ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

Çocuklar için psikiyatrik destek programı

Psikiyatrik Destek

Çocuklar için psikiyatrik destek programı çocuğun hiperaktivite veya başka alanlardaki zorlanmasını konuya özgü ilaçlar ve psikiyatrist desteğiyle tedavi etmek.

Ruhsal sağlığın korunması için psikiyatrist kontrolünde yönetilen tedavi planları da mevcuttur. Psikolojik sorunların genetik faktörlerden, beynin nörokimyasal yapısından ya da bazı hormonal dengesizliklerden kaynaklandığı durumlarda psikiyatri desteği gereklidir. Psikiyatrik destek, yapılan test ve gözlemlerin sonucunda, kişiye uygun ilaç tedavisinin planlamasıyla başlar. İlaçlar hekim kontrolü olmaksızın kesilmemeli, doz aşımı ya da arttırımı yapılmamalıdır. Psikiyatik destekle birlikte psikoterapötik müdahaleler de kullanılabilir.

Psikiyatrik destek konusunda ebeveynlerin tutumu incelendiğinde ya yan etkilerinden endişelenip hiç kullanmama ya da psikoterapötik müdahaleyle çözülebilecek sorunlar için kısa yol olarak ilaca yönelme gibi sağlıksız yaklaşımların çok yaygın olduğu gözlemlenmektedir.

Önemli olan ebeveynin endişelerinden daha çok çocuk için en doğrusunun ne olduğunu bulmaktır. Kimi sorunlar psikoterapistle kurulacak bağ ile bazen oyun terapisi bazen özel eğitim programıyla giderilebilmektedir. Bununla birlikte bazen çocuk aşırı hareketliliği veya günlük hayat işlevlerinin bozulması nedeniyle ilaç müdahalesi için daha uygundur. Bu tip durumlarda psikiyatrın çocuğu muayenesi ve onun için en uygun ilacı ve dozu belirlemesi ve bir süre izlemesi gerekmektedir. İlaç ve psikoterapiyi aslında bir bütünün parçaları gibi değerlendirmek ve ikisini de uzman kişilerle çocuğa sunmak gerekir.

Sağduyu’da çocuğun neye ihtiyacı olduğu teşhis seansı uzmanı psikoterapistlerce belirlenir ve buna göre kurumumuzun psikoterapist, özel eğitim uzmanı veya psikiyatrist doktoruna yönlendirilir.

Çift Terapisi

Boşanma Kararsızlığı

Boston ve Minnesota Üniversitelerinde yapılan bir araştırmada halen evli olan 30 katılımcının boşanma kararsızlığı süreçlerinde sevgi ve mutluluğun rolleri hakkındaki sorulara verdiği yanıtlar analiz edilmiştir.

Devamını Okuyun »
Gerçekten depresyonda mısınız?
Bireysel Terapi

Depresyon hakkında bir makale

Depresyon (majör depresif bozukluk veya klinik depresyon) yaygın ancak ciddi bir duygu durum bozukluğudur. Uyuma, yemek yeme veya çalışma gibi günlük aktiviteleri nasıl hissettiğinizi, düşündüğünüzü ve nasıl idare ettiğinizi etkileyen ciddi semptomlara neden olur. Depresyon tanısının konabilmesi için semptomların en az iki hafta boyunca mevcut olması gerekir.

Devamını Okuyun »