ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

İlişki Terapisi Programı

İlişki Boşanma Terapisi

Enstitü’de gerçekleşen teşhis seansınızda yapılan tespite göre yönlendirilen o konuyla ilgili çift terapistiniz yaklaşık 4-5 seans, kişilik modelinizi, çocukluk hikayenizi, ilişkideki hayal kırıklığınızı dinler ve ve buna göre müdahale tekniğini oluşturur. Formülasyon denilen bu aşama çiftin kendisini anlaşılmış hissetmesini ve terapiye daha da çok tutunmasını sağlar.

Devamında terapistiniz ilişkiyi zorlayan davranış paternlerinizi size fark ettirir. Çocukluğunuzdan bugüne taşıdığınız güçlü rolleri, yanı sıra da yaralanmış tarafınızı ilişkiye öfke, mesafe veya açlık şeklinde nasıl getirdiğinizi size fark ettirir.

Örneğin çocukluğunda annesinin duygusal yükünü taşımak zorunda kalmış ve hep annesini iyi etmekle ilgili bir misyon yüklenilmiş çocuk, yetişkinliğinde de partneri odaklı yaşayacak ve kendi otantik hislerinden kopuk olacaktır. Bununla birlikte gerçek anlamda kendisini yaşadığı, eşinin erişemediği bir gizemli alan yaratacaktır. Bu bazen bilgisayar oyunu, bazen odasında yalnız kalma, bazen fanteziler olacaktır. Bunlar kişinin yakın ilişki içinde yorulmasından dolayı kendine yarattığı dinlenme alanlarıdır. Bu kişi ilişkide eşini bir türlü memnun edememe şikayetiyle gelirken eşi ise ilişkideki duygu azlığından ve ilgilenilme ihtiyacının eksik kaldığından şikayet edecektir. Çünkü ilgilenilse bile bu eşinin hislerinden uzak şekilde yaptığı bir tür görev olduğu için ne kendisini ne partnerini mutlu edebilecektir. Böyle bir ilişkideki bu temel döngünün anlaşılması ve çocukluk hikayesiyle bağlantısının kurulması terapinin en sarsıcı anıdır.

Çiftler bunu duyduktan sonra önce şaşırır, sonra hem eşlerini hem kendilerini başka şekilde görmeye başlar.

Sonrasında partnerini yeniden tanıma, onun gerçek ihtiyacını duyma egzersizleri yapılır. Çiftler partnerlerini tanıdıkça daha önce olmadığı kadar bağlandıklarını hissederler. Yepyeni bir ilişkilenme şekli doğmaya başlar. Bu süreç adım adım büyütülmesi, arada zorlanılan yerlerde terapist eşliğinde müdahale yapılması gereken birkaç aya yayılmış bir süreçtir. Çiftlerin bu aşamada cinsel hayatları da yeniden canlanmaya başlar. Bu konuda terapist tarafından bazı cinsel yönlendirmeler de yapılır.

Bu sayede 5 ayın sonunda çiftler önce kendi, sonra partnerlerinin yarasını keşfettikleri, kendi ihtiyaçlarını ifade edebildikleri, ona ihtiyaç duyduğu merhemi sundukları, içlerindeki arzuyu ortaya çıkardıkları, yeni bir iletişim dili belirledikleri, her dakikası özenle planlanmış bir süreç yaşarlar.

Terapi formülasyonu başta tanımlanır. Ancak en güzel formülasyon terapistin becerisiyle çiftin ihtiyacına göre dönüşebilen formülasyondur.

Terapistiniz statik bir programı uygulamak yerine ihtiyaçlarınıza ve yaralarınıza odaklanmış bir bakış açısıyla ve içtenlikle terapi sürecini yürütür.

Terapinin en başında ve son seanstan önce çiftlere bilimsel bir test uygulanır. Test skorları arasında kaşılaştırma yapılır ve bu 5 ayın gerçekten de çifti dönüştürüp dönüştürmediği analiz edilir. Hedefin neresinde olduğumuza göre gerekirse ek seanslar düzenlenir. Ve 5 aylık derin, içten, zaman zaman yorucu, bazen ümitsiz, çoğunlukla da heyecan verici yolculuk yepyeni bir ilişki modeliyle terapi odasının dışına taşınır.

Sonrasında adım adım terapi sonlandırılır ve bu yeni ilişki modelinde dönüşmeye bağlı oluşabilecek mini zorlanma durumları için terapist kendi iletişim bilgilerini paylaşır.

İlişki terapi programının basamakları şunlardır:

  1. Sorun tespiti
  2. Çocukluk hikayelerinin analizi
  3. Çocukluk yaralarının bugünkü ilişkiye nasıl geldiğinin keşfi
  4. Kendi ihtiyacını fark etme ve ifade etme
  5. Partnerine ihtiyacını sunma becerilerini geliştirme egzersizi
  6. Yeni bir iletişim kanalının oluşturulması
  7. Davranış değişiklik egzersizleri
  8. Sonuç analiz ve gerekli ek öneriler
  9. Sonlandırma süreci

Size en iyi gelecek olan programın hangisi olduğunu bulmak için önce teşhis seansına katılmanız bir Sağduyu Danışmanlık ve Evlilik Enstitüsü standardıdır.

Çocuklarda Öfke
Çocuk Terapileri

Çocuklarda Öfke

Çocuklarda öfke duygusunun yanında, şiddet varsa örneğin; anneyi ısırmak, vurmak, kendine veya eşyalara zarar vermek gibi, o anlarda öfkeyi kabul etmek, yansıtmak ama davranışı kabul etmemek önemlidir.

Devamını Okuyun »