Uyuyamama sorunu neden olur?

Uyumak isteyip de uyuyamamak 2 sebepten olur. Birincisi çok kontrolcü birisinizdir ve kendinizi rahatlatmakta zorlanıyorsunuzdur. İkincisi ise bastırdığınız ama farkında olmadığınız sizi yoran bir konu vardır. Bunu bulmadan uykunuz gelmez.

Teşhis Seansı ile ilgili sık sorulan sorular

Teşhis seansında içinde yaşadığınız durumu anlar, sebeplerini teşhis eder ve yapılması gereken hakkındaki fikrimizi söyleriz. Teşhis seansında müdahale etmeyiz. Terapide ise sizi ve ilişkinizi dönüştürmek için size özel belirlediğimiz en doğru yöntemi adım adım uygularız.

Neden olmasın? Bazen kişiler bu aşamada duyduklarına öyle şaşırırlar ki bunu gidip evde kendileri çalışmak isterler. Bizden kaynak isterler. Ve bir motivasyona da sahipseler pek de güzel şeyler yaparlar. Çünkü artık neye bakacaklarını biliyorlardır. Ama bazen de konular öyle zorludur ki birinin sizin elinizden tutması size güven verir. İki türlü de seçim sizin.

Maalesef hayır. Önce terapinin sizde iş göreceğinden emin olmamız lazım. Bir de size en iyi gelecek uzman ve yöntemi belirlemek terapinin en az yarısı sayılır. Sistemsiz ve tanımsız işe başlamıyoruz.

Teşhis seansında teşhis uzmanı terapistiniz yaptığınız sorun analizine göre o soruna özgü uzmana yönlendirilirsiniz. Kurumumuzda farklı branşlarda 20’yekın psikoterapist bulunmaktadır. Terapistlerin deneyimlerine göre ana terapi sürecindeki seanslar ücretlendirilir. Bu çerçevede teşhis seansınızdan sonraki terapi ücretleriniz 750 ile 2000 TL arasında olacaktır. Teşhis sansı uzmanı terapistiniz sorununuzun niteliği, terapi için ayırabileceğiniz bütçe, size en faydalı olabilecek terapistin teknik altyapısı gibi pek çok niteliği dikkate alarak sizi her anlamda en uygun psikoterapiste yönlendirecektir.

Çünkü çok çeşitli demografilerde daha çok kişinin hayatına değmek ve fayda üretmek istiyoruz. İnanıyoruz ki teşhis sağlam olursa devamında atılacak adımlar da daha doğru olacaktır. Bu çerçevede teşhis seansında belirlediğimiz konunun kritikliği, danışanlarımızın lokasyonu, ekonomik şartları, mesleki durumları gibi pek çok değişkeni hesaba katarak danışanlarımız için en uygun yolu bulmaya çalışıyoruz.

Kimi danışanımızı psikoterapiye, kimisini psikiyatr kontrolünde ilaç veya belediye kapsamında ücretsiz psikolojik danışmanlığa yönlendiriyoruz. Bu yüzden çok fazla kesime hitap edebilecek ücretlerle teşhis seansı yapıyoruz.

06/2024 itibarı ile 9.095 adet teşhis seansı yaptık. Teşhis seansına gelen danışanlarımızın %80,5’i, bir psikoterapi programına; diğer danışanlarımız ise kendilerine önerdiğimiz alternatif çözümlere yöneldi veya kendi başlarına devam etmek istedi.

Teşhis Seansı görüşmeleri Sağduyu Danışmanlık ve Evlilik Enstitüsü’nün bu konudaki uzman şube yöneticisi terapistleri tarafından yapılmaktadır.

Kendileri tüm ekollere hakim ve size en doğru gelecek yöntemi önermek konusunda tecrübesi olan psikoterapistlerdir.

Sonrasında ise terapi sürecinize o konunun uzmanı bir ana terapistle devam edersiniz. Teşhis görüşmenizi yapan psikoterapist ana terapistinize bir rapor yazar. Ana terapistiniz bu rapor ve sizde gözlemledikleriyle birlikte formülasyonunu yapar ve müdahaleye başlar.

Tabi ki danışandan danışana değişir. Ama genellikle 20 seanslık programlarla çalışıyoruz. İlk seanstan itibaren ise programınızı durdurma hakkınız var. Bu bizim sizinle neyi çalışmamız gerektiğine ve bunun için gerek olan minimum zamana göre yapılandırılmış bir programdır. Bu süreden önce bizden değişimle ilgili bir sonuç beklememeniz gerekiyor.

Uyku sorunuyla ilgili sık sorulan sorular

Haftanın en az 2 gecesi uykusu olduğu halde uyuyamama sorunu yaşayan kişilerin uyku sorunu vardır. Bununla birlikte uyanamama, gün içinde uyku bastırması, uykuda sık sık uyanma gibi durumlar da uyku bozukluğu kapsamına girer.

