Uzm.Psk. Erhan Özden
Hakkındaki Videoyu Oynat Uzm.Psk. Erhan Özden

Erken Boşalma

Ne zaman boşalacağıma ve bunun partnerime ne hissettirdiğine odaklandığım için gerginim. Daha rahat hissetmek istiyorum?

Test

Sorununuz gerçekten Erken Boşalma mı?

Emin olmak için 10 soruluk online testimizi yapın.

Erken Boşalma konulu uzman videomuzun konuşma metni.

Toplumda çok yaygın. Yani araştırmaların gösterdiği %10 oranında olan bir cinsel problem.

Kontrol duygusuyla çok ilgili. Kişinin kontrolü kaybetmekle ilgili hissettiği kaygı boşalma denetiminde olumsuz bir etkisi oluyor. Yani ne zaman boşalacağım konusunda çok odaklanma ya da karşı tarafa ne hissettirdiğine odaklanıyor olma erken boşalmanın ana sebebi.

Aslında vücudumuzun cinsel bölgesindeki kasların boşalma sistematiğinde şu vardır. Aslında idrarınızı yaparken gevşek olması gerekirken boşalırken kasılıyor olmanız gerekir. Kişi sürekli bu kasılma halinde olduğu için gergin hissettiği için aslında boşalma hızlı ve kontrolsüz şekilde oluşuverir.

Dolayısıyla daha rahatlamış daha karşı tarafla olan bağını önemseyen cinsel ilişkide bağını önemseme karşı tarafın burada ne düşüneceği ne hissedeceği oradan nasıl algılandığımız sürecin sebep sonuç gibiden çok o sürecin kendisinin yaşandığı iç dünyanızdaki bu kontrol duygusuna verdiğiniz aşırı anlamın gevşetildiği hallerde aslında boşalmanın da cinsel ilişkinin sürecinin bir parçası haline dönüştüğünü görüyorsunuz.

Psikoterapi burada aşırı kontrolcü hali ve gerginliği çalıştığı gibi bazı egzersizlerle çok işlevsel olan yani %99’a yakın etkisinin olduğunu gördüğümüz bazı erken boşalmayı kontrol ile ilgili bir takım egzersizlerle bunun kolayca sağlanabildiğini görüyorsunuz.

Yani aslında kontrol duygunuzu kontrol etmekle ilgili oluyor bu egzersizlerin teması. Bu bir noktada evet erken boşalmanın problemini kesin bir şekilde çözüyor ama kontrol duygusunun çözülmesi için de belki bu taraflara da biraz daha odaklanıyor olmak ve hayattaki o kontrol duygunuzun sizi yoran tarafının da üzerinizden alınmasına bir psikoterapist, aynı anda hem davranışsal ödevler gibi hem bu tarafa da odaklanır ve ikisini birlikte çalışır.

Cinsel Teşhis Seansı ne işe yarar?

Yaşadığınız sorunu analiz edip çözüm haritasını paylaşırız. 45 dakikalık bu özel seansın ücreti %50 erken ödeme indirimiyle 700 TL’dir.

Psk.Dnş. Arzu Korkmaz
play

Canlı yayınlarımızı izlemek için bizi takip edin.