombinasyonunu önerebilir. Anksiyete bozuklukları için bazı etkili ilaç örnekleri şunlardır:

Antidepresanlar örneğin seçmeli olarak, seratonin geri alım inhibitörleri ve trisiklik antidepresanlar. Yüksek tansiyon ve hızlı kalp atışı gibi kaygı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan beta blokerler. Benzodiazepinler gibi sakinleştiriciler

Zoofobi için herkese uyan tek bir tedavi yoktur. Tedavi planları kişiselleştirilir ve her kişinin benzersiz semptomlarına, tercihlerine ve yaşam tarzına hitap eder. Anksiyete bozukluklarını tedavi etmek için birkaç etkili ilaç olmasına rağmen, tüm farmakolojik tedaviler bazı yan etki riski taşır. Kişi, denemeden önce farklı tedavi seçeneklerinin riskleri ve yararları hakkında doktoruna danışmalıdır.

Özet

Zoofobi veya hayvan korkusu, genellikle çocukluk döneminde stresli veya çok duygusal bir deneyim nedeniyle gelişen özel bir fobidir. Zoofobisi olan insanlar, belirli bir hayvan türüne maruz kaldıklarında yoğun, kontrol edilemez korku içeren çok çeşitli semptomlar sergilerler. Bununla birlikte, zoofobi maruz kalma terapisi, CBT veya her ikisi ile yüksek oranda tedavi edilebilir.

Zoofobisi olan kişilerde başka fobiler ve diğer anksiyete veya duygudurum bozuklukları olabilir. Birden fazla zihinsel sağlık durumunun varlığı, hem terapiyi hem de ilacı içeren bir kombinasyon tedavi yaklaşımını gerektirebilir.

🔗 Hayvan Fobisi hakkındaki makalenin tamamını okumak için tıklayın. (İngilizce)

Medically reviewed by Marney A. White, PhD, MS — Written by Jamie Eske on July 27, 2020