Beynin orta bölgesinde yer alan epifiz bezi tarafından salgılanan melaton hormonu, uyku döngüsünü ve sirkadiyen ritim olarak tanımlanan vücudun biyolojik saatini düzenler. Bununla birlikte uykuya geçiş aşamasında ruhsal dinginlik önemlidir. Kişinin geçmiş yaşantısıyla ilgili bazı anıları, kendisini güvende hissetmemesi, sürekli çalışmak zorunda hissetmesi gibi nedenlerle kişi kendisini uykunun boşluğuna bırakamayabilir. Bilinçdışında dönen bu düşünceler gün içinde çeşitli meşgalelerle bastırılsa dahi gece sakinlik ve sessizlik bu düşünceleri tetikler. Aslında bunu yapıyor olamsı vücut sağlığı açısından alarm sistemi gibidir. Kişinin rahatsızlığını farkedip bunun için çözüm üretmesiyle ilgili kişiye özel bir çağrıdır. 

Evet gelir. Ancak uyku sorunu aslında bastırılmış olan bir problemin ifadesi olduğu için bu semptomu bastırmak insan ruhsa sağlığına iyi gelmez. Uyku ilaçları uyuşmuş ve hissedemeyen bir ruh haline neden olur.

Evet vardır. Uyku bozukluğunun ardındaki nedenler bu konuda uzman bir psikoterapistle keşfedilip kişinin ruhsallığı üzerindeki yük giderilebilir. Kişi psikoterapi tedavisi sonrasında uykularına kavuşmasının yanı sıra hayatından aldığım doyumda da artış yaşar. 

  1. Öncelikle benim bir meselem var kabulünü yaşamanız ve acaba içimde “neyi bastıyorum”u merak etmenizdir.
  2. Yakına arkadaşlarınızla hissettiklerinizi paylaşmalısınız.
  3. Uyuyamasanız da hep aynı saatte yatağa girmeye ve aynı saatte kalkmaya çalışın.
  4. Uykunuza 4 saat kale herhangi bir yeme faaliyetinde bulunmayın.
  5. Alkolle ilişkinizi haftada 2 günü aşmayacak şekilde sınırlandırın.
  6. Uyuyamadığınız esnada beyaz ekrandan uzak durun. Müzik dinlemeye veya günlük tutmaya yönelin.
  7. Bunlardan fayda sağlayamazsanız yüz yüze bir terapiste başvurun.

Sağduyu Danışmanlık ve Evlilik Enstütüsü kimdir konulu videomuzun konuşma metni.

Bizler 20’ye yakın psikoterapiye gerçekten inanmış, psikoterapiyi hem özel hayatlarında hem de profesyonel hayatlarında kullanan bir grup arkadaşız. Aslında bizim grupta en büyük değerimiz oluşmuş olan bir kültürün olması.

2008’den bu yana herkesin içeride yaptığı binlerce seanstan edindiği bilgileri daha sonra gelen genç nesle aktardığı bir kültür oluşmuş durumda.

Bu deneyimli terapistlerimiz ve mesleğe yeni başladığı halde heyecanlı olan terapistlerimiz arasındaki uyum en büyük değerimiz bence. Bilgi aktarıla aktarıla gidiyor enstitü içinde. Herkes hafta içi seanslarını yapar, haftada bir genel süpervizyon toplantıları yapılır ve burada danışanlarımızda gördüklerimizi paylaşıp diğer psikoterapistlerin ve süpervizörlerin fikirleri alınır. Dolayısıyla işimizi hep daha iyi yapmak konusunda oturmuş bir sistemimiz var.

Bir diğer gurur duyduğumuz şey tabi ki 2015 yılında edindiğimiz Imago Enstitüsü’nün Türkiye temsilcisi olmamız. Psikoterapistlerimizin Amerika’daki süpervizörlerden eğitim ve süpervizyon alıyor olmaları gurur duyduğumuz özelliklerden biri.

En büyük odağımız tabi ki iyi bir terapi sunabilmek.

Bunun dışında başka alanlarda da çıktı vermek istiyoruz, mesela geliştirdiğimiz kişilik testi ve ilişki testimiz var. Online seminerlerimiz var gerçekleştirdiğimiz. Psikolojik bir dergimiz var: Maske. Bunlar yarı eğlenceli yarı klinik anlamda kendi deneyimlerimizi paylaştığımız platformlarımız.

Dolayısıyla çok öğrenen kendini çok sorgulayan ve işini iyi yapmaya çalışan bir heyecan diyebiliriz Sağduyu Terapi için.

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.