ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

Çocuğunuz uyku problemleri mi yaşıyor?

Çocuklarda Uyku Problemleri

Sağlıklı bireylerin oluşmasının başında uyku gelir. Uyku özellikle çocukların gelişim döneminde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Uykunun bu dönemlerde sağlıklı ve düzenli bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Çocukların uyku ihtiyacı yaşa göre değişkenlik göstermektedir. Çocukların 2 yaşına kadarki uyku ihtiyacı ortalama 14 saatken, 3- 5 yaş aralığında ortalama 11-13 saattir. Okul dönemindeki çocukların uyku ihtiyacı ise yaklaşık 10-11 saattir.

Çocuklardaki uyku problemlerinin birçok çeşidi vardır. Uykuya dalmakta zorluk, uykuyu sürdürememe, gece uyanmaları veya gündüz uyuklama, sürekli uyku hali, gece terörü, kabuslar şeklinde görülebilmektedir.

Bunun yanı sıra fiziksel problemlerle bağlantılı olarak uyku apnesi, uyurgezerlik gibi uyku problemleri görülebilir.

Uyku sorunları neden olur?

Fiziksel rahatsızlıklar, kronik rahatsızlıklar, mizaç, genetik yatkınlık, duygusal problemler (kaygı, korku, stres, güvensizlik, travma gibi), gelişimsel problemler, ebeveyn tutumları ve etkileşimi, uyku düzeni, uyku saatlerinin veya uyku yerinin değişimi gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Uyku sorunlarının uzaması ve sürekli bir hal alması çocukları farklı yönlerde etkileyebilir. Çocuklarda; sakarlıklar ve kazalar görülmeye başlanabilir. Bunların yanında davranış problemleri ve duygusal problemler kendini gösterebilir. Ayrıca hafıza, konsantrasyon ve öğrenme sorunları, akademik sorunlar gibi problemlere yol açabilmektedir.

Uyku, insan yaşamı ve gelişimi adına önemli olduğu için çocuklarda bu problemin tedavisi de oldukça önemlidir. Uyku problemlerinin tedavisinde ilk önce uyku problemlerine yol açabilecek fiziksel problemlerin tespiti yapılmalıdır.

Eğer fiziksel bir sebep yoksa, uyku bozukluğuna yol açabilecek duygusal problemlerin tespit edilmesi gerekir. Bunun için de uzman bir psikolog veya psikiyatristten yardım alınmalıdır.

Çocuğunuzun terapiye ihtiyacı var mı anlamanın en sağlıklı yolu: Teşhis Seansı

Uzman pedagogumuz sorunu çocuğunuzla birlikte analiz edip çözüm reçetesini paylaşsın. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti erken ödeme indirimiyle 700 TL’dir.

Teşhis Seansı
play

Telefonla Randevu Alın

Çocuklarda Öfke
Çocuk Terapileri

Çocuklarda Öfke

Çocuklarda öfke duygusunun yanında, şiddet varsa örneğin; anneyi ısırmak, vurmak, kendine veya eşyalara zarar vermek gibi, o anlarda öfkeyi kabul etmek, yansıtmak ama davranışı kabul etmemek önemlidir.

Devamını Okuyun »