ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

Oyun Terapisi Programı Nedir?

Oyun Terapisi

Oyun Terapisi, çocuğun ruhsal zorlanma yaşadığı konunun oyuncakların yardımıyla ve uzmanla kurulan bağ sayesinde ifade edilmesi ve dönüştürülmesini sağlar.

Kuşlar uçar, balıklar yüzer ve çocuklar oynar… Çocukluk sınırsız hayal gücü ve devamlı bir merak duygusuyla şekillenen doymak bilmeden oyun oynama ile eşleştirdiğimiz bir dönemdir.

Oldukça çeşitli ve geniş bir terapi türüdür.

Deneyimsel oyun terapisi, 2-11 yaş arasına uygulanabilir. Yetişkinler kendini ifade ederken kelimeleri kullanır, çocuklar ise kelimeleri kullanmak yerine, oyuncakların sembolik anlamları ve oyunlarındaki temalar aracılığıyla, kendini ifade edebilmeyi, günlük yaşamında baş edemediği problemleri çözebilmeyi ve olumsuz davranışlarını değiştirebilmeyi öğrenir. Deneyimsel oyun terapisinde çocuğun oyunu oldukça metaforiktir, terapistin amacı oyuncakların ve oyunun ardındaki sembolizmi anlamaktır.

Çocuk merkezli oyun terapisi, çocuklara bir şey yapmaktan ziyade çocuk için orada olma halidir. Terapistin hedefi çocuğun içindeki yaratıcılığı, ilerleme ve iyileşme potansiyelini ortaya çıkaracak şekilde ilişki kurmaktır. Çocuk merkezli oyun terapisinde, çocuk istediği gibi oynar, çocuktan oyun içinde kendi davranışlarını ve kendini yönetmesi beklenir.

Yapılandırılmış oyun terapisi, çocuğun yaşadığı zorluk üzerinden direktif müdehaleleri ve hedefe yönelik amaçların belirlenmesini içermektedir. Yani, çocuk ve ebeveyn ile çalışırken amaç belirlenir ve çocuğun bu amaca yönelmesi desteklenir. Hedeflenen amaca ulaşmak için seans içerisinde oyun, sanat ve dramadan da yararlanılmaktadır. Bazen aile de terapi seansına dahil edilmektedir.

Hikaye oyun terapisinde, çocuklar kendi yaşamlarına benzeyen hikayeler sayesinde duygularını ve düşüncelerini aktarma yolu bulur. Ayrıca, anlatılan hikayeler bilinç dışı düzeyde çocukların kaygı ve korkularla baş etmesine olanak sağlar. Bu güçlü etki doğrultusunda, dönüşümsel iyileşme ve pozitif problem çözme becerileri gelişir.

Kukla oyun terapisi, çocuğun dilediği kuklayı seçmesi ve seçtiği kuklalar ile bir öykü kurgulaması ile yürütülür. Bu öyküyü kuklalar ile anlatır. Terapist öyküyü öykü içindeki çözümsüzlükleri, çatışmaları, bilişsel hataları ve duygu yüklerini yeniden düzenleyerek öyküyü çocuğa geri aktarır. Böylece çocuğun problemine karşı bir çıkış yolu göstermiş olur.

Süresi: 12 Seans
Uzman: Özel Eğitim Uzmanı
Uygulama yeri: Sağduyu ofisleri
Gerçekten depresyonda mısınız?
Bireysel Terapi

Depresyon hakkında bir makale

Depresyon (majör depresif bozukluk veya klinik depresyon) yaygın ancak ciddi bir duygu durum bozukluğudur. Uyuma, yemek yeme veya çalışma gibi günlük aktiviteleri nasıl hissettiğinizi, düşündüğünüzü ve nasıl idare ettiğinizi etkileyen ciddi semptomlara neden olur. Depresyon tanısının konabilmesi için semptomların en az iki hafta boyunca mevcut olması gerekir.

Devamını Okuyun »