ÇİFT TERAPİLERİ

BİREYSEL TERAPİLER

ÇOCUK TERAPİLERİ

CİNSEL TERAPİLER

SELF SERVIS

Çocuklar için psikiyatrik destek programı

Psikiyatrik Destek

Çocuklar için psikiyatrik destek programı çocuğun hiperaktivite veya başka alanlardaki zorlanmasını konuya özgü ilaçlar ve psikiyatrist desteğiyle tedavi etmek.

Ruhsal sağlığın korunması için psikiyatrist kontrolünde yönetilen tedavi planları da mevcuttur. Psikolojik sorunların genetik faktörlerden, beynin nörokimyasal yapısından ya da bazı hormonal dengesizliklerden kaynaklandığı durumlarda psikiyatri desteği gereklidir. Psikiyatrik destek, yapılan test ve gözlemlerin sonucunda, kişiye uygun ilaç tedavisinin planlamasıyla başlar. İlaçlar hekim kontrolü olmaksızın kesilmemeli, doz aşımı ya da arttırımı yapılmamalıdır. Psikiyatik destekle birlikte psikoterapötik müdahaleler de kullanılabilir.

Psikiyatrik destek konusunda ebeveynlerin tutumu incelendiğinde ya yan etkilerinden endişelenip hiç kullanmama ya da psikoterapötik müdahaleyle çözülebilecek sorunlar için kısa yol olarak ilaca yönelme gibi sağlıksız yaklaşımların çok yaygın olduğu gözlemlenmektedir.

Önemli olan ebeveynin endişelerinden daha çok çocuk için en doğrusunun ne olduğunu bulmaktır. Kimi sorunlar psikoterapistle kurulacak bağ ile bazen oyun terapisi bazen özel eğitim programıyla giderilebilmektedir. Bununla birlikte bazen çocuk aşırı hareketliliği veya günlük hayat işlevlerinin bozulması nedeniyle ilaç müdahalesi için daha uygundur. Bu tip durumlarda psikiyatrın çocuğu muayenesi ve onun için en uygun ilacı ve dozu belirlemesi ve bir süre izlemesi gerekmektedir. İlaç ve psikoterapiyi aslında bir bütünün parçaları gibi değerlendirmek ve ikisini de uzman kişilerle çocuğa sunmak gerekir.

Sağduyu’da çocuğun neye ihtiyacı olduğu teşhis seansı uzmanı psikoterapistlerce belirlenir ve buna göre kurumumuzun psikoterapist, özel eğitim uzmanı veya psikiyatrist doktoruna yönlendirilir.

Çocukluk Çağı Korkuları
Çocuk Terapileri

Çocukluk Korkuları

Çocukluk korkuları gelişimsel ve dönemsel olabilirler ama bir çoğu erişkinlerin, ailenin bu korkuları pekiştirmesi ve ortaya çıkarmasıyla görülebilir.

Devamını Okuyun »
Çift terapisi
Çift Terapisi

Çift terapisi işe yarıyor mu?

Neden bu kadar çok insan çift danışmanlığı konusunda şüpheci? Birçok kişinin çiftler için psikolojik danışmanın etkililiği konusunda şüpheci olması anlaşılabilir bir durumdur. 1980’lerden önce, çiftlerin

Devamını Okuyun »
Psikiyatrik Destek
Bireysel Terapi

Psikiyatrik Destek Programı

Psikiyatrik Destek Programı tedavisi ilaç desteğiyle yürümesi gereken danışanlarımızın ilacının belirlendiği ve aylık kontrol seansının yapıldığı 2 seanslık görüşmedir.

Devamını Okuyun »