ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

Bireysel Terapi Programı

Gerçekten depresyonda mısınız?

Bazen hayat bir şekilde zorlamaya başlar bizi. Çocukluğumuzda aldığımız yaraların üzerine ördüğümüz kişilik yapımız bir yerlerden çatlamıştır. Biz bu çatlamaları içinizdeki dünyaya sızmak için bir fırsat biliriz. Oradan en derin yaralarınıza ulaşıp açlığınıza, korkunuza değip onları iyileştirmeye çalışırız. Onlar iyileştikçe artık yeni kimlikleriniz daha bir sizdir. Kaçmak istediğiniz şeylerin sayısı azalmıştır. Yavaşlamış ve kendinizi duymaya başlamışsınızdır.

Bu yüzden hep deriz; psikoterapi için bir en doğru zaman vardır.

Bu zaman bazen iş yerindeki dışlanma, bazen ilişkideki çaresizlik, bazen uyuyamama, bazen kontrol duygunuzu kaybetmenize neden olan kötü bir sürpriz olur. Ve tam da o anlar hislerinizin daha bir görünür olduğu ve en arkalara uzanabildiğimiz bir fırsat doğuruverir. Büyüme sancısıdır bunların her biri. Yaşanan her bir kırılma bir tür güncellenme talebidir ruhunuzun. Bir şey yetmemiştir ve bilinçdışı bir şekilde sizi sabote ederek kendisini görmenizi ister. Bunu o an o kadar fark edemezsiniz. Ama içinde kalmaya cesaret ettikçe bu kirizin de yaratıcısının siz olduğunu anlar ve bunu bir büyüme hediyesi olarak alır, bakar, anlar ve yaşarsınız.

İşte bu yüzden bireysel terapiye getirilen kriz konusu önemlidir. Onun arkasındaki nedenleri keşfederiz önce. Tabi ki çocukluk hikayenize gideriz. İlişki krizlerinize bakarız. Ve sonunda öyle bir tablo çıkar ki ortaya sanki hayatınızdaki her şeyin birbiriyle bir ilgisi var gibidir. Bu anlamı yakalayıp size fark ettitiriz önce. Sonra hepsinin arkasındaki yaranızı duyarız. Orada sizinle oluruz. Yara önce hissedilir, sonra dile gelir ve bu anda terapist ve danışan arasında çok özel bir buluşma yaşanır.

Sizi, anlatmadıklarınızla dahi duyan birini hissetmek tarifsiz bir kapsanma ve huzur duygusu verir.

Bu güven ilişkisiyle hayatınızdaki her şeyi yeniden gözden geçirirsiniz. Sonra bi zaman gelir artık yolunuzu kendi başınıza yürüyebileceğinizi de hisseder ve yavaş yavaş terapi odasından çıkarsınız. Ağır, sakin ve büyük bir coşkuyla.

Bireysel terapi programının basamakları şunlardır:

  • Getirilen semptom analizi
  • Çocukluk hikayesinin duyulması
  • Bugünkü hikayenin çocuklukla bağının kurulması
  • En arkadaki duygulara erişim ve terapi odasında canlanması
  • Hayatın yeniden gözden geçirilmesi ve büyüme heyecanının paylaşılması
  • Sonlandırma

Size en iyi gelecek olan programın hangisi olduğunu bulmak için önce teşhis seansına katılmanız bir Sağduyu Danışmanlık ve Evlilik Enstitüsü standardıdır.