ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

Boşanma Terapisi ile 9 adımda sağlıklı boşanma

İlişki Boşanma Terapisi

Boşanma terapisi programı ilişkideki asıl sorunu dönüştürmeye ve aradaki yakınlık hissini canlandırmaya odaklanmış terapi programıdır.

İlişkiler bazen çok yorulur. Kimi konular aşılamaz gibi hissettirir. Onarmaya çiftin gücü de arzusu da pek kalmamış olabilir. Ama yine de boşanma büyük bir karardır. Kalıcı ayrılık bizi derinden korkutur. Bu korku ilişkinin devam etmesi gerektiğini göstermediği gibi, ilişkimizde sorun olması da hemen boşanmamız gerektiğini göstermez. Önemli olan ilişkide ne olduğunu iyi anlamaktır.

Neden boşandığını bilmeyen çift sonsuz bir boşanma döngüsü içine girer.

Sonraki ilişkilerinde de aynı duyguyu hissettiği an orada duramaz ve gitmek ister. Bazense boşanmak taraflardan genellikle birinin dönüşüm yaşama isteğiyle ilgili sağlıklı bir tepkidir. İşte bunu ayırabilmek boşanma terapisinin birinci amacıdır.

Burada ne oldu ve ben neden boşanmak istiyorum? Bu benimle mi ilgili, ilişkimizle mi ilgili? Yanlış bir karar mı alıyorum? Yoksa en doğal özgürlüğümü mü yaşıyorum? İşte bu soruları boşanma terapisi uzmanı bir psikoterapistle birlikte cevaplarız. Gördüğümüzü anlatır ve karar sürecini sağlıklı ve güçlü temellerle yapılandırmayı hedefleriz.

Karar almak konunun birinci aşamasıdır. İster “tamam” ister “son bir şans” kararı almış olun bundan sonrası hayatınız için muhtemelen bir viraj olacak. Ya eski eşinizle yepyeni bir ilişki inşa etme zorluklarını ya da ayrılma sürecinin psikolojik yıpratıcılığını yaşayacaksınız.

İşte terapide karar almaktan sonraki ikinci aşamamız da aldığınız kararın sağlıklı şekilde uygulanmasını sağlamaktır. Kaçar gibi değil de dura dura, baka baka, anlaya anlaya, hissede hissede bir süreç geçirmenizi hedefleriz. Bağlanma, kayıp, yas, çocuk için boşanma konularını bilen bir psikoterapistle sürecinizi yürütmenizi sağlarız.

Sağlıklı boşanma neden zordur?

Çünkü boşanma kararları genelde ve aslında bir kişi tarafından alınır. Ve karar alan taraf hem kendinin hem partnerinin bu süreçte yaşayacağı tüm zorluklardan kendini sorumlu hisseder. Yanlış bir karar almış olmaktan, eşinin olağanüstü tepki vermesinden, bunu kaldıramamasından, onu ve kendisini bekleyen her zorluktan içten içe kendisini sorumlu hisseder. Bu yüzden kararının sağlıklı olmasından emin olmayı çok önemser. Suçlu hissetmekten korkar. Bu sorumluluk duygusu ve suçluluk korkusu bu dönemde kişinin kendisini boşanmaya götüren diğer duygularından bile baskın hale gelebilir.

Ayrıca her boşanan ilişki, içinde bir tane boşanmak istemeyen taraf içerir. Bu tarafın dirençleri, kaygısı, savunmaları, terk edilme korkusu bu dönemde boşanma kararı almayı daha da zorlaştırır.

Yanı sıra ayrılmanın fiziksel oryantasyonu, evlerin ayrılması, ortak varlıkların paylaşımı, yeni hayat düzeninin yabancılığı gibi zorlukları içerir.

Tüm bu zorlanma zinciri bazen kişilerin en derinlerindeki gitme arzusuna gölge düşürür. Kişi ayrılma kararından vazgeçebilir. Ancak bu noktada döndüğü ilişki de, gitme hayalleri de yarımdır. Bu aslında kişileri belki en mutsuz eden senaryodur. Bu nedenle boşanma fikri ortaya çıktığı zaman bastırılmadan, halı altına atılmadan değerlendirilmesi, ne istediğinden çiftlerin emin olması, ilişkiyi onarma veya boşanmanın planlanması adına bir kararlılık edinilmesi önemlidir.

Belki de devam etmektir en iyisi?

Çünkü artık yapısal bir takım meseleler vardır. İletişim kurmak iyice zorlaşmıştır. Kırgınlıklar vardır. Kronik konular oradadır. Üstelik ilişkiyi sürdürmekle ilgili arzu da uçup gitmiştir. Bu kadar olmayan şey içinde yepyeni bir ilişki inşa etmek çiftlere imkansız gibi gelir. Ancak tarafların ilişkiye şans verme konusundaki ortak kararı ve iyi yapılmış bir teşhis seansı ve soruna özgü yapılandırılmış çözüm haritası ilişkiyi yıllarca içine sıkıştığı döngüden çıkarıp bambaşka bir hale getirebilir.

Boşanma terapisi programının basamakları şunlardır:

  1. Sorun olan konunun tespiti
  2. Kişilerin ilişkide sevdikleri şeylerin belirlenmesi
  3. Ayrılma ve kalma korkularının konuşulması
  4. En derindeki arzunun keşfedilmesi
  5. Kararın alınması ve uygulama adımlarının her iki taraf için de tasarlanması
  6. Karara göre çift ile onarım terapisi veya bireysel terapi ile terapinin ikinci bölümüne geçilmesi
  7. Oryantasyon aşaması
  8. Yas ve kayıp duygularının çalışılması
  9. Eski eşle iletişimin korunması

 

Size en iyi gelecek olan programın hangisi olduğunu bulmak için önce teşhis seansına katılmanız bir Sağduyu Danışmanlık ve Evlilik Enstitüsü standardıdır.

Boşanma terapisi için Teşhis Seansı’na katılın.

Yaşadığınız sorunun arkasındaki sebepleri analiz etmeye yarayan 45 dakikalık çiftlere yönelik seanstır.

Ücreti: 250 TL

Teşhis Seansı
Videoyu oynat
Psikiyatrik Destek
Bireysel Terapi

Psikiyatrik Destek Programı

Psikiyatrik Destek Programı tedavisi ilaç desteğiyle yürümesi gereken danışanlarımızın ilacının belirlendiği ve aylık kontrol seansının yapıldığı 2 seanslık görüşmedir.

Devamını Okuyun »
Çocukluk Çağı Korkuları
Çocuk Terapileri

Çocukluk Korkuları

Çocukluk korkuları gelişimsel ve dönemsel olabilirler ama bir çoğu erişkinlerin, ailenin bu korkuları pekiştirmesi ve ortaya çıkarmasıyla görülebilir.

Devamını Okuyun »
Gerçekten depresyonda mısınız?
Bireysel Terapi

Depresyon hakkında bir makale

Depresyon (majör depresif bozukluk veya klinik depresyon) yaygın ancak ciddi bir duygu durum bozukluğudur. Uyuma, yemek yeme veya çalışma gibi günlük aktiviteleri nasıl hissettiğinizi, düşündüğünüzü ve nasıl idare ettiğinizi etkileyen ciddi semptomlara neden olur. Depresyon tanısının konabilmesi için semptomların en az iki hafta boyunca mevcut olması gerekir.

Devamını Okuyun »