uzm-psk-Ayse-Yigit-4
Videoyu Oynat

Karşı Gelme, Karşıt Olma Bozukluğu (KOB)

Karşı gelme davranışı, çocukta çok yoğun ve sürekli bir şekilde ortaya çıkıyorsa, çocuğun sosyal ilişkilerini, okul hayatını ve aile ilişkilerini zedeliyorsa bir bozukluktan bahsedebiliriz.

“Karşıt Olma Bozukluğu (KOB)” videomuzun konuşma metni.

Her çocuk zaman zaman ebeveynleriyle tartışma yaşayabilir, koyulan kurallara uymak istemeyebilir veya baş kaldırabilir. Bunun olması çocuk için sağlıklı bir süreçtir.

Burada çocuk, ebeveyniyle çatışarak bireyselleşme savaşı verir ve ben de varım der. Seninle çatışıyorum çünkü senden farklıyım ve senden farklı düşüncelerim, taleplerim ihtiyaçlarım var der.

Bu farklılıkla da senden ayırışıyorum mesajını verir. Bu durum en çok çocuklarda 2-3 yaş ve ergenlik döneminde ortaya çıkar ve çocuğun bireyselleşme dönemi olduğu için normal kabul edilir.

Ancak bu karşı gelme davranışı, çocukta çok yoğun ve sürekli bir şekilde ortaya çıkıyorsa, çocuğun sosyal ilişkilerini, okul hayatını ve aile ilişkilerini ciddi ölçüde zedeliyorsa, o zaman bir bozukluktan bahsedebiliriz.

Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu (KOB) çoğunlukla çocuğun veya ergenin kurallara karşı gelmesi, anne-babaya karşı asi tutum sergilemesi, negativist olması, sürekli çevresindeki insanlara karşı uyumsuz davranışlarıyla bilinçli bir şekilde huzursuzluk yaratması olarak tanımlanabilen bir davranış bozukluğudur.

Okul dönemindeki çocuk ve ergenlerde, %3 oranında görülmektedir. Karşıt olma karşıt gelme bozukluğunun nedenleri henüz tam olarak bilinmese de, genetik, çocuğun mizacı, sosyal ve çevresel faktörlerin etkili olduğu tahmin edilmektedir. KOKGB’ye çoğunlukla, eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), öğrenme bozukluğu, depresyon, bipolar bozukluk ve anksiyete/kaygı bozuklukları eşlik etmektedir.

Bu nedenle, eşlik eden ruhsal bozuklukların teşhis edilmesi, gözden kaçırılmadan tedaviye başlanması açısından, psikiyatrik bir muayene yapılması önemli olacaktır.

KOKGB’nin eşlik eden ruhsal bozukluklarla tedavi edilmesi gerekmektedir.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.

Çocuğunuzun terapiye ihtiyacı var mı anlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Uzman pedagogumuz sorunu çocuğunuzla birlikte analiz edip çözüm reçetesini paylaşsın. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle 700 TL’dir.

Teşhis Seansı
play

Telefonla Randevu Alın