ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

Çocuklar için psikiyatrik destek programı

Psikiyatrik Destek

Çocuklar için psikiyatrik destek programı çocuğun hiperaktivite veya başka alanlardaki zorlanmasını konuya özgü ilaçlar ve psikiyatrist desteğiyle tedavi etmek.

Ruhsal sağlığın korunması için psikiyatrist kontrolünde yönetilen tedavi planları da mevcuttur. Psikolojik sorunların genetik faktörlerden, beynin nörokimyasal yapısından ya da bazı hormonal dengesizliklerden kaynaklandığı durumlarda psikiyatri desteği gereklidir. Psikiyatrik destek, yapılan test ve gözlemlerin sonucunda, kişiye uygun ilaç tedavisinin planlamasıyla başlar. İlaçlar hekim kontrolü olmaksızın kesilmemeli, doz aşımı ya da arttırımı yapılmamalıdır. Psikiyatik destekle birlikte psikoterapötik müdahaleler de kullanılabilir.

Psikiyatrik destek konusunda ebeveynlerin tutumu incelendiğinde ya yan etkilerinden endişelenip hiç kullanmama ya da psikoterapötik müdahaleyle çözülebilecek sorunlar için kısa yol olarak ilaca yönelme gibi sağlıksız yaklaşımların çok yaygın olduğu gözlemlenmektedir.

Önemli olan ebeveynin endişelerinden daha çok çocuk için en doğrusunun ne olduğunu bulmaktır. Kimi sorunlar psikoterapistle kurulacak bağ ile bazen oyun terapisi bazen özel eğitim programıyla giderilebilmektedir. Bununla birlikte bazen çocuk aşırı hareketliliği veya günlük hayat işlevlerinin bozulması nedeniyle ilaç müdahalesi için daha uygundur. Bu tip durumlarda psikiyatrın çocuğu muayenesi ve onun için en uygun ilacı ve dozu belirlemesi ve bir süre izlemesi gerekmektedir. İlaç ve psikoterapiyi aslında bir bütünün parçaları gibi değerlendirmek ve ikisini de uzman kişilerle çocuğa sunmak gerekir.

Sağduyu’da çocuğun neye ihtiyacı olduğu teşhis seansı uzmanı psikoterapistlerce belirlenir ve buna göre kurumumuzun psikoterapist, özel eğitim uzmanı veya psikiyatrist doktoruna yönlendirilir.

Psikiyatrik Destek
Bireysel Terapi

Psikiyatrik Destek Programı

Psikiyatrik Destek Programı tedavisi ilaç desteğiyle yürümesi gereken danışanlarımızın ilacının belirlendiği ve aylık kontrol seansının yapıldığı 2 seanslık görüşmedir.

Devamını Okuyun »
Çocuklarda Öfke
Çocuk Terapileri

Çocuklarda Öfke

Çocuklarda öfke duygusunun yanında, şiddet varsa örneğin; anneyi ısırmak, vurmak, kendine veya eşyalara zarar vermek gibi, o anlarda öfkeyi kabul etmek, yansıtmak ama davranışı kabul etmemek önemlidir.

Devamını Okuyun »
Panik Atak
Bireysel Terapi

Panik Atak hakkında bir makale

Panik atak, beklenmedikliği ve zayıflatıcı, hareketsizleştirici yoğunluğu ile karakterize yoğun bir korku dalgasıdır. Kalbiniz çarpıyor, nefes alamıyorsunuz ve ölüyor veya deliriyormuş gibi hissedebilirsiniz. Panik ataklar

Devamını Okuyun